Erdoğan’dan TÜPRAŞ’a gönülden teşekkür!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tüpraş’ın 3 milyar dolarlık yatırımı olan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin açılışını yapmak üzere kentimize geldi. Cum...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tüpraş’ın 3 milyar dolarlık yatırımı olan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin açılışını yapmak üzere kentimize geldi. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Kocaeli’ye gelen Recep Tayyip Erdoğan, test üretimine başlayan tesisin açılışını gerçekleştirdi.

 

KALABALIK PROTOKOL

Açılışa Erdoğan’ın yanı sıra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kocaeli milletvekilleri Zeki Aygün, Nihat Ergün ve İlyas Şeker, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, belediye başkanları, siyasetçiler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

“SINIRLARIMIZI GENİŞLETECEĞİZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “TÜPRAŞ pazarın yüzde 80’inden fazlasına hakimdir. Büyüyen dünyada TÜPRAŞ da yaptığı bu yatırımla birçok teşviki içinde barındırıyor. Bu yatırım stratejik yatırım kapsamına alındı. Yaptığımız ithalat sektöründe en büyük pay enerji sektöründe olmuştur. Tabi ki yerli petrole sahip olmak bizim için en önemlisi ancak siyasi sınırlarımız sabit kalmak koşuluyla ekonomik sınırlarımızı genişleteceğiz” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise törendeki konuşmasında, “ Dış ticaret ve cari açığı kapama açısından bu yatırım önemlidir. TÜPRAŞ yönetimini bu önemli ve cesur girişimlerinden dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

5,2 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Mustafa Koç ise, törende yaptığı konuşmada, “Koç Topluluğu olarak Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline olan inancımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Ülkemizin geleceğine yönelik hedeflerine ulaşmasında sorumluluk alıyoruz” dedi. Koç, şöyle konuştu: “Bu inançla, ülkemiz için çok çalışmak, yatırım yapmak, üretmek, istihdam sağlamak ve vergi vermek öncelikli hedefimizdir. Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un “Ülkem varsa ben de varım” felsefesi ile her zaman uzun dönemli hedeflere odaklandık. Bu uzun vadeli bakış açısıyla, yeni atılımlar yaparak topluluğumuz içinde enerji şirketlerinin payını önemli ölçüde artırdık. Özelleştirme sonrasında, Tüpraş’ın 9 yılında da toplam 5,2 milyar dolarlık yatırım harcaması gerçekleştirdik.”

 

YENİ BİR RAFİNERİYE DENK

Özelleştirmenin ardından Tüpraş’ın Akdeniz’in en önemli enerji oyuncularından biri haline geldiğini dile getiren Koç, “Tüpraş’ın, Akdeniz’in en rekabetçi rafineri şirketi olması ve Türkiye ekonomisine daha büyük katkılar sağlaması için yatırımlarımızı sürdürdük. Fuel Oil’i daha yüksek katma değerli ürünlere dönüştürecek tesisimiz için cumhuriyet tarihimizde tek seferde yapılan en büyük sanayi yatırımını geçekleştirdik. İskele, demiryolu bağlantıları ve finansman gideri dahil olmak üzere toplam 3 milyar dolara mal olan tesisin planlarımıza uygun şekilde üretime geçmesinden mutluluk duyuyoruz. Bu yatırım, ithal edilen katma değerli ürünlerdeki yerli üretimimizi artırarak ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacak. Cari açığını yıllık yaklaşık 1 milyar dolar mertebesinde düşürmesini bekliyoruz. Ayrıca, yatırımımız Tüpraş’ı dünya rafineri sektöründe önemli bir konuma getirecek. Yeni tesisimiz kapasitesi ve nitelikleri ile yeni bir rafineriye eşdeğerdir” diye konuştu.

 

YENİ TESİS YÜZDE 100 KAPASİTE İLE ÇALIŞACAK

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ise, tesisin hedeflendiği gibi 36 ayda tamamlandığını ve bu süre zarfında tüm rafinerilerin 2015’de yüzde 100 kapasiteye çıkaracak çalışmaları bitirdiklerini kaydetti. Erkut, toplam 17 ünite, depolama tankları ve 780 metre uzunluğundaki iskeleden oluşan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin inşa ve montajında 10 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

 

SİYAH ÜRÜN İŞLENECEK

Tüpraş’ın uluslararası rekabet gücünü artıracak yeni Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin devreye girmesi ile birlikte mevcut 4 rafinerinin maksimum kapasiteyle çalışacağını vurgulayan Erkut, bu doğrultuda 2015 yılında 28 milyon ton ham petrol işlemeyi hedeflediklerini kaydetti. İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’daki rafinerilerden deniz ve demiryolları ile gelecek 4,2 milyon ton siyah ürünün yeni tesiste prosesten geçeceğini aktaran Erkut, “Siyah ürünler, burada 2,9 milyon tonu motorin olmak üzere toplam 3,5 milyon ton Euro V standartlarında çevreci beyaz ürüne ve 700 bin ton petrol kokuna dönüştürülecek” dedi.

 

JET YAKIT VE BENZİN ÜRETİMİ ARTACAK

Yeni tesisle birlikte Tüpraş’ın motorin üretiminin ikiye katlanarak yıllık 10-11 milyon ton seviyesine ulaşacağını belirten Erkut, jet yakıt ve benzinde yüzde 25-30 düzeyinde artış, fuel oil üretiminde ise yüzde 90 azalma olacağını söyledi. Erkut, yeni tesisin devreye girmesi ile 1 birim ham petrolden ne kadar yüksek katma değerli nihai ürün üretildiğinin göstergesi olan Nelson Kompleksitesi’nde İzmit Rafinerisi’nin 7,78’den, 14,5 seviyesine yükseleceğini belirterek, “İzmit Rafinerimiz dünyanın dönüşüm oranı en yüksek rafinerilerinden biri olacak. Tüpraş, dünya rafinaj sektöründe zirveye çıkmanın gururunu yaşamaktadır” dedi.

 

500 KİŞİYE İSTİHDAM

Tüpraş’ın 4 bin 700 çalışanı ile ülke ve yatırımcısına değer yaratmayı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da artırarak sürdüreceğini vurgulayan Erkut, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde 500 kişinin görev yapacağını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde ise ülke genelindeki operasyonlar vardı. Operasyonu eleştiren Avrupa Birliği'ne tepki gösteren Erdoğan, “Acaba AB ne der, acaba AB bizi alır mı almaz mı, bizim böyle bir derdimiz yok, lütfen siz kendi aklınızı kendinize saklayın” dedi.

 

“BUGÜN GURUR GÜNÜ”

Tüpraş’ı yapılan büyük yatırımı dolayısıyla kutlayan Erdoğan, proje ile ilgili olarak, “Tüm TÜPRAŞ mensuplarını kutluyor bu büyük yatırımdan dolayı kendilerine şahsım ülkem ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Konsorsiyumun İspanyol tarafına da ortaya çıkardıkları ortay eserden dolayı şükranlarımı ifade ediyorum. Türkiye olarak gerçekten büyük bir gurur gününü hep birlikte yaşıyoruz.

 

“TÜRKİYE’YE YAPILAN EN BÜYÜK YATIRIM”

Erdoğan, şöyle konuştu: “İlave alt yapı projeleri dahil 3 milyar dolar tutarında bir hacme ulaşan ki, bunu özelleştirme sonrası yatırımlarla beraber yaklaşık 10 milyar dolar gibi bir yatırım olarak değerlendirmek mümkün. Türkiye’de şu ana kadar tek kalemde yapılmış en büyük sanayi yatırımımızı hizmete alıyoruz. Türkiye’ye bu büyük sanayi tesisini kazandırdıkları için TÜPRAŞ’a gönülden teşekkür ediyorum.”

 

“CARİ AÇIK DÜŞECEK”

Projenin öneminden söz eden Erdoğan, “İstihdama, ihracata, Türkiye’nin bir enerji üssüne dönüşmesine, cari açığın 1 milyar dolar gibi yüksek bir rakamda azalmasına bu büyük tesis vesile olacak. Irak-Türkiye petrol boru hattı ile Türkiye enerjide önemli bir noktaya geldi. BTC ile bu konu değer kazandı. Şimdi TANAP’ın devreye alınmasıyla Türkiye’nin gücüne güç katıyoruz. 44 milyar dolar tutarındaki iki nükleer santral yatırımıyla Türkiye dünyanın merkez ülkesi konumuna yükselecek. Bugün açtığımız bu ve benzeri yatırımlarla Türkiye enerjiye yön veren ülke konumuna yükselecek” dedi.

 

“MİLLET, YENİ TÜRKİYE’YE HEP SAHİP ÇIKACAK”

Türkiye’nin ekonomisi hakkında, sistematik bir şekilde gerçek dışı bir olumsuz algı oluşturulmak istendiğini de sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüpraş’ın hiçbir yalana itibar etmeden bu büyük yatırımı gerçekleştirmiş olması, ekonomiyi karalayan o çevrelere verilmiş en büyük cevaptır. İçerde ya da dışarıda yalan haberler yalan manşetler yoluyla Türkiye’ye hala istikamet çizmeye çalışanlarla hiçbir şekilde uzlaşmayacağız” diye konuştu.

 

AB’YE DE ÇATTI

Önceki gün yaşanan operasyonlar hakkında da konuşan Erdoğan, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “Dün bağımsız savcılar tarafından başlatılan ve tamamen hukuk içinde yürütülen operasyon karşısında, içerde ve dışarıda insafı aşan bazı tepkiler sergileniyor. Soruşturma sürerken AB’den birisi açıklama yapıyor. Sen neye göre bu açıklamayı yapıyorsun? 50 yıldır bu ülkeyi AB kapısında bekletenler acaba bu atılan adımın ne olduğunu biliyor musunuz? Onları bizim egemen duruma getirmemiz mümkün değildir. Acaba AB ne der, acaba AB bizi alır mı almaz mı, bizim böyle bir derdimiz yok, siz kendi aklınızı kendinize saklayın. AB eğer çok dürüstse, Sabancı Grubu’nun kardeşini çıkıp da iş yerinde katleden Fehriye Erdal’ı bir kapıdan alıp bir kapıdan bırakanlar hukuk adına cevap verebilirler mi?”

 

“VAKİT NAKİTTİR”

Son olarak Körfez Geçiş Köprüsü hakkında da görüş belirten Erdoğan, “Helikopterle gelirken körfez kulelerini gördüm. Yılbaşı itibariyle artık kulelerin yükselmesi bitecek. Bu körfezi artık dolaşmaya son vereceğiz. Vakit nakittir değerlendirmesini bu eserle göreceğiz. Üçüncü köprü de bitmek üzere. Yeni Türkiye’nin sinyalleridir bunlar. Bunu hafife almaya kimsenin gücü yetmeyecek” diye konuştu.

koc1.jpg

15 Aralık 2014 Kocaeli- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR