Kadınlar, kanser tehlikesinden meme alınmadan kurtuluyor

Sentinel lenf bezi biyopsisi, meme kanseri tanısı alan hastaların tedavi sürecinde koltuk altı lenf bezinin doğru evrelendirilmesini sağlayan bir yönt...

Sentinel lenf bezi biyopsisi, meme kanseri tanısı alan hastaların tedavi sürecinde koltuk altı lenf bezinin doğru evrelendirilmesini sağlayan bir yöntem olarak biliniyor. Sentinel adı verilen koltuk altındaki ‘ilk’ lenf bezi, ameliyat sırasında bulunarak incelenir ve tüm lenf bezlerinin çıkarılmasına gerek kalmaz. Gölcük Aile Konak Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Ahmet Şirinocak, güncel meme kanseri tedavisinde mavi boya tekniğinin inceliklerini ve kanserli göğsü almadan hastalığın nasıl tedavi edildiğini anlattı.

 

YAN ETKİSİ YOK

Eskiden meme kanseri tanısı alan hastaların cerrahi tedavisi sırasında koltuk altındaki lenf bezlerinin hepsi çıkartıldığını belirten Şirinocak, ‘ Bu hastalarda başta kolda ödem, kolda ve elde duyu kusuru olmak üzere yan etkiler görülebilirdi. Ayrıca hastalar yaşamlarının sonuna kadar kollarını ve ellerini sakınmak zorunda kalırlardı. Sentinel lenf bezi biyopsisi sonucunda koltuk altında tümör saptanmayan ve lenf bezlerini çıkarmanın gerekli olmadığı ortaya çıkan hastalarda bu hasarlardan kaçınılmış oluyoruz. Sentinel lenf bezi biyopsisi multidisipliner çalışma gerektiren bir yöntemdir. Bu ekipte genel cerrahi ile nükleer tıp uzmanı ve patolog yer alır. Nükleer tıp uzmanına düşen görev sentinel lenf bezini görüntülemek, yerleşkesini belirlemek ve ameliyat sırasında genel cerrahi uzmanının doğru lenf bezine ve kısa zamanda ulaşmasını desteklemektir dedi.

 

UYGULAMA ALANI

Op. Dr. Ahmet Şirinocak, sentinel lenft bezi biyopsisinin kimlere uygulandığı konusunda ise şunları söyledi: ‘ İlk yıllarda bu yöntemi çok sınırlı bir hasta grubunda gerçekleştiriyorduk. Ancak daha sonra yapılan bilimsel çalışmalar, hastalığın lokal olarak memeye sınırlı kaldığı birçok hasta grubunda bu yöntemin teknik olarak yapılabilir ve sonuçlarının güvenilir olduğunu gösterdi. Artık daha önce girişim yapılmış memelerde, çok odaklı tümörlerde, ameliyat öncesinde kemoterapi görmüş hastalarda ve gebe meme kanserlerinde bile bu tekniğin altın standart olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Yani tümörün koltuk altındaki lenf bezlerine veya uzak organlara yayıldığını düşünmediğimiz tüm hastalarda sentinel lenf bezi biyopsisini uygulamayı uygun buluyoruz.’.

ahmet-sirinocak.jpg

TEDAVİ SÜRECİ

Uygulama sürecinde hastanın ilk olarak nükleer tıp bölümüne alındığını belirten Şirinocak, tedavinin nasıl yapıldığını şöyle anlattı: ‘ Memeye verilen radyoaktif madde gama kamera dediğimiz bir cihazla takip edilir. Cerrah, deri üzerinde yapılan işaret ve radyoaktivitesayan gamma prob dediğimiz cihazın yardımıyla sentinel lenf bezini bulur. Gamma prob ile en yüksek sayıma sahip lenf bezine ulaşır. Bu lenf bezi çıkarıldıktan sonra gerçekten elde edilen sayımın bu lenf bezine ait olduğu doğrulanır. İkinci doğrulama ise geride kalan dokuların değerlendirilmesi ile yapılır ve sayımın anlamlı olarak düştüğü görülerek en yüksek sayıma sahip lenf bezlerinin çıkarıldığından emin olunur. Bu işlem yapıldığı sırada patoloji ekibi de ameliyathanede olur ve çıkarılan lenf bezinde kanser hücresi olup olmadığını inceler. Eğer sentinel lenf bezinde kanser hücresi yoksa ameliyat sonlandırılır. Ancak yayılım saptanırsa aksilla dediğimiz koltuk altındaki tüm lenf bezleri çıkartılır.

 

MAVİ BOYA TEKNİĞİ

Hastaların yüzde 95’inde radyoaktif madde kullanarak sentinel lenf bezinin saptandığını belirten Şirinocak, tespit edilemeyen hastalara uygulanan mavi boya tekniği ile ilgili olarak, ‘Ameliyat sırasında meme başının altına veya tümör çevresine çok düşük miktarda metilen mavisi dediğimiz mavi boya enjekte ediliyor.  Boya, tümör hücreleri veya radyoaktif boya gibi lenf kanallarını izleyerek sentinel lenf bezine ulaşıyor. Cerrah da ameliyat sırasında koltuk altındaki dokuları inceleyerek boyanmış olan sentinel lenf bezine ulaşıyor. Bu tekniğin de güvenilirliği çok yüksek. Hem radyoaktif madde hem de mavi boya kullanılan hastalarda sentinel lenf bezinin saptanma oranı yüzde 99 düzeyine çıkıyor.’ diye konuştu.

04 Ekim 2017 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR