İSU bu tesisten şikayetçi oldu

Kartepe’de faaliyet gösteren Kartepe Endüstriyel Lastik Geri Dönüşüm Tesisi’ndeki kimyasal atıksuların kaçak olarak kanalizasyon hattına verilmesi son...

Kartepe’de faaliyet gösteren Kartepe Endüstriyel Lastik Geri Dönüşüm Tesisi’ndeki kimyasal atıksuların kaçak olarak kanalizasyon hattına verilmesi sonucu İSU Başiskele Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nde (AAT) bakteri ölümleri meydana getirerek iş göremez duruma getirdi. Koku nedeniyle Kartepe bölgesinde vatandaşların da hastanelik olduğu tesis ile ilgili tutanak tutularak Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

23 Nisan Çarşamba günü saat 16:00 sıralarında Kullar AAT etrafında başlayan olumsuz koku ve buna bağlı olarak vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine İSU Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı, Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı ekipleri tarafından Başiskele, Köseköy ve Kartepe bölgelerinde kanal kollektör denetimleri yapıldı.

Yapılan denetim çalışmasında Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan Kartepe Endüstriyel Lastik Geri Dönüşüm Tesisinin işletme binasının arka tarafında yer alan ve seperatör olduğu söylenen ancak içerisindeki tüm gözlerin katran kıvamlı siyah maddeyle dolu olan bir nevi depolama tankı gibi kullanılan betonarme yapının taşkan kısmının bir hatla İSU kanalizasyon hattına yönlendirildiği tespit edildi.

Söz konusu kanalizasyon hattı boyunca olumsuz durumun halk sağlığının kötü yönde etkilemesi sonucu vatandaşlar hastanelere yönlendirildi. Atıksuların bağlı olduğu Kullar AAT ise bakteri ölümlerinin gerçekleşmesine neden olarak iş göremez hale geldi.

Denetim ekibi, geri dönüşüm tesisinde anlık su numunesi alınarak tutanak tutuldu.  İşletmenin İSU kanalizasyon hattına olan bağlantısı da İSU Kartepe Şube ekipleri, Kartepe Zabıta Ekipleri ve polis eşliğinde körlendi.  Kimyasal atıksuların kanalizasyon hattına verilmesi, çevreye ve Arıtma Tesisinin iş göremez hale gelmesinden dolayı tesis hakkında lüzumlu yasal işlemlere başlandı.

25 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR