Kandıra OSB, Meclis gündeminde

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli’nin ilgiyle beklediği, ancak yapımı adeta yılan hikayesine dönen ve yer seçimi gerekçesiyle iptal edi...

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli’nin ilgiyle beklediği, ancak yapımı adeta yılan hikayesine dönen ve yer seçimi gerekçesiyle iptal edilen Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni Meclis gündemine taşıdı.

 

“FİZİBİLİTE YAPILMALIYDI”

CHP’li Tarhan, yer seçimi gerekçesiyle projesi iptal edilen Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin karşı karşıya kaldığı sorunları TBMM gündemine getirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, yaklaşık 8 yıl önce başlanan projede gelinen son aşamanın kamulaştırma nedeniyle açılan davalar olduğunu anımsatarak, “Böylesine büyük bir projede daha titiz bir fizibilite çalışması yapılması gerekirdi” dedi.

 

KAMULAŞTIRMAYI SORDU

Konu hakkında iki taraflı düşünmek gerektiğini ifade eden Tahsin Tarhan; Kocaeli’nin sanayi yoğun bir kent olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Elbette organize sanayi bölgeleri olacaktır. İstihdam olanaklarından, bu organize sanayi bölgesinde yer almak için başvuran firmaların olduğundan söz ediliyor. Ancak yaşanan sorunlar nedeniyle bazı firmaların başvurularını çektiği de iddia ediliyor. Meselenin OSB boyutu vardır. Ancak diğer taraftan bakılacak olursa, bir kamulaştırma süreci yaşanmış. Bazı parsel sahipleri ile anlaşma sağlanarak kamulaştırma yapıldığı söyleniyor. Bu anlaşma ne çerçevede yapıldı ve ne kadar bedelle bu yerler kamulaştırıldı?” diye sordu.

 

“HİÇ KİMSE MAĞDUR OLMASIN!”

Tarhan önergesinin devamında ise şu sözlere yer verdi: “Kamulaştırmaların kısa sürede yapılması nedeniyle aklımıza takılan bazı sorular var. Yurttaşlarımızın yaşadığı mağduriyet de bizi ilgilendiren temel sorun. Bu nedenle konuyu Meclis gündemine taşıdım. Bakan’dan bu sorulara yanıt bekliyoruz. Adeta yılan hikayesine dönen bu konuda hiç kimse mağdur olmadan bir an önce çözüme ulaşılsın, Kocaeli’miz yeni istihdam olanaklarına kavuşsun istiyoruz”

18 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR