Valilikten Avlanma yasağı uyarısı

     Kocaeli Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada “ Ekolojik ve doğal hayatın korunması, sürdürülebilir şekilde devamı ve bu kaynakların milli ekon...

BÜYÜT

 

 

 Kocaeli Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada  Ekolojik ve doğal hayatın korunması, sürdürülebilir şekilde devamı ve bu kaynakların milli ekonomiye kazandırılması kayıtlı ve bilinçli avcılıkla mümkün olmaktadır.

 

Bu doğrultuda çok hassas bir ekosisteme sahip ülkemizde av ve yaban hayatının yönetimi için avlanmanın kayıtlı ve eğitim almış bilinçli avcılar tarafından yapılmasına izin verilerek kaynaklarımızın korunması hedeflenmektedir. Yurdumuzdaki av ve yaban hayatının korunması, geliştirilmesi, sürdürülebilir yönetimine ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanlığının makro amaçları içerisinde avcılığın kayıtlı, bilinçli şekilde yapılması, av hayvanlarına da yaşama hakkı sağlayacak silahlarla ve haftanın belli günlerinde av yapılması ve hayvanların üreme ve yavrulama dönemlerinde avın yasaklanması yatmaktadır.

 

Kocaeli İlinde 2013-2014 av dönemi 17.08.2013 tarihinde başlamış 02.03.2014 tarihinde sona ermiştir. 2013-2014 av döneminde ilimizde Yapılan av koruma ve kontrol faaliyetleri kapsamında;

 

1- 1880 avcı denetlenmiş olup bunlardan 130 avcıya 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununa aykırı davranmaktan toplam 99.055,00 TL idari yaptırım kararı alınarak idari para cezası verilmiştir.

 

2- İdari yaptırım kararı verilen avcılardan 35 kişiye kaçak av esnasında ele geçirmiş oldukları toplam 42 saka, 5 Bıldırcın, 43 keklik, 13 ördek ve yasadışı yollarla avlamaları sebebiyle toplam 55.150,00 TL tazminat cezası tanzim verilmiştir.

 

3- Av dönemi boyunca 31 adet avda kullanılması yasak olan yivsiz av tüfeğine el konularak mülkiyeti kamuya geçirilmiştir.

 

İlimiz sınırları içerisinde av hayvanlarının popülâsyonun yok olmasını engellemek, yaban hayatının korunması, kontrolü ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Koruma Kontrol Ekipleri av döneminin sona ermesine rağmen koruma kontrol faaliyetlerine devam etmektedir.

 

2013-2014 Av dönemi 02 Mart 2014 tarihi itibariyle sona ermiştir. Av sezonunun kapanması ile birlikte yaban hayvanları üreme dönemine girmektedirler. Yaban hayatının korunması, geliştirilmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için üreme dönemlerinde avlanılmaması gerekmektedir.

 

26 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR