Sahte “bebek sigortalarına” iptal

SGK İl Müdürü Muharrem Akbaş, emeklilik yaşının 65’e yükseltilmesi döneminde sigortalı yapılan çocuklarla ilgili bilgi verdi. Akbaş, ilimizde yasa dış...

BÜYÜT

SGK İl Müdürü Muharrem Akbaş, emeklilik yaşının 65’e yükseltilmesi döneminde sigortalı yapılan çocuklarla ilgili bilgi verdi. Akbaş, ilimizde yasa dışı olarak sigortalı yapılan 2 bin 849 çocuğun belirlenip, sigortalarının iptal edildiğini söyledi.

EMEKLİLİK YAŞI ARTINCA
Emeklilik yaşının 65'e yükseltilmesinin gündeme geldiği dönemde ülke çapında yüzbinlerce çocuk erken emekli olabilmeleri için aileleri tarafından sigortalı yapılmıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu da bunun üzerine harekete geçmiş ve sahte sigortalı çocukları belirlemek için çalışma başlatmıştı. Çalışma sonucunda ilimizde 2896 kişinin erken yaşta sigortalı yapıldığı ortaya çıktı. Bu çocuklardan sadece 47 tanesinin yasalara uygun olarak sigortalı yapıldığı belirlendi. Geriye kalan 2 bin 849 çocuğun sigortaları ise iptal edildi. Bu kapsamda, sahte sigorta yaptıran 90 kişi ifade verdi. Ailelere ve çocukları sigortalı gösteren iş yerlerine cezalar kesildi.

KURUMA BÜYÜK YÜK OLDU
SGK İl Müdürü Muharrem Akbaş, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akbaş, “Ülkemizde kaçak sigortalılık kadar olmasa bile, yaygın olan bir diğer olgu sahte sigortalılıktır. Bazı kimseler fiilen çalışmadıkları halde, çeşitli nedenlerle sigortaya sahte olarak bildirilmektedir. Özellikle emeklilik yaşının yükselmesi sonrası kaç kişinin sahte sigortalı olduğunu tespit çalışmaları yapıldı. Bu çalışma kuruma çok büyük bir yük oldu. Sahte sigortalı kişiler belirlendi ve gerekli işlemler yapıldı. Kamuoyunda ‘sigorta bir başlasın da’ ve çalışmadan prim yatırılması gibi yanlış düşüncelerin kırılması lazım” dedi.

05 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR