Nihat Değer fark attı

        CHP’de 30 Mart seçimlerinin ardından ilçe başkanı Sefer Yeni’nin istifa etmesi ile boşalan Derince İlçe başkanlığına Nihat Değer seçildi. Bing...

 

 

 

 

CHP’de 30 Mart seçimlerinin ardından ilçe başkanı Sefer Yeni’nin istifa etmesi ile boşalan Derince İlçe başkanlığına Nihat Değer seçildi. Bingöl Kiğı-Yayladere Derneği lokalinde düzenlenen kongrede Değer, Kerim Şenses ile yarıştı. Genel kurulda kullanılan 197 oyun 117’sini alan Nihat Değer başkan seçilirken, Şenses ise 74 oyda kaldı. 6 oy ise geçersiz sayıldı.

 

GENİŞ KATILIM

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Milletvekilileri Mehmet Hilal Kaplan, Hurşit Güneş ile Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Büyükşehir Belediye Meclisi grup başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, eski İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Gebze ilçe Başkanı Sedat Tatar, Hakan Savaş, Keramettin Gençtürk, il ve ilçe yöneticileri ile partililer katıldı. Genek Kurul'un Divan Başkanlığı'nı Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu yaparken, yardımcılıklarında Ali Akagündüz ve Kemal Özdemir görev aldı.

 

SIKINTILARI BİRLİKTE AŞACAĞIZ

Kongrede konuşan il başkanı Yalçın Kuşkan, “Ben Sefer Yeni ve onunla görev yapan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Seçimlerde başarılı olamadık. 9 meclis üyesi çıkardık. CHP 90 yılı geride bırakan bir parti. Ülkelerin siyasi tarihi içinde insan ömrünün nokta kadar olduğunu biliyoruz. Zaman zaman sıkıntılar oluyor ama bunları aşacağımızı biliyoruz. Bunları hep birlikte aşacağız” diye konuştu.

 

SANDIKTA SIKINTI VARDI

Önseçim ve seçim sürecinde yaşananlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Kuşkan, “27 Ekim'de 8 ilçede eğilim yoklaması yapıldı. Süreç, il başkanı ya da milletvekillerinin müdahalesiyle belirlenen bir süreç değil, üyelerimizin belirlediği bir süreç. Ama maalesef başarı gelmedi” dedi. Seçim günü sandık müşahitlerinden sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Kuşkan, “Bazı ilçelerimizde, sandık başında duran arkadaşlarımızdan sıkıntı çektik. Sandık başlarında daha fazla özen göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

ENERJİMİZİ İÇ SORUNLARLA TÜKETMEYELİM

CHP Milletvekili Haydar Akar ise, “Hep aynı şeylerden şikayet ettik. Adayları, belediye başkanlarının, milletvekillerinin seçtiği yönünde şikayetler vardı. Ama bu kez öyle olmadı. Olaya sadece, sürecin iyi işlemesi konusunda müdahil olduk. Biz, önseçimi 7 ilçede aynı anda yapan tek örgüt olduk. Hangi örgüt neyi istediyse onu yaptık. Ama sonuç, 13-0. Sorunlar elbette tartışılacaktır. Ancak enerjimizi içimize harcıyoruz

 

KURUMSALLAŞAMIYORUZ

Halkın tepkisizliğinden de dem vuran Akar, Derince'de bir özelleştirme oluyor, ama Derincelier buna sessiz kalıyor. Körfez'de kurulacak olan amonyak tankı Körfez'i ayağa kaldırması lazım ama Körfez, yanında bombayla yaşamayı tercih ediyor. Yeni bir yasa geliyor ve yine halk aldatılıyor. Taşeron işçiliği bitireceklerini söylüyorlar ama herkes taşeron oluyor. Bunun işçi kardeşlerimizin, ailelerinin ayağa kalkması bekliyor ama herkes birbirinden bekliyor. Toplumun temel problemleriyle ilgileneceğimiz yerde, başka şeylerle ilgileniyoruz” dedi.

 

AYAĞA KALKMALISINIZ

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan milletvekili Hurşit Güneş ise, şunları söyledi: “Derince Limanı konusu çok önemli. Limanın özelleştirme ihalesi, mülkiyetin değil, işletmenin özelleştirmesi. İhaleye açıyorsunuz, teklifler de var ama çalışan güvenliği ve sosyal haklar için bir madde var mı? Bu, bizim için son derece önemli ve bunu dile getirmeliyiz. Kocaeli, toplumsal sorunları ağır illerden biri. İşsizlik oranı bazı illerde en fazla olan illerden biri. Kocaeli'de binlerce işçi çalışıyor. En çok ölüm, inşaat, tersane ve madende oluyor. Kocaeli'de maden yok ancak çok sayıda inşaat var ve limanlar var. Bu konu üzerinde çalışma yapıyorum. Sayıları şuan vermeyeceğim ama durum hiç iç açıcı değil.

 

BU YÖNETİMDE HALK VAR

Kongrede konuşan adaylardan Kerim Şenses, “Tabanın baskısıyla, teşvikiyle gençliğin dinamizmi olarak karşınıza geldik. Her türlü eleştiriye hoşgörü ve sabırla yaklaşacağız. Sizlerin parçası olduğunuz bu ekip tarihi yeniden yazacaktır. Bu ekip yerel politikanın nasıl yapılacağını gösterecektir. Halk olan bir ekibi sizlere sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu zor koşullarda Derince için yapılması gereken her ne varsa bunun yapmak için buradayız” dedi.

 

KOCAELİ’NİN MOZAĞİ DERİNCE
Diğer aday Nihat Değer ise, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ülkenin geleceğini belirleyeceğine belirterek, şöyle konuştu: “Kazanmak istiyorsak direnenbir yönetim anlayışımız olmalı. Şu anda 80 milyon liralık borç var. Bunların yaklaşık 50 milyonu seçim döneminde harcandı. Yeni gelen başkan da ne yapacağını bilemiyor. Bu kadar kötü yönetime sahip olan iktidar artık son bulmalıdır. Daha iyi yönetebilmek için adayız. Kendi özümüze dönmeliyiz. Derince’de Alevisi, Sünnisi, Kürt’ü, muhaciri, Çerkez’i olan renkli bir yer. Kocaeli’nin mozayiğidir Derince. Eğer burada başarılı olursak Türkiye’de de başarılı oluruz.”

 

NİHAT DEĞER’İN LİSTESİ
İsmet Arguç

Ayşegül Atar

Turabi Atmaca

Fatih Bükülmez

Hakkı Çakmak

Seçkin Çelik

Yücel Dündar

Sabriye Gülşah

Zübeyde Güven

Paşa Katırağ

Damla Öktem

Seyit Salman

Savaş Şengeç

Sinan Şerifoğlu

Turgay Taşer

Hülya Taşlıçukur

01 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR