Karaosmanoğlu: Üsküdar’ın acısını unutmadık

1 Mart 1958 tarihinde İzmit’te okuyan Gölcük ve Karamürselli 400 civarındaki lise öğrencisi ile batan Üsküdar Vapuru’nun acısı kent dimağındaki yerin...

BÜYÜT

1 Mart 1958 tarihinde İzmit’te okuyan Gölcük ve Karamürselli 400 civarındaki lise öğrencisi ile batan Üsküdar Vapuru’nun acısı kent dimağındaki yerini hâlâ koruyor.

Üsküdar Deniz Faciası’nın 57’nci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kazada hayatını kaybeden 360 civarındaki yolcuya rahmet, kurtulan ve halen hayatta olanlara da sağlıklı ve uzun bir ömür diledi.

 

Başkan Karaosmanoğlu mesajında şunları söyledi: “Kocaeli tarihi için çok büyük bir felaketin 57’inci sene-i devriyesini idrak ediyoruz. Hemşehrilerimizin acılarını paylaşıyoruz. Üsküdar Faciası’nda yaşamlarını yitiren kardeşlerimizi, bir kez daha rahmetle anıyoruz. Çoğu hayatının baharında, yaklaşık 400 gencimiz, Körfez sularında can verdi, cümlesinin mekânı cennet olsun.

Üsküdar Vapusu 344 yolcu kapasitesine rağmen, taşıdığı 400’e yakın yolcuya mezar oldu. Facianın üstünden şu kadar zaman geçmiş, her şey geride kalmış denebilir. Ancak, Körfeze her baktığımda, bu kaza aklıma gelir ve derin bir üzüntü yaşarım. Çünkü ciddi bir ihmal var. Fırtınalı bir günde, vapura, kapasitesinden fazla yolcu alınıyor. Bu ihmal yüzünden, İzmit ve Karamürselli kardeşlerim denize küstü. Yıllarca körfezden çıkan balıklar yenmedi. Deniz kıyısında gezilmedi. Hemşehrilerimizin yüzü gülmedi. Bir daha böyle acılar yaşamayalım. Bugüne kadar bizim derdimiz, hep insanımız, şehrimiz oldu. Geçmişin acı hatıralarını silebilmek için, tertemiz bir Körfez, güvenle yolculuk yapılan bir Kocaeli için çalıştık.


Deniz ulaşımına ve güvenliğine büyük önem verdik

Modern iskeleler yaptık ve ‘Üsküdar Vapur Faciası’ gibi bir acının bir daha yaşanmaması için bütün imkânlarımızı seferber ettik. Bugün Körfez sularında modern ve güvenilir gemilerle deniz ulaşımı yapılıyor. Denize küsen hemşehrilerimize, yeniden güvenli bir yolculuk imkânı sağlamanın huzuru içindeyiz.

Hemşehrilerimiz, güven ve konfor içinde yolculuk yapıyor. Ama bütün bunlara rağmen bu acı ve elim kazada, hayatını kaybeden insanlarımızı hiç bir zaman unutmayacağız. Bu vesile ile kazada ve daha sonra hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun diyorum…”

01 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR