Memura Mayıs'ta da zam yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan kanunu onaylamasından sonra gözler sendikalarla hükümet arasında yapılac...

BÜYÜT

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan kanunu onaylamasından sonra gözler sendikalarla hükümet arasında yapılacak görüşmelere çevrildi.

15 gün önce ilgili taraflara yazı göndererek tarafların hazırlık yapmalarını isteyeceklerini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yüzbinlerce memurun aylardır beklediği memur maaş zamlarıyla ilgili konuştu.

Çelik: "Nisan sonu ya da mayıs başında görüşmelere başlayacağımızdan, 15 Mayıs'ta memurların zamlı maaş alması zor görünüyor ancak toplu sözleşmenin mayıs ayı içerisinde imzalanacağını düşünüyorum." dedi.

KIDEM TAZMİNATINDAN HERKES YARARLANABİLECEK

Faruk Çelik, ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili düzenlemeyi önümüzdeki günlerde tarafların görüşüne açacağını söyledi.

Hükümet programında da yer alan tasarı daha sonra Meclis'e gelecek. Fonla ilgili Zaman'a bilgi veren Bakan Faruk Çelik, oranları aşağı çekerek kıdem tazminatından herkesi yararlandıracaklarını söyledi. 10 milyon işçinin bu kapsama alınacağının altını çizdi.

Bakan Çelik, "Kıdem tazminatı ile ilgili yasayı çalışıyoruz. İş Güvenliği Yasası'ndan sonra bu konuyu sosyal taraflarla görüşeceğiz. Kıdem tazminatı ile ilgili bireysel fon hesabını öngörüyoruz. Hükümet programı fonun kurulması yönünde. Mevcut haklara dokunulmayacak. Mevcut haklar aynen kalsın istiyoruz." dedi. Kıdem tazminatı uygulamasında ciddi sorunlar yaşandığını kaydeden Çelik, çalışanların yalnızca yüzde 8'inin kıdem tazminatından yararlanabildiğinin altını çizdi.

Buna karşın yüzde 92'nin, kıdem tazminatı hakkından yararlanamadığını vurgulayan Bakan Çelik, "Bu tabloya kim ne diyecek, kim karşı çıkacak? 11 milyon işçi var. Yüzde 8'i 800 bin işçi yapar. Bu 800 bin kişi kıdem tazminatını alacağını varsayıyor. Dolayısıyla işçinin kıdem tazminatı garantisi yok. Devlette çalışıyorsa garantisi var. Onun da sayısı 350 bin kişi." dedi.

Bunun yerine çalışan herkesin hak ettiği ölçüde yararlanabileceği bir sistem kurmak istediklerini belirten Çelik, Fon'un uzun vadeli olarak varlığını sürdürüp sürdüremeyeceğine ilişkin eleştirilere de cevap vererek, "Fon'da biriken paranın nasıl nemalandırılacağı belli. Kıdem Tazminatı Fonu'nun yapısında hiçbir problem yok. Fon'da biriken paranın nasıl çekileceği, hangi şartlarda çekileceği belirlenecek. İstediği zaman çekemeyecek." ifadelerini kullandı.

13 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR