ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ BAŞLARKEN!

İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Taylan Arman Tura, LYS sonrası üniversite sürecinde tercih yapacak öğrenciler için tavsiyele...

BÜYÜT

İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Taylan Arman Tura, LYS sonrası üniversite sürecinde tercih yapacak öğrenciler için tavsiyelerde bulundu;

Sevgili Öğrenciler…
2013 LYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercihlerimizi yaparak üniversite süreciyle ilgili nihai çalışmamızı tamamlamış olacağız. 12 yıllık zorlu bir eğitim öğretim etkinliğinden sonra üniversiteye adım atacağımız bu son dönemeçte gelecekteki yaşamımızı belirleyecek kararı verme aşamasına yani mesleğimizi seçme aşamasına gelmiş bulunuyoruz.
Tercihler ile ilgili kararlarımız, ilerideki yaşamımızda edineceğimiz mesleğin yanı sıra, icra edeceğimiz iş, kazanacağımız para, sahip olacağımız yaşam standartı, dahil olacağımız sosyal grupları v.b yi de belirleyecek bir çalışmanın kararı olacaktır.

Tercih süreci en az sınav süreci kadar önem verilmesi gereken bir faaliyettir. Öncelikli olarak profesyonel anlamda yardım almamız gerektiğini belirtmek isterim. Gerek okuldaki gerekse özel dershanelerdeki Psikolojik Danışma ve Rehberlik servislerine gidilmesi ve oradaki uzman kişilerle görüşmeler yapılması sağlıklı tercihlerde bulunmamız açısından yararlı olacaktır. Özellikle son yıllarda sınav sisteminde yapılan değişiklikler ile yeni açılan üniversite ve bölümler, kontenjanı arttırılan ya da azaltılan bölümler ile ilgili güncel bilgilerin söz konusu uzman kişilerden öğrenilmesi ve değerlendirmelerin bu yönde yapılması gerekmektedir.

2013 Haziran ayı içinde yapılan resmi açıklamalara göre ülkemizde 188 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin yaklaşık 1/3 ü vakıf-özel üniversitelerdir. Üniversitelerin 5 i Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde faaliyet gösterirken, 4 ü Güvenlik Bilimleriyle ilgili Harp Okulları ve Polis Akademisinden oluşmakta, 2 si de özel statüde olup yurtdışında bulunan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Manas Üniversiteleridir. 188 üniversitenin 2013 / 2014 öğretim yılında toplam alacağı öğrenci sayısı 805.000 olacaktır. Bu sayının bölümlere göre dağılımına baktığımızda, 4-5 ve 6 yıllık Lisans Programlarına 422.000, MYO (2 yıllık Ön Lisans) programlarına 359.000, özel yetenek ile öğrenci alan Güzel Sanatlar-Spor v.b. bölümlere 23.000 öğrenci alınacaktır. Ayrıca 2013 / 2014 öğretim yılında Açık Öğretim Fakültesine de 102.000 öğrenci kontenjanı ayrılmıştır. Bu kontenjan sayılarının üniversitelere dağılımına bakıldığında en çok kontenjanı olan ilk 6 üniversite (2012 verileri) ve aldıkları öğrenci sayıları şu şekildedir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi: 61.500, Erzurum Atatürk Üniversitesi: 29.000, İstanbul Üniversitesi: 26.500, Konya Selçuk Üniversitesi: 22.000, Kocaeli Üniversitesi: 17.000, Sakarya Üniversitesi: 14.500 olarak sıralanmaktadır. Bu bilgiler ışığında 2013 YGS-LYS verileri göz önünde bulundurulduğunda sınavları kazanan ve tercih yapma hakkı bulunan (sınavsız geçiş v.b.) toplam öğrencilerin yaklaşık %75 i bir yükseköğretim programına alınacaktır. Bu rakam geçmiş yıllar ile kıyaslandığında öğrenciler açısından oldukça avantajlı bir durumdur.

Sevgili arkadaşlar, Üniversiteler ve kontenjanlarla ilgili bu bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra tercih aşamasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda da sizlerle bazı paylaşımlarda bulunmak isterim. Her öğrencinin öncelikli olarak yapması gereken ilk görevi 2013 OSYS Yüksek Öğretim Programları Kontenjanları Kitapçığını edinmesi ve bu kitapçıktaki bilgileri mutlaka bilmesi gerekir.

Bilinmesi gereken bilgilerin başında yeni açılan üniversiteler, bölümler, kontenjanlar, minimum bölüm puanları, bölümlerin puan türleri, özel koşullar ve yerleştirme öncelikleridir. Ayrıca kitapçıkta bulunan tercih sürecinde izlenecek başvuru yolu, tercih yapma koşulları, tercih formunun doldurulması ve sonuçların açıklanması-kayıt gibi bilgilerinde öğrenilmesi gerekir. OSYS kitapçığında bulunan dilekçe örneği de öğrenciler tarafından yaşanabilecek olumsuzluklar için başvuru evrağı olarak OSYS yazışmalarında kullanılacak bir belge niteliğindedir ve ihtiyaç duyulması halinde rehber öğretmen ya da eğitimciden danışılarak birlikte doldurulmalıdır. Tüm bu teknik bilgilere OSYS kitapçığında ulaşan öğrenci arkadaşlarımızdan tercihlerle ilgili kafasında hala soru işaretleri barındıran var ise mutlaka okul ya da dershane rehberlik servisine başvurmalı ve uzman kişiden yardım almalıdır.

Teknik bilgiler öğrenildikten sonra öğrencilerin yapması gereken, hedefindeki üniversitelerin web sayfalarını ziyaret etmek ve gerekirse online olarak üniversite tanıtım servisindeki uzman kişilerle görüşüp üniversite ile ilgili kafasında oluşan sorulara cevap aramak olacaktır. Ayrıca öğrenci arkadaşlarımızın aile üyeleri, öğretmenleri, arkadaş grupları ile görüşerek ve Kitle İletişim araçları üzerinden bilgi toplayarak, karar verme sürecinde etkili, yararlı olacak faaliyette de bulunabilirler. Aile üyeleri ve sosyal çevredeki kişilerin tercihlerde sizlere destek olması olumlu sonuçlar yaratacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki son karar daima size ait olmalıdır. gelecekteki yaşamınızın ne şekilde olacağına sadece siz karar vermelisiniz çünkü o yaşam sizin ve tüm sorumluluğu size ait…
Meslek bilgilerini paylaşacağımız bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

08 Temmuz 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR