Kapalı kapılar ardında çevre sorununu tartıştılar

Kocaeli kamuoyunu yakından ilgilendiren Dilovası’ndaki kirlilik konusunun tartışıldığı Çevre ve Bölgesel Kalkınmada Dilovası Örneği Çalıştayı dün kapa...

BÜYÜT

Kocaeli kamuoyunu yakından ilgilendiren Dilovası’ndaki kirlilik konusunun tartışıldığı Çevre ve Bölgesel Kalkınmada Dilovası Örneği Çalıştayı dün kapalı kapılar ardında gerçekleşti.

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından Çevre ve Bölgesel Kalkınmada Dilovası Örneği Çalıştayı dün Emex Otel’de gerçekleşti. Kocaeli kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan Dilovası’ndaki çevre kirliliğinin tartışıldığı çalıştay protokol konuşmalarının ardından basına kapatıldı. Çalıştaya Dilovası’yla ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından hakarete uğrayan KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu da katıldı.

MODELLEME ÇALIŞMASI YAPILACAK
Çalıştay Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı’nın konuşmasıyla başladı. Dilovası’ndaki hava kirliliğine değinen Kınaca, bölgeden günde 130 bin araç geçtiğini belirterek, karbon monoksit yoğunluğu yaşandığına dikkat çekti. Dilovası’nda diğer yıllara göre kirlenmenin azaldığını kaydeden Kınacı, Dilovası’nda istasyonlar kurulduğunu ve bu istasyonlarda kirlilik oranlarının belirlendiğini ifade etti. Kınacı, “İTÜ’de yapılan modelleme çalışması Dilovası’nda da yapılacak, herhangi bir tesisin hava kirlenmesine etkisinin ne kadar olduğu ortaya çıkartılacak” dedi. Kınacı Çevre ve Orman Bakanlığı’nın önlem almak değil denetlemekle görevli olduğunu söyledi.

100 BİN ARAÇ KİRLENMEDE ETKİLİ
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker ise “ Kocaeli’de şehir merkezinden günde yaklaşık 100 bin araç geçiyor, bu araçlar D- 100 karayolu üzerindeki sinyalizasyonların sayısının fazlalığı nedeni ile ortalama 1 saat kalıyor. Dolayısıyla karbon monoksit yayılımı artıyor” dedi. Şeker, ayrıca çarpık yapılaşma ve Gebze’deki taş ocaklarının kaldırılması için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise çalıştaya tüm tarafları çağırdıklarını belirterek, çalıştayda tartışılacak konuları açıkladı.

TARTIŞILACAK KONULAR
Topaca, “Hava kirliliği, sanayideki kapasite artışı, atık kontrolünün sağlanması, irili ufaklı 43 limanın olduğu ilimizde limanların genişleme eğilimi ve yeni liman talebi, hurda depo sorununu, taş ocakları sorununu, göç, Dilovası’ndaki sosyal donatı yetersizliği ve sağlıksız yapılaşma, Dil Deresi’ndeki kirlilik gibi konularda yapılacak çalışmaları dinlemek için buradayız. İlimizde çok güzel işler yapılıyor. 2005 yılından göre geldiğimiz nokta çok iyi. Sanayi ve kamunun gelişimi artıyor” dedi. Topaca’nın ardından çalıştay, modaretör Doç. Dr. Oğuz Babüroğlu tarafından basın mensuplarına kapatıldı.

06 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR