Nerkiz, oldukça iddialı

AKP Milletvekili Aday Adayı Hülya Nerkiz, ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yıllar boyunca AKP’ye verdiği hizmetleri dile getiren Nerkiz, olduk...

BÜYÜT

AKP Milletvekili Aday Adayı Hülya Nerkiz, ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yıllar boyunca AKP’ye verdiği hizmetleri dile getiren Nerkiz, oldukça iddialı açıklamalarda bulundu. Nerkiz, “Milletvekili aday adaylarının sayısı fazla ancak listeye girememe gibi bir korkum, tedirginliğim yok” dedi.

Siyasi hayatınız nasıl başladı?
2001 yılında AKP İl Kadın Kolları başkanı oldum. Bu görevim 5 yıl sürdü. 2007 yılında başkanlıktan istifa ettim ve milletvekili aday adaylığı için resmi başvuruda bulundum. Ancak listeye giremedim. 2007’den sonra AKP’de görev almadım. Meslek hayatıma devam ederek sivil toplum kuruluşlarında görev aldım. Bu seçimlerde tekrar partiye çağrıldım. Görev isteyeceğim diyordum, ummadığım şekilde teklif ettiler.

Neden AKP’den aday oldunuz?
Siyasette uzun süre bulundum. Ciddi bir birikim sağladım. Siyasette etkin, önemli görevde bulundum ve çok fazla deneyim kazandım. Türkiye’deki partiler arasında AKP ile kendi siyasi fikirlerim örtüşüyor. Genel başkan ve kurucuların düşüncesi bana uygun. Ülke menfaatleri için bir çıkış olarak gördüm. AKP, Türkiye’nin zor dönemlerinde, enflasyonun patlaması sonrası fabrikalar durma noktasına geldiğinde elinden geleni yaptı ve iyileştirme yolları deneyerek başarılı sonuçlar elde etti. AKP’den önce Türkiye’de çok kötü boş bir tablo vardı. AKP hepimize bir umut oldu. Halkta bir beklenti vardı. Halkın gönlünde varlığını hissettirdi.

Avukatlık mı zor, siyaset mi?
İkisi de zor ama güzeller. Seviyorum, en önemli olan zoru başarmaktır. Milletvekili aday adaylığımın altından kalkacağıma inanıyorum. Ankara’ya gidersem mecliste hizmet etmekten onur duyacağım.

Milletvekili olduğunuzda yapacağınız projeler var mı?
Seçim hazırlığı sürecinde çok hızlı ve deneyimli şekilde ilerliyoruz. Kocaeli’de bu konuda adaylar olarak bilinçliyiz. Burada ben de yer alıyorum. Benim de yapacağım projeler olacak. Bunların en önemlisi Anayasa’daki düzenlemelerdir. Bunun yanında devlete ait bazı birimlerde yeniden yapılanma gerçekleşmeli. Maddi olarak da denetim altına alınması gerekiyor.

AKP’de kadınların şansını nasıl görüyorsunuz?
Kadınların siyasette olması elbette çok güzel bir durum. Bu çıtanın yüksek olduğunu gösteriyor. İktidara talip olan AKP’de, kadınların yer alması ise daha çok önemli. Bu ülkenin menfaatine olan bir durum. Kadınlarında fikirleriyle daha farklı yolardan ilerliyoruz ve herkese hitap etmeye çalışıyoruz.

AKP’nin bayan aday aday sayısı diğer partilere göre fazla. Sizce şansınız var mı?
Bu renkli bir tablo ortaya çıkarıyor. Tek aday olsa, benim adaylığım için çok iyi olur. Ama hak edenin kazanması bizim için daha iyi. Sayısının fazla olması gözümü korkutmuyor. Hepimiz biliyoruz ki genel merkez en iyi kararı verecektir. Diğer bayan adaylara göre kendimi şanslı görüyorum. Listeye girememe gibi bir korkum, tedirginliğim yok. Eski kadın kolları başkanı, kurucu üye ve avukat olmamı da eklersek kendimi şanslı görüyorum. Teşkilatta olumlu sinyaller alıyorum.

AKP’nin politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Her alana el atıldı, doğudaki kanayan yaraya farklı bir üslupla yaklaşıldı. MHP eleştirse de mesafe kat edilmiştir. AB uyum yasalarında biraz daha hızlı gidebilir, her konuda yaptıklarını sağlıklı buluyorum. Bu nedenle iki dönemdir iktidardayız, üçüncü dönemde de iktidarda olacağız.

AKP, Kocaeli’ye neler kattı?
Kocaeli, Türkiye’nin bir parçası. Doğru adımlar atarak teveccüh görüyoruz. AKP iktidarında Kocaeli çok fazla şans yakaladı. Bu şans sonucunda Kocaeli Büyükşehir oldu. İktidar ile yapılanmalar değişti. Hazineden gelen yatırım isabetli projeler yapıldı. Gebze’de çok yoğun çalışmalar yer alıyor. Yapılan bu çalışmaları görmek, inkar etmemek lazım.

22 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR