Cemaate yakın kuruluşlardan sert uyarı

    Fethullah Gülen cemaati ile hükümet arasındaki yol ayrımı sonrasında yaşananlar, sivil toplum kuruluşlarının da gündemindeydi. İlimizde bulunan ve...

BÜYÜT

 

 

Fethullah Gülen cemaati ile hükümet arasındaki yol ayrımı sonrasında yaşananlar, sivil toplum kuruluşlarının da gündemindeydi. İlimizde bulunan ve çeşitli derneklerin bir araya gelerek oluşturduğu Kocaeli Hukukun Üstünlüğü ve Demokrasi Platformu da dün düzenledikleri bir basın toplantısı ile 17 Aralık operasyonu sonrasında yaşanan tartışmalara değindi.

 

11 DERNEK VAR

Kocaeli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD), Derince Çalışanlar Derneği, Yedi İklim Uluslar arası Öğrenci Kültür Derneği, Kocaeli Sağlık Mensupları Derneği (KOSADER), Kocaeli Gelişim Merkezi (KOGEM), Erkul Koleji Mezunları Derneği (ERKOMED), Lale Sağlık Derneği, Mavera Gençlik Kulübü, Cihan Hukukçular Derneği, Kocaeli Akademi Merkezi Derneği ve Kocaeli Hamle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin birleşimi ile kurulan platform adına açıklamayı İbrahim Karaoğlu yaptı. Emex Otel’deki basın toplantısında konuşan Karaoğlu, hükümet yetkililerinin toplumun tüm katmanlarını kucaklayacak bir açılım başlatması gerektiğini söyledi.

 

SORUMLULUK OLARAK GÖRDÜK

AB sürecinde ciddi ilerlemeler kaydedildiğini aktararak sözlerine başlayan İbrahim Karaoğlu, “Bu dönemin devam edeceği ve çağdaş bir AB ülkesi olacağımız umudunu taşırken bir anda ümitlerimizi kaybetmemize sebep olan gelişmelerle karşı karşıya kaldık. Yaptığımız istişare toplantılarında son aylardaki olumsuz olayları değerlendirdik. Düşünce ve endişelerimizi ifade etmeyi sorumluluk olarak gördük” dedi.

 

ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUZ

Bu ülkede hukukun üstünlüğü konusunda ittifak etmek zorunda olduklarını da ekleyen Karaoğlu, “Yargının hatalarını yargıyla çözmek zorundayız. Hukuku askıya aldığınız ülkede ifade özgürlüğünüz gider. Toplumsal barış tehlikeye girer. Hükümetin dört bakanının istifasına yol açan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını örtbas etmesini, ilgili savcılara baskı yapılmasını üzüntü ile karşılıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

SEKTEYE UĞRAYAN ÜLKELERDE

Demokrasi ve yargı bağımsızlığını bayraklaştıran AKP’nin yargıyı HSYK aracılığıyla Adalet Bakanı’na bağlama girişimini anlamakta güçlük çektiklerini de sözlerine ekleyen Karaoğlu, “Bunun bir takım yolsuzlukları perdeleme girişimi olarak algılanacağına inanıyor ve yürütme organlarındaki bu olağanüstü telaşı düşündürücü buluyoruz. Ekonomik sarsıntı, borsanın düşmesi ve dövizin yükselmesi demokrasisi sekteye uğrayan ülkelerde olur” dedi.

 

HAREKETE GEÇİLMELİ

Geçmişte AKP hükümetini alkışladıklarını ve yaptıkları doğru çalışmaları takdir ettiklerini dile getiren Karaoğlu, “Bugün gelinen nokta ise düşündürücü ve endişe vericidir. Hükümet halkı kutuplaştırıcı, birbirine düşman edici söylemleri bir kenara bırakarak toplumun tüm katmanlarını kucaklayacak bir açılım başlatmalıdır. Suçlayıcı ve incitici açıklamalardan uzak durulmalı, Bu dönemde ülkeyi yönetenler ve medya hassas olmalı. Birlik ve beraberliğimizi bozacak tavır ve davranışlar ülkeyi ileri götürecek işlerimizi yapmaktan alıkoyar. Neticede enerjimizi boş yere tüketiriz ve kaybederiz” dedi. 

28 Ocak 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

fikret mor - timsahın göz yaşları akmaya başlayınca care aramaya başladılar nerde idiler şimdiye kadar bu beyler

Yanıtla . 0Beğen 28 Ocak 16:01
01

ömer can - kocaeli nde ne kadar gereksiz adam varsa buraya toplanmış

Yanıtla . 0Beğen 28 Ocak 16:01
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR