Gölge etme başka ihsan istemez

12 Mayıs tarihinde yapılacak olan CHP İzmit İlçe Kongresinde adaylığını açıklayan Utku Birinci yaptığı basın açıklamasında diğer aday Hüseyin Erol’u d...

BÜYÜT

12 Mayıs tarihinde yapılacak olan CHP İzmit İlçe Kongresinde adaylığını açıklayan Utku Birinci yaptığı basın açıklamasında diğer aday Hüseyin Erol’u desteklediğini belirten Milletvekili Hurşit Güneş’i eleştirerek “Gölge etme başka ihsan istemez” dedi

CHP’de geçtiğimiz ay başlayan ilçe kongreleri tamamlanmak üzere. Kongre sürecinin en önemli ayağı olan İzmit ilçe kongresi 12 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek. Kongre süreci yaklaştıkça özellikle adaylar ve adayların yakın çevreleri arasındaki yarış kızışıyor. Son olarak CHP İzmit İlçe Adayı Utku Birinci bir basın açıklaması yayınlayarak bir diğer aday olan Hüseyin Erol için çalışmalarda bulunduğunu iddia ettiği CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş’i eleştirdi. Birinci, Güneş’e; “Gölge etme başka ihsan istemez” dedi.

TEK TEK DELEGELERİ ARIYOR
Sert bir dille milletvekili Hurşit Güneş’i eleştiren Utku Birinci şöyle konuştu; “CHP İzmit ilçe kongresi yaklaştıkça Hurşit Güneş adaylardan Hüseyin Erol’dan yana açıkça tavır almıştır. Tek tek kongre delegelerini arayarak kendisinin adayı olarak takdim ettiği Erol için oy istemekte, bir kısım delegeleri il binasına çağırarak telkinde bulunmaktadır. Yetmedi köy, köy gezerek köy delegelerinden kendi adayı için oy istemektedir. Bu çalışma ve çabanın getirisi, götürüsü kendilerini ilgilendirmekle birlikte bizi ilgilendiren bölümlerini kamuoyuyla paylaşmamız zorunludur.

BAYKAL’I GERİ ÇAĞIRMAK İSTEDİ
27 Mart 2010 günü CHP Kocaeli İl Kongresi’nde Ferhan Şensoy’un listesinden kurultay delegesi seçilen Hurşit Güneş’in siyasi kariyeri başlamış, kendisine oy veren il delegelerinin demokratik değişim mücadelesi yerine o zaman CHP üyesi dahi olmayan Hüseyin Erol’u keşfetmiştir. CHP Genel Başkanı Baykal’ın istifası üzerine CHP il toplantısında Baykal’ın geri çağrılması için karar alınmasını isteyen iki delegeden biridir. Bunun nedeni ise 2010 yılında kendisini partiye Baykal’ın davet ettiğini belirtmiş kendisiyle ilgili kararları Baykal’ın belirleyeceğini beyan etmiştir.

HURŞİT GÜNEŞ, BAYKAL
KANADINDA YER ALDI
Yani Hurşit Güneş parti içinde Baykal kanadında yer almış halen Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinin kurum ve kurallarını içine sindirememiştir. Baykal tarzı siyasetle Kocaeli’nin patronu olmak istemektedir. 22 Mayıs 2010 yılında CHP Genel Başkanlığına seçilen değişimin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesinden Kocaeli kurultay delegelerinin ve il başkanı Ferhan Şensoy’un çabalarıyla PM üyesi seçilmiş MYK’ ya kadar yükselmiştir. Kılıçdaroğlu’nun ekip arkadaşı Gürsel Tekin’in listeden çizilmesi kampanyasında Kocaeli kurultay delegeleri aktif rol oynamışlardır. Genel başkanımızın değişim rüzgarından nasiplenirken listesini çizenlerin tavırları manidardır.

ÖN SEÇİM İSTEMEDİĞİNİZ AŞİKAR
Hurşit Güneş’ten beklentimiz; CHP’de yaşanması gereken demokratik değişim in doğru yönetilmesidir. 2011 Genel seçimlerinde partimiz Kandıra’dan 7.000 oy almıştır. AKP ise 12 bin oy almıştır. Seçim kampanyası döneminde Kandıra’yı köy köy gezip partimizin projelerini anlatmayan Güneş nedense kendi adayı Hüseyin Erol’u İzmit ilçe başkanı seçtirmek için yoğun çaba sarf etmektedir. CHP’de değişimin temel kuralı adayların ön seçimle belirlenmesi olmalıdır. 2011 Genel seçimlerinde Kocaeli’nde ön seçim yapılmasını istemediğiniz aşikardır. Kocaeli seçimlerinde kendinizi liste başı yaparak sıralamaları belirlediniz alınan sonuç hüsrandır. Değişimi yönetemediğiniz ortadayken neden İzmit ilçe kongresine müdahil oluyorsunuz?

YALÇIN KUŞKAN DEĞİŞİMİ
DOĞRU YÖNETEMEDİ
Hurşit Güneş CHP Kocaeli İl Başkanlığın’a siz atama yaptırdınız. İl başkanımız Yalçın Kuşkan’ın demokrat kişiliğine söyleyecek bir sözümüz yoktur, ancak on dört aylık yönetim sürecinde değişimi kurum ve kurallarıyla doğru yönetememiş il yönetiminden İzmit ilçe başkanlığına üç aday arkadaşımız çıkmıştır. Tüzük kurultayı ile yaşanan demokratik kongreler süreçleri başarılı olamamış, hiçbir ilçede çarşaf liste ile demokratik değişim sağlanamamış kotalara uyulmamıştır. Benim adamım seçilsin anlayışıyla partide köşe başları tutulabilir ancak seçimlerde başarılı olunmaz. CHP Kocaeli’nde büyük ağabeyliğe izin vermeyeceğiz.

HALK EĞİTİM MERKEZİ’NE DAVET
CHP İzmit Dönüştürücü Güç Adayı olarak yapmaya çalıştığımız halk hareketiyle CHP’ye ivme kazandırma çalışmalarımızla sizlerin hiçbir alakanız olmadığı anlaşılmıştır. CHP İzmit ilçe delegasyonunun 414 üyesini ve CHP kamuoyunu 29 Nisan Pazar günü İzmit Halk Eğitim Merkezi’ne davet ediyoruz. CHP taban hareketiyle CHP İzmit İlçe örgütünün ve il delegasyonunun birlikte oluşturulması çabamıza güç vermenizi bekliyoruz. CHP halka açılacak CHP yüzünü sola dönecek.”

24 Nisan 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR