Güneş, rotaryanlara projelerini anlattı

İzmit Rotary Kulübü’nün önceki akşam gerçekleştirilen yemekli toplantısının konuğu Kocaeli Milletvekili Adayı Hurşit Güneş’ti. Güneş rotaryanlara CHP’...

BÜYÜT

İzmit Rotary Kulübü’nün önceki akşam gerçekleştirilen yemekli toplantısının konuğu Kocaeli Milletvekili Adayı Hurşit Güneş’ti. Güneş rotaryanlara CHP’nin geliştirdiği projeleri ve ülke sorunlarına önerdiği çözümleri anlattı
İzmit Rotary Kulübü’nün yemekli toplantısı önceki gün Club Bithynia’da yapıldı. Toplantıya konuk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Adayı Hurşit Güneş katıldı. Programa Güneş’in yanı sıra İzmit Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Aysel, Körfez Rotary Kulübü Başkanı Tarık Orak, 2013-2014 dönem Guvernörü Haluk Ulusoy, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, il yöneticileri Hüseyin Erol, Yavuz Ulugün ve rotary üyeleri katıldı. Toplantıda CHP’deki değişimi ve bu değişimle beraber tasarlanan projeleri CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş tarafından anlatıldı.

MÜCADELESİZ BİR DEĞİŞİM OLDU
Yaklaşan seçimler öncesi Rotary Kulübü’nün davetini kırmayan Hurşit Güneş, burada üyelere bir konuşma yaptı. CHP’deki değişimi, Türkiye ve Kocaeli ile ilgili geliştirdikleri projeleri üyelerle paylaşan Güneş, iktidarı eleştirmekten de geri kalmadı. Hurşit Güneş, “22 Mayıs 2010 tarihinde CHP’nin Genel Başkanı değişti. Tabi o değişim olağanüstü bir değişimdi. Aslında bir partinin dönüşümü mücadele ile olur, ama dönüşüm talihsiz bir olay sonrasında mücadelesiz oldu. Şu bir gerçek ki hem 22 Mayıs kurultayındaki Genel Başkanının konuşması, içeriği ve oy birliği ile seçilmesi CHP’ye bir şeyler gösterdi”

PM YENİLENDİ
CHP’nin genel başkanı Güneş, konuşmasında rejim meselelerinden çok az bahsettiği, ama geçim sıkıntısına odaklanan bir konuşma yaptı. Demek ki CHP’nin böyle bir değişime ihtiyacı varmış. O kurultaydan sonra CHP’nin yönetimini doğrudan Genel Başkan iradesi ile belirleyemedi. Fakat 3 ay sonra çıkan bir kriz sonrası yeniden kurultaya gidip PM’yi yeniledi. Bu karar da çok doğru bir karardı, çünkü eğer genel başkanının gıyabında birileri PM’yi toplayıp karar almaya çalışıyorsa, bu önemli bir sorundu. PM ile Genel Başkan arasındaki bu sorunu çözecek olan kurultaydı ve 18 Aralık’ta kurultaya gidilerek yeni bir PM belirlendi.

SOMUT PROJELER HAZIRLADIK
Çok yoğun bir sürece girildi ve CHP her toplumsal kesim ve sorunla ilgili çözümlerini redakte etti. Süregelen çalışmalar vardı, ama bunlar somutlaştırıldı ve bu seçimin ajandası haline geldi. Mesela Aile Sigortası burada en önemli proje olarak dikkat çekti. Mazotun 1.5 TL olmasından daha geniş bir konuydu. CHP’nin bu somut projeleri 1970’te toprak işleyenin su kullananın diyen CHP’den de farklı bir istikametteydi. Ama somut belirgin, kaç kişinin yararlanacağı, kimlerin istifade edeceği gibi çok somut projeler yaptık” dedi.

İKTİDAR BİZİ ELEŞTİRİR HALE GELDİ
CHP’de yaşanan değişim sonrası iktidar ve muhalefetin rolleri değiştiğini ve artık proje üretenin CHP, o projeleri eleştirenin iktidar olduğunu dile getiren Güneş, “CHP’nin kadroları hem genel düzeyde hem de yerel düzeyde değişti. En önemlisi CHP gündemi belirler bir hale geldi. Eskiden CHP reaktif bir partiydi. İktidar bir şeyler yapar, CHP onu eleştirirdi. Ancak şimdi CHP bir şeyler yapıyor ve iktidar partisi bizim yaptıklarımızı eleştirir hale geldi. Biz bir şey söylüyoruz ve iktidar partisi ona tepki gösteriyor. Biliyorsunuz muhalefet partisi muhalefet eder ama iktidar partisi muhalefete muhalefet ediyor. İktidar partisinin projeleri de belirgin değil” ifadelerine yer verdi.

KOCAELİ’Yİ ÖNEMSİYORUZ
Güneş, “Kocaeli’ni çok önemsiyoruz. Genel başkanımız da Kocaeli’ni çok önemsiyor. Bir araya geldiğimizde sohbetlerimizin yüzde 80’i Kocaeli ile ilgili. Ayrıca genel başkanımız ve hanımının ailesinin de Kocaeli’nde yaşaması, genel başkanımızın burayla daha çok ilgilenmesine neden oluyor. Kocaeli’ne özel bir anket yaptık. Nasıl bir başbakan istersiniz? Kocaeli’nin temel sorunları nedir diye sorular soruldu. Bilim ve Kültür platformu Kocaeli’nin kültürel dokusunu inceledi. Gebze’de bir miting yaptık. Kendisi miting öncesi Gebze’yi ziyaret etti. Kocaeli’de yeni bir il yönetimi var ve bu arkadaşlarda bir okulun ana bilim dalı gibi Kocaeli ile ilgili çalışmalar yapıyorlar. Bizim hedefimiz yalnız Türkiye’de iktidar olmak değil, Kocaeli’nde iktidar olmak. Yerel yönetimleri geri almak da ikinci bir hedef olarak karşımızda duruyor” dedi.

YÜRÜYÜŞ YOLUNU BİZ YAPTIK
Güneş konuşmasına şu şekilde devam etti İzmit’in yerel basını Türkiye’nin 2. güçlü yerel basını. İzmit’te çıkan gazeteler okunur. Bu kadar göç almasına rağmen bir hemşerilik bilinci oluşmuş. Peki İzmit gazeteleri neden Gebze’de okunmuyor. Gebze’de ne olup bittiğini İzmit’liler de bilmiyor. İzmit’te oturan birisi Gebze’de yolunu bulamaz. Bu kadar kopukluk başka hiçbir ilde yoktur. CHP olarak ilk defa Gebze konusunu bu kadar detaylı şekilde ele aldık. Gebze’nin bir üniversitesi yok. Gebze’nin İstanbul banliyösü var ama İzmit banliyö yok. İnsanlar Gebze’de çalışır ama Gebze’de yatmazlar. Mesela o Yürüyüş Yolu’nu düşünürsek, yıllardır tartıştık ve sonra ne olacak sorusu vardı. CHP bu projenin takipçisi oldu ve bugün Yürüyüş Yolu İzmit’in en güzel yerlerinden biri haline geldi.

ÖNEMLİ SORUN TRAFİK
Gebze’de bir kent meydanı oluşturmamız gerekiyor. İzmit’te eski Perşembe Pazarı’nın olduğu yer, Fevziye Camii önü kent merkezi olarak biliniyor. Gebze’ye de bir kent meydanı kazandırmamız gerekiyor. Anibal mezarlığı eskiden turistik bir yerdi. Şimdi esamesi okunmuyor. Sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabileceği fiziksel alanlar yok. İzmit’le ilgili 2 önemli projemiz var bunlar, İzmit’in bir çevre yoluna ihtiyacı var. Keza Gebze’nin de bir çevre yoluna acil ihtiyacı var. Yaptırdığımız ankette trafik en önemli sorun olarak çıktı. Kandıra’da trafik sorunu olmaz. Karamürsel’de olmaz ama İzmit ve Gebze’de trafik bir keşmekeş. Trafikle ilgili maalesef bir yatırım da görmüyorsunuz” dedi.

27 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR