Yeni Milli Savunma Bakanı belli oldu

Meclis Başkanı seçilen İsmet Yılmaz'ı makamında ziyaret eden Davutoğlu, ziyaret çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Boşalan bakanlık kolt...

Meclis Başkanı seçilen İsmet Yılmaz'ı makamında ziyaret eden Davutoğlu, ziyaret çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Boşalan bakanlık koltuğuna Vecdi Gönül'ün atandığını söyleyen Davutoğlu, "Konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da arz ettik" dedi.

Davutoğlu açıklamasında: "Sayın Vecdi Gönül'ü Milli Savunma Bakanlığı görevi için dün itibarıyla sayın Cumhurbaşkanımıza sundum. Cumhurbaşkanlığı makamımızdan da yazının çıkmasını bekliyoruz bugün. İnşallah en kısa sürede aramıza katılacak. Birlikte bir çözüm çabası içinde olacağız. Millet bize 'Uzlaşın ve hükümet kurun' dedi. Uzlaşmamak millete saygısızlık olur. Hiçbir şey bir turda bitmez. 'İlk turda olur' diyen kolaycı bir anlayışta olur. 'İlk turda biter' diyen de retçi bir anlayıştadır. Hangi partinin koalisyona yakın olduğu konusunda bizim de kafamızda bazı şeyler berraklaşır, sonra teknik çalışmalar başlar. Temas itibarıyla sıfırdan başlıyoruz ama, 7 Haziran'dan bu yana herkes kendini izledi. 45 gün yeteli olur kanaatindeyim" dedi.

 

DAVUTOĞLU 'ASALETEN ATAMA' DEMİŞTİ

1 Temmuz'da Meclis Başkanı seçilen İsmet Yılmaz için aynı günün akşamı AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen resepsiyonda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yılmaz'ın yerine Milli Savunma Bakanlığı için isim belirlenip belirlenmediği sorusuna, "Bir görevlendirme yapacağım. Yani Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar altında vekaleten götürmeyi ben çok doğru görmüyorum. Kısa süreli boşluk olmaması için önümüzdeki sürecin uzayabileceğini de göz önünde bulundurarak, muhtemelen asaleten bir görevlendirme yaparım" demişti.

 

VECDİ GÖNÜL KİMDİR?

Mehmet Vecdi Gönül, 29 Kasım 1939'da Erzincan'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi.

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde uzmanlık eğitimi aldı. Yüksek lisansınıABD Güney California Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi alanında tamamladı.

Kaymakam, mülkiye müfettişi, İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürü, Kocaeli Valisi, Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi olarak görev yaptı.

YÖK Kurucu Üyesi, İzmir Valisi ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu. Sayıştay Başkanlığına seçildi. Avrupa Sayıştaylar Birliği Denetçiliği ve ECO Ülkeleri Sayıştaylar Birliği Başkanlığı yaptı.

İspanya "Beyaz Kurdeleli Büyük Askeri Liyakat Nişanı", Afganistan "Gazi Amir Amanullah Han Yüksek Devlet Madalyası", Ukrayna "Altın Takdir Madalyası" ve Kazakistan "Askeri Madalyası" sahibi oldu.

21 ve 22'inci dönemlerde Kocaeli, 23'üncü dönemde İzmir Milletvekili seçildi. 21'inci dönemde TBMM Başkanvekili; 58, 59 ve 60'ıncı hükümetlerde Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptı.

24'üncü dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi oldu.

İngilizce bilen Gönül, evli ve üç çocuk babası.

 

Kaynak: Haberler.com

03 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR