'Sağcı sendika olmaz'

Programda Derince Limanı’nın usulsüz doldurulmasıyla ilgili konuşan parti meclis üyesi Yıldırım Kaya Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslenerek,” AKP’ni...

Programda Derince Limanı’nın usulsüz doldurulmasıyla ilgili konuşan parti meclis üyesi Yıldırım Kaya Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslenerek,” AKP’nin değil devletin valisisiniz. Sizi hukuku tanımaya ve uygulamaya davet ediyorum” dedi.

CHP’liler önceki gün CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer’in ev sahipliğinde Yenikent Tanyıldız Düğün Salonu’nda gerçekleşen birlik, beraberlik ve dayanışma yemeğinde bir araya geldi.

ice22-009.jpg

Dayanışma yemeğine, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve yönetimi, 12 ilçe yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve dernek temsilcileri katılım gösterdi. Programda Derince Limanı’nın usulsüz doldurulmasıyla ilgili konuşan parti meclis üyesi Yıldırım Kaya Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslenerek,” AKP’nin değil devletin valisisiniz. Sizi hukuku tanımaya ve uygulamaya davet ediyorum” dedi.

 

DERİNCE LİMANI

Programda konuşan Parti Meclis Üyesi Yıldırım Kaya Derince Limanı’nın usulsüz doldurulmaya devam etmesini sert sözlerle eleştirdi. Kaya şunları söyledi:”CHP olarak iktidarla nasıl mücadele vereceğiz düşüncesi içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Liman İş Sendikası’nı ziyaret ettik. Hukuksuzluk gördük. Derince’nin ekmek kapısı olan Derince Limanı’nın  hukuksuz şekilde doldurulmasına karşılık mücadele verilmiş. Bölge idaresine dava açılmış ve dur denilsin istenmiş. Bölge idaresi bu uygulamayı yapamazsınız demiş. AKP devleti hukuk tanımıyor demişler. Ardından danışmaya müracaat etmişler. Siz bu limanı dolduramazsınız demişler. Hukuk tanımaz AKP temsilcileri yasaları tanımamaya devam ediyor.

 

AKP VALİSİ

Bu heyetin huzurundan valiye seslenmek istiyorum. AKP’nin değil devletin valisisiniz. Sizi hukuku tanımaya ve uygulamaya davet ediyorum. Limanı doldurmaya devam ettiklerini fotoğrafla ispatladık. Sanmayın ki bu devran dönmez. Bu devran dönecek. Sizden bunların hesabını soracağız. Milletvekilimiz Fatma Kaplan’a fotoğrafları gönderdik. Liman işçilerinin alın terine sahip çıktık ve sahip çıkmaya devam edeceğiz. CHP, AKP’yle mücadelede başarıya ulaşacak. AKP hükümeti bize dayatmalarla geliyor.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

19 Mayıs ve 1 Mayıs ruhunu birleştirdiniz diyorlar. Emperyalizme karşı mücadele ettik ve devam edeceğiz. Sadece 19 mayıs ruhunu taşımıyoruz. 1 Mayıs’da vahşi kapitalizme karşı mücadeledir. Atatürk’e borcumuz var. İsmet İnönü ikinci devrimi gerçekletirdi. CHP’liler kendi koltuklarını özgürlük uğruna feda ettiler. Bülent Ecevit sosyal demokrasi devrimini gerçekleştirdi. Dördüncü devrimi gerçekleştirmek ise bizim görevimizdir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun özgürlükçü demokrasi devrimini gerçekleştirmek zorundayız. Demokrasiyi yaşatmak bizim görevimiz. Başkanlık sistemini getirmek demek padişahlık demektir. Kanımız dökülmediği müddetçe başkanlık sistemi gelmeyecek. Vahşi kapitalizme karşıya mücadele edenler ölümden korkmadılar.

 

DÖRDÜNCÜ DEVRİM

Padişahlığa yol vermeden dördüncü devrimi gerçekleştireceğiz. Kadınlar ayağa kalktıysa korkun onlardan. Halk butiği projesi gördüm. Gömlek ihtiyacı olanlar için raflara gömlek koymuşlar. Beni ağlattılar. İşte bizim istediğimiz halkın yüreğinden gelen siyaseti örmektir. Halk Butik’e giderseniz herşeyi görebilirsiniz. İhtiyacı olanlar oraya gidip bir kuruş ödemeden gitsinler. İhtiyaç fazlası olanları gidip verebilirsiniz. Derince’nin limanına dökülen her toprakta bizim bedenimiz kalacaksa kalsın. Kıyılar ve denizler özgürleşmediği sürece devletin valisi AKP’nin valisi olduğu sürece bize dur durak yok. “

 

KINIYORUM

Ardından konuşan CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, “ Derince kurtuluşundan bu güne kadar emek veren hepinizi Derince İlçe Örgütü adına selamlıyorum. Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor. Dün insanlıktan nasibini almamış birisi sosyal medya üzerinden paylaşımla birlikte genel başkanımıza ve CHP’ye yönelik saldırılarda bulundu. Bunları ifade etmek istemiyorum. Bu saldırı bu ülkedeki kadınlara,gençlere, analara yönelik bir saldırıdır. Şiddetle kınıyoruz. Bunlar gerçek yüzlerini gösteriyorlar. Siyaseti dile ırka göre yapıyorlar. İnsanları parçalamaya yönelik yapıyorlar. Küfür eden, hırsızlıktan yana olanlara karşı olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.”

 

İKTİDAR OLACAĞIZ

“Emek ve demokrasi mücadelemizde emekten ve barıştan yanayız diyoruz. Laik ve Atatürkçüyüz, aynı zamanda Denizler, Mahirler, Berkin Elvan’larız. Geçtiğimiz süreçte tek bir hedef var. 2019 başlamadan, seçimler gelmeden,bu günden çalışmalarımıza başlayarak yerel ve genelde nasıl iktidar olabiliriz hesaplarını yapmalıyız. Derince Türkiye mozaiğidir. Bana sorulduğunda ben Aleviyim, Kürdüm, Manavım çünkü ben Türkiye’yim diyorum. Yerel seçimlere ve genel seçimlere yönelik Derince olarak özümüze dönük çalışmalarımız var. Geçmiş dönemde genel merkezde de ifade edildi. Seçim öncesi ve seçim döneminde sandık çevresinden ve sokaktan sorumlu kişiler görevlendirmesi yapmamız istendi.Kurumsal yapı oturmadığı için bu proje hayata geçirilmedi. Sokak temsilcilerinin dışında,sandık çevre sorumlularının da hayata geçirilmesini istiyoruz. Derince olarak bunu başlattık. Derince’nin yerelde iktidar olması yetmez. Büyükşehirde, Türkiye’de, yerelde ve genelde iktidar olmamız gerek. Derince olarak çok az oyla seçimi kaybettik. Yerelde iktidar olacağız” dedi.

 

SAĞCI SENDİKA OLMAZ

Son olarak konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise şunları söyledi: “ 2019’dan veya erken seçimde yerelde ve genelde iktidar olmamız gerek. Bunun lafla gelişmeyeceğini biliyoruz. Bizim 25 saat çalışmamız gerekiyor. Bütün partililerimin bulundukları mahallede, sokakta hangi dernek varsa spor dernekleri öncelik olsun, onlarla diyalog kursunlar. Esas kaynağımız sendikalar ve derneklerdir. Sendikaların çoğu sağın elinde. Sendikacının sağcısı olmaz. Büyük sendikaların çoğu AKP’nin elinde. Bulunduğumuz her yerde sivil toplum örgütlerine girmemiz lazım. Sandık çalışmalarımız devam ediyor. Genel merkezden bize gelen bildiride 12 ilçemizde bu konuda çalışma olmadığı görülüyor. Genel Başkanımız bu tür il başkanlarını istemiyorum dedi. Her sandıkta iki tane arkadaş çalışmalarına başlayın ve bana bildirin dedi. Maalesef buna giriş yapamadık. Ben çalışkan il başkanı istiyorum dedi. Bende sizlere çalışkan ilçe başkanları istiyorum diyorum. Seçimlerde başarısız olduğumuz zaman ne siz bana ne ben başkasına hesap verebilirim. Daha çok çalışmak diyorum.”

28 Mayıs 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR