Kooperatif ortaklarına ödeme kolaylığı

Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Mesut Atav, kanuni takipte borcu olan ortakların ceza faizlerini silerek ödeme kolaylığı sağladıklarını açıkladı....

BÜYÜT

Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Mesut Atav, kanuni takipte borcu olan ortakların ceza faizlerini silerek ödeme kolaylığı sağladıklarını açıkladı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mesut Atav, borçların yeniden yapılandırılması, Torba Yasa, Mini Torba Yasa, ceza faizlerine getirilen indirim konularında önceki gün çiftçiyi bilgilendirdi. Lalezar Restoran’da düzenlenen yemekli bilgilendirme toplantısına Kocaeli İl Tarım Müdürü Abdullah Öztürk, Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Veli Şükran ve İl Tarım Kredi Kooperatifleri Başkanları katıldı. Toplantıya Yuvacık Tarım Kooperatifi Başkanı Celal Çobanoğlu ev sahipliği yaptı. Özellikle Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği’nde çiftçi borçlarının ödenmesi ile ilgili sorun olmadığını belirten Atav, “Çiftçimizin ve ortaklarımızın yanlış beklentilere sevk edilmemesi için açıklama yapma ihtiyacı hissettik” şeklinde konuştu.

TAKİPTE BORÇ AZALDI
Yerel basının, ulusal basından daha doğru ve açıklayıcı haberler yaptığını da dile getiren Atav, basına teşekkür etti. Atav, konuşmasına şöyle devam etti “2010 yılında toplam 80.000 aktif ortağımızdan sadece 2000 adedinin kanuni takipte borcu kalmıştır. Bunların önemli bölümü de 2004 öncesinden gelmektedir. Yeni verilen kredilerin geri dönüşü yüzde 96 seviyesindedir. Torba Yasa ile eski vadeli ödenemeyen ortak borçlarının da önemli bölümüne çözüm getirilmektedir. Ayrıca Torba Yasa kapsamında olmasa dahi kanuni takipte borcu bulunan ortaklara da Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe giren ödeme kolaylığı uygulaması devam etmektedir.”

FAİZ SİLİNECEK
Tarım kredi kooperatiflerinin kamu kuruluşu olmadığını ifade eden Atav, dolayısıyla kullandığı kaynaklar bakımından da devlette doğrudan bir bağı olmadığını, bu nedenle Mali Af Yasası içinde dikkate alınmadığını belirtti. Atav, “Ancak kurum kendi imkanlarıyla kanuni takipte vadesi geçen borcu bulunan ortaklarının, takip süresince işleyen ceza faizlerini silerek bu borçlarına cari faiz uygulamak ve iki yıl vade sağlamak suretiyle ödeme kolaylığı sağlamıştır. Ödeme kolaylığı 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren 31 Aralık 2011 tarihine kadar geçerlidir” dedi.

20 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR