Ankara’daki terör saldırısında ölü sayısı 37’ye yükseldi

Saldırının patlayıcı yüklü bir araçla gerçekleştirildiği açıklandı. Saldırının hemen ardından bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekipleri sevk edildi....

Saldırının patlayıcı yüklü bir araçla gerçekleştirildiği açıklandı. Saldırının hemen ardından bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

 

ÖLÜ SAYISI 37 OLDU

Saldırıda yaralanan vatandaşlarımız ambulanslarla çevredeki hastanelere nakledilirken Ankara Valiliği’nden olayla ilgili yapılan ilk açıklamada ölü sayısının 27 olduğu açıklandı. Ancak sabah saatlerine kadar terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye çıktı. Saldırının ardından Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki güvenlik zirvesi Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleştirildi.

 

GÜVENLİK ZİRVESİ TOPLANDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığındaki zirveye, Başbakan yardımcıları Numan Kurtulmuş, Tuğrul Türkeş, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Uzun süren toplantının ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

 

SALDIRI LANETLENDİ

“Bugün akşam saatlerinde otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlenmiştir. Bu terörist saldırıyı lanetliyoruz. Bunu yapanların amaçlarına ulaşamayacaklarını söylüyoruz. Bu tür saldırıların milletin azim ve kararlılığını ortadan kaldıramayacaktır. Olayla ilgili ciddi bulgular elde edilmiştir ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir. Elbette biz bu terörist saldırılarla şu anda yürüttüğümüz milletin huzuru için ülkemizin birliği ve bütünlüğü için yaptığımız terörle mücadele sekteye uğramayacaktır. Türkiye bu sorunun da üstünden gelecektir.”

 

TWİTTER VE FACEBOOK’A ERİŞİM YASAĞI

Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından, paylaşılan görüntüler nedeniyle sosyal medyaya erişim yasağı getirildi. Ankara Kızılay’da meydana gelen patlama ardından kullanıcılar sosyal medya ağları Facebook ve Twitter’a erişimde sıkıntı yaşamıştı. Sıkıntının nedeni ilerleyen dakikalarda belli oldu. Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin, paylaşılan görüntüler nedeniyle sosyal medyaya erişim yasağı getirdiği açıklandı.

 

FACEBOOK GÜVENLİK BUTONU UYGULAMASINI DEVREYE SOKTU

Facebook, terör eylemi ve ölümlerin fazla olduğu afetlerin ardından devreye soktuğu Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü panelini Ankara Kızılay'daki patlamadan yaklaşık 2 saat sonra devreye soktu. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Ankara’daki saldırının ardından kentte bulunan kullanıcılarının güvende olduklarını arkadaşlarına duyurabilmeleri için Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) uygulamasını devreye soktu. Facebook, Merasim Sokaktaki bombayı eylemin ardından da bu uygulamada bulunmuştu.

 

PATLAMADA DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Ankara Valiliği'nin açıklamasındaki "Aracın patlatılması..." ifadesi, bombalı saldırının bir terör eylemi olduğu ihtimalini güçlendirdi. 17 Şubat tarihinde Merasim sokaktaki eylemde de, bombalı bir araç patlatılmıştı. Merasim sokaktaki eylem ile Kızılay'daki patlama arasında, hedef alınanlar itibariyle dikkat çekici bir fark var. Merasim sokaktaki bombalı eylemde, askeri servis araçları hedef alınmıştı.

 

ARAÇLAR HASAR ALDI

Atatürk Bulvarı'nın patlamanın olduğu bölümünde, Güven Parkı'na paralel olarak uzanan çok sayıda otobüs durağı sıralı olarak bulunuyor. Patlamada, 2 belediye otobüsünde büyük hasar oluştu. Patlamanın olduğu yer nedeniyle eylemin kitlesel hedefli olduğu izlenimi oluştu. Patlamada toplumun her kesiminden ve yaş grubundan insanlar hedef alındı.

 

İNCELEMELER SÜRÜYOR

Ankara’da terör saldırısının meydana geldiği bölgede olay yeri inceleme çalışmaları günün ilk saatlerinde de devam etti. Patlamanın yaşandığı yer, yolun her iki tarafından brandalarla kapatıldı. Ankara’nın ulaşımda bağlantı noktası sayılan Kızılay’ın önemli kısmının araç trafiğine kapalı olması vatandaşların kafa karışıklığı yaşamalarına neden oldu. Alternatif yollar arayan vatandaşlar, Kızılay’ın birçok yerinde görev yapan polis memurlarından yardım istedi. Günün ilk ışıklarıyla beraber, patlamanın boyutu daha çok gözler önüne serildi. Patlamanın etkisiyle, birçok işyerinin camlarının kırıldığı gözlendi. Esnaf, güne dükkanlarının önündeki cam kırıklarını temizleyerek başladı.

 

KULLANILAN ARAÇ ÇALINTI ÇIKTI

Bu arada son 5 ayda 3'üncü kez yaşanan terör saldırısında kullanılan aracın da durumu belirlendi. Teröristler, seyir halindeki bombalı araçla Kızılay'daki otobüs duraklarını hedef aldı. Emniyet birimlerinin, yaşlı bir kadına ait olan İstanbul plakalı 95 model BMW otomobilin, çalındığı gün Diyarbakır’a götürüldüğünü tespit ettiği ileri sürüldü. Aracın 26 Şubat’ta Ankara’ya getirildiği iddia edildi.

14 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR