Kocaeli’de hayvancılık gelişiyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayvancılıkla ilgili hayata geçirdiği çalışmalar ile birlikte devlet tarafından sağlanan birçok destek ve teşvik, K...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayvancılıkla ilgili hayata geçirdiği çalışmalar ile birlikte devlet tarafından sağlanan birçok destek ve teşvik, Kocaeli’deki canlı hayvan sayısının artmasını sağladı. 2010 yılında 68 bin olan büyükbaş hayvan sayısı 2015 yılı itibari ile yaklaşık 133 bin olurken, 46 bin olan küçükbaş hayvan sayısı da 108 bine çıktı.

 

YÜZDE YÜZ ARTIŞ SAĞLANDI

Türkiye’de hayvan varlığı en yüksek sayısal değerlere 1960 - 1980 yılları arasında ulaştı. 1980'li yıllarda ise bütün türlerde hayvan sayısı hızla eğilimi gösterdi. Kocaeli’nde de o yılarda görülen düşüşün ardından, 2000’li yıllarda hayvan sayısı artmaya başladı. İvme kazanan hayvancılık sayısındaki artış, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelinde sürdürdüğü çalışmalar ve özellikle devlet desteklemeleri, teşvikleri sayesinde gerçekleşti. Öyle ki, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık sayısında yüzde yüzün üzerinde artış sağlandı.

 

İVME KAZANDI

Manda ve hindi yetiştiriciliği destekleme projeleri, arıcılık çalışmaları gibi birçok farklı çalışmalar yürütüldüğü hizmetler ile 2010 yılında 68 bin olan büyükbaş hayvan sayısı 2015 yılı sonu itibari ile 133 bin sayısına ulaştı. Yüzde yüze yakın artışın sağlandığı büyükbaş hayvancılıktaki artış, küçükbaş hayvancılık sayısında da görüldü. Yine 2010’da 46 bin olan küçükbaş hayvan sayısı yaklaşık yüzde 110 artarak 108 bin sayısına ulaştı.

05 Şubat 2016 Kocaeli- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR