Engelli olan o çocuklar değil işkence yapanlardır!

Kendinden daha güçsüz ya da zayıfı olana, zarar verme ya da kendi duygusunun zarar gördüğünü düşünerek kaba kuvvet kullanma yapısı oluşmuş kişiler kiş...

Kendinden daha güçsüz ya da zayıfı olana, zarar verme ya da kendi duygusunun zarar gördüğünü düşünerek kaba kuvvet kullanma yapısı oluşmuş kişiler kişilik bozukluğuna sahiptir. Bu kişiler şiddet uygulama nedeni; sahip oldukları nevrotik çıktıların karşılığı olanın kişisel ihtiyaçlarını gidermeleridir.  Uyguladıkları şiddetle kendi duygularını tamamlayarak o anlık acılarını azaltırlar.

Bir özel kurumun ya da devlet kurumunda benzer olayların duyulması; Kurum Müdürünün takipsizliği ya da işini iyi yapmaması ile ilgili olan yönetim sistemi yetersizliğidir. Kuruma seçilen personelin yetkin olma kıstasları ise o kurumun insan kaynağı seçimindeki yetersizliktir.

Bugün üzerinde yorumlanan ya da hayıflanan olayların temel yapısı kişilik bozukluğu olan kişilerin bu kurumlarda çalıştırılabilmesidir. Tartışmamız gereken boyutlardan bir ise bizler bu kurumda kimleri ve hangi vasıflara sahip personelleri çalıştırıyoruz? Bu kurumlarda çalışan personeller yeterince eğitimli ve yetkin mi ? Sevgi dillini kullanabiliyor mu? Kendi psikolojik sorunlarını çözemeyen kişilerin bu kurumlarda çalışmasına izin vermemeli ve çalışanlarında süre içersin de sahip olmuş olduğu nevrozları çözmeleri için destek alınması sağlanmalıdır.

Özelikle engelli eğitiminin yapılan kurumlarla ilgili standartlar güçlendirilmeli ve bu özel kurumların iyi hizmet vereceği gelir ortamı sağlanmalıdır. Özel kurumların gelirinin yeterince yüksek olmaması, çalıştırılan personelin seçiminde ciddi bir zafiyet oluşturmaktadır.

H.Latif İŞCEN

Aile Danışmanı – Psikoterapist – Sosyolog

FSL Aile Danışmanlığı Merkezi

18 Aralık 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR