“Darbe hukukundan kurtulmalıyız”

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin darbe hukukundan kurtulması gerektiğini söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) çağrısıyla çeşitli sendik...

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin darbe hukukundan kurtulması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) çağrısıyla çeşitli sendika, dernek ve STK’ların da destek verdiği “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi” Taksim Meydanı’nda gerçekleştirildi. Alanda laiklik, demokrasi ve cumhuriyet değerlerini vurgulayan sloganlar atıldı. Mitinge ayrıca şehrimizden CHP’nin öncülüğünde her ilçeden toplamda 50 araç kaldırıldı. Ayrıca çok sayıda partili ve vatandaş da mitinge özel araçları ve sağlanan diğer imkanlarla ulaştı.

 

ice222-025.jpg

 

KOCAELİ’DEN GENİŞ KATILIM

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, diğer ilçe başkanları, sendikalar ve dernekler de Taksim’deki mitinge katılım sağladı. CHP Kocaeli milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan da alanda vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

 

ice44-011.jpg

 

“BASININ ÖNEMİ BÜYÜK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok sayıda sanatçının da katılarak destek verdiği mitingde yaptığı konuşmada, 10 maddelik manifestosunu da kamuoyuna duyurdu. Kılıçdaroğlu, darbe ve dikta rejimlerine karşı mücadele edeceklerini vurguladı. Kılıçdaroğlu ayrıca, 15 Temmuz’da yasama, yürütme, yargının güçler ayrılığı ilkesinin öneminin görüldüğünün altını çizerken, basının da dördüncü kuvvet olarak anayasada yer alması gerektiğini söyledi.

 

“DARBE, PARLAMENTER SİSTEME YAPILMIŞTIR”

Vatandaşların alkışları arasında kürsüye çıkan genel başkan Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize yapılmıştır. TBMM bombalanmıştır. Bu darbelerin sorumlularını varsa iç ve dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz. Bütün siyasal partiler darbe girişimine karşı çıkmış, demokrasi konusunda Türkiye’de ortak payda oluşmuştur” dedi.

 

ice33-030.jpg

 

“HALKIMIZ DİRENME HAKKINI KULLANDI”

Parlamenter sistemimize yapılan darbe girişiminin halkın direnmesi ile ayrı bir anlam kazandığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için önemi ortaya çıkmıştır. Bu darbe girişimi anayasada, yasama, yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin, demokrasideki denetleme işlevinin güvencesi olduğunu ortaya koymuştur” diye konuştu.

 

LİNÇ EDENLER YARGILANSIN”

Darbe sonrasında emre uyan er ve erbaşların linç edilmek istenmesini de kabul etmediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu linç girişiminde bulunanların mutlaka yargılanmasını istiyoruz. Komutanın verdiği emre bütün erler uyarlar. Her asker bizim başımızın tacıdır. Önümüzdeki süreçte darbeciler yargılanırken, erleri linç edenlerin de yargılanmasını istiyoruz. Bunların takipçisi olacağız.”

 

ice111-049.jpg

 

“ERGENEKON SANIKLARINA İADE-İ İTİBAR YAPILMALI”

Balyoz ve Ergenekon davalarını da hatırlatan Kılıçdaroğlu, açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Balyoz, Ergenekon ve casusluk davalarında pek çok subay ve asker gereksiz yere hapse tıkıldı. Hayatlarının bir kısmını Silivri zindanlarında yaşadılar. Onlara yapılan haksızlığı hepimiz biliyoruz. İade-i itibar yapmak zorundadırlar. Bu haksızlık düzeltilmelidir. Hükümete sesleniyorum, gelin Silivri zindanlarında hayatı mahvedilen o insanların itibarını iade edelim. Devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları, bu ülkenin meydanlarında özgürce gezebilmelidir.”

 

 

KILIÇDAROĞLU’NUN TAKSİM MANİFESTOSU

15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. TBMM bombalanmış, ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını, varsa iç ve dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

Bütün siyasal partiler darbe girişimine karşı çıkmış, demokrasi konusunda Türkiye’de tartışmasız ortak payda oluşmuştur. Siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine katkı vermek zorundadır.

Her türlü darbeye ve parlamenter sistemin üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak, demokrasiden yana olanların, bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi demeliyiz.

Darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

Demokrasimizin teminatı olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

Bu darbe girişimi anayasada yasama, yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokraside denge ve denetleme işlerinin güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Balyoz, Ergenekon ve casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iadesi bütün siyasal partilerin gündeminde olmak zorundadır.

Bu darbe girişimi, devlet yönetiminin liyakate dayanması gerektiğini ortaya koymuştur. Siyasal yandaşlık, cemaatçilik değil bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Devletin yeniden inşası zorunludur.

İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları bu ülkenin caddelerinde sokaklarında meydanlarında parklarında özgürce gezebilmelidir. Hiç kimse unutmasın; 15 Temmuz darbe girişimi 3’üncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları üçüncü sınıf demokrasiye değil özgürlükçü demokrasiye layıktır. Türkiye tümüyle darbe hukukundan alınmalıdır.

Devlet; kinle, öfkeyle, ön yargıyla yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukuk içinde yargılanmalıdır. Devletin vakarı bunu zorunlu kılmaktadır. İşkence, kötü muamele, tehdit devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir.

 

25 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR