Dev vinç Haydarpaşa’da yükseliyor

Mart 2016’da açılacağı belirtilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesinin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde tabliyelerin yerlerine...

Mart 2016’da açılacağı belirtilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesinin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde tabliyelerin yerlerine takılması için son hazırlıklar yapılıyor. Tabliyelerin döşenmesi ve eğik askıların takılmasında kullanılacak dev yüzer vinç boyunun uzatılması için Haydarpaşa Limanı’na demirledi. Aralık ayı ortasından itibaren ana kablonun döşenmesi ve eğik askıların takılmasının ardından tabliyeler birbiri ardına döşenmeye başlanacak ve iki yaka birleşecek.

 

KABLO DÖŞEMESİ BİTİYOR

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün planlanan açılışına yaklaşık 4 ay kalırken, araçları taşıyacak köprü tabliyelerinin döşenmesine başlamak için hazırlıklar son noktaya geldi. İki yakayı birleştirecek tabliyeleri taşıyacak olan ana kablo toplam 330 bin metre ince çelik kablodan oluştuğu belirtildi. Ana kablonun çekilme işleminin devam ettiği yüzde 85’lik bölümünün kısmen tamamlandığı öğrenildi. Ana kablonun tamamlanmasının ardından eğik askıların montajına geçilecek.

 

DEV VİNÇ HAYDARPAŞA’DA

Köprü tabliyeleri ve eğik askıların montajında kullanılacak “Taklif 7” adlı yüzer vinç ise boyunun yükseltilmesi için Haydarpaşa Limanı çekildi. Limanın güney bölümüne çekilen dev yüzer vincin boyunun yükseltilme işlemlerinin tamamlanmasının ardından İzmit Körfezi’ne gideceği belirtildi. Önümüzdeki günlerde ana kablonun döşenme işlemlerinin bitmesi ile eğik askıların montajı yapılacak. Daha sonra aralık ayı ortasında tabliyeler deniz yoluyla köprünün altına getirilerek yerlerine yükseltilecek.

 

GEÇİŞ ÜCRETİ; 35 DOLAR+ KDV

Toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının bin 500 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprü olacağı belirtildi. 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek olan köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi bulunacak. Köprü tamamlandığında körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. 1.1 milyar dolar maliyetle yapılan köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar+KDV şeklinde olacak.

30 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR