Ofis’te Sanat’ın konuğu Pınar Bodur

Projenin Sanat Danışmanlığını Nalan Kumlalı Atahan yürütüyor. “Ofiste sanatın hedefi; sanatı hayatın içerisine taşıma çabası, aynı zamanda günlük ha...

Projenin Sanat Danışmanlığını Nalan Kumlalı Atahan yürütüyor.

“Ofiste sanatın hedefi; sanatı hayatın içerisine taşıma çabası, aynı zamanda günlük hayat mücadelesi içinde sergileri izlemek için vakit ayıramayan sanatseverleri alışılmışın dışında bir ortamda buluşturmak.” Diyen Atahan ve arkadaşları, bugüne dek konuk ettikleri çok sayıda sanatçıya bir yenisini ekliyorlar ve bu kez Pınar Bodur’un çalışmalarına ev sahipliği yapıyorlar.

2 – 30 Aralık 2014 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi için bilgi veren yetkililer; “Sanatçımız Pınar Bodur’un, Renklerim Resim Sergisi’nde yer alan eserlerin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı Değişim Liderleri Derneği’ne bağışlanacaktır” diyerek, sergiye farklı bir boyut kazandırıyorlar.

Pınar Bodur, 1975 Ankara doğumlu. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümünü tamamladı. Aldığı tekstil eğitiminin etkisiyle çalışmalarında açık kompozisyon etkisiyle çiçek desenleri görülüyor. 

Yer: Kandemir Sigorta

Tarih: 2 – 30 Aralık 2014

 

Fikriye Bayraktar’dan “Çeşitlemeler”

fikriye.jpg

İzmit Kız Meslek Lisesi’nin emekli resim öğretmenlerinden ressam Fikriye Bayraktar, uzun   süredir hazırladığı çalışmalarını ‘Çeşitlemeler’ adıyla Tepecik Mahallesi Feridun Özbay Caddesi No:7/C adresindeki Galerin mağazasında beğeniye açtı. Sanatseverler 20 Aralık’a kadar sergiyi gezebilecek.

Sergideki eserlerde en dikkat çeken yan, mor renklerin ağırlıkta bulunması. Sergide toplam 52 eser bulunuyor. Bayraktar, eserlerini 200 TL’den Bin 500 TL’ye varan fiyat aralığında satıyor.  

Bayraktar,  daha önce; Kocaeli resim ve fotoğraf sergisi, İstanbul Sokaklar Fotoğraf yarışması-sergileme, Kocaeli karma resim sergisi, Alanya Serapsu Otel kişisel sergi, Kocaeli Ford Otosan kişisel resim sergisi, Kocaeli KASK fotoğraf sergisi, karma resim sergileri, Kocaeli Ladin Sanat Galerisi karma resim sergisi, İstanbul Büyük Kulüp resim sergisi, Ordu İl Kültür Müdürlüğü galerisi kişisel sergi, Kuşadası Pine Bay kişisel sergi, Kuşadası özel bahçede kişisel sergi, Kocaeli İzmit Büyükşehir Belediyesi sanat galerisi kişisel sergi, Kuşadası yerel gündem 21- karma sergi, Kuşadası Kısmet Orel kişisel sergi, Ankara Kalkınma Bankası- karma sergi, Kuşadası Be-Bop-karma sergi, Trabzon Belediyesi-Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi kişisel sergi, Ankara AKM Trabzon etkinlikleri karma sergisi, Bodrum Marina Vista Otel kişisel sergi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sanat galerisi kişisel sergi, Ankara AKM Trabzon etkinlikleri karma sergisi, Isparta Yenişarbademli resim çalıştayı ve sergi, Kocaeli Valiliği sanat galerisi kişisel sergi, İzmir 2. Bienal, Isparta Yenişarbademli resim çalıştayo ve sergisi, Isparta Yenişarbademli resim çalıştayı ve Antalya karma sergisine katılmış.

 

Öğretmenlerin resim sergisi

ogr.jpg

24 Kasım öğretmenler günü etkinlikleri kapsamında, öğretmenlerimizin İzmit Öğretmenevi’nde açtıkları resim sergisi beğeni ile izlendi.  

Farklı tekniklerle üretilen çalışmaların sergilendiği etkinliğe, protokolün yanı sıra çok sayıda öğrencinin katılması ve resim sanatına ilgi göstermesi dikkat çekiciydi. 

Serginin açılışında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhlis Öztürk, emeği geçen tüm öğretmenleri çalışmaları nedeniyle kutladı.

 

“İZ-LER-İMİZ”

iz.jpg

Kocaeli Sanat Evi Derneği’nin, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlediği “İZ-LER-İMİZ” adlı sergi, İzmit Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde açıldı.

Dokundukları yerlerdeki, geride bıraktıkları ve ileriye taşıyacakları izlerini, geleceği planlayanların farkındalıklarını artırmak, geleceklerine ışık tutmak amacıyla, Marmara Bölgesinde, farklı kurumlarda görev yapan onbir sanatçının eserleri sergileniyor bu sergide. Sergide yer alan eserler, tek bir konu etrafında değil, farklı ifade dilleri kullanılarak bağımsız izlerini yansıtıyor sanatçıların.

Sergide eserleri yer alan sanatçılar; Aslınur Sertkan, Birgül Özçelikçi Taşören, Çiğdem Hamzaoğlu, Çiğdem Saç,  Emel Erkan, Öznur Erkan, Serpil Şahin, Sibel Talas, Şimal Bilgic, Yasemin Sarı Bayer, Yıldız Örücü.

 

Söyleşi ve imza günü

kin.jpg

Yeni Türkiye'nin inşa süreci üzerine birçok yazı ve kitap kaleme alan değerli akademisyen ve Yurt Gazetesi yazarı Yrd. Doç. Dr. Fatih Yaşlı, yeni kitabı "AKP, Cemaat, Sünni - Ulus"un imza günü için Kocaeli'ye geliyor.
30 Kasım 2014 tarihinde (bugün), İzmit Mimarlar Odası Tarihi Bina'da saat 14:00'de gerçekleşecek olan etkinlikte soruları da yanıtlayacak olan Fatih Yaşlı’nın; “Hayatın Olumlanması Olarak Felsefe Nietzsche ve Marx”, “Kinimiz Dinimizdir”, “AKP ve Liberal Muhafazakar İttifak”, “AKP ve Yeni Rejim”, “AKP, Cemaat, Sünni - Ulus, Yeni Türkiye Üzerine Tezler” adlarıyla yayımlanmış başka kitapları da bulunuyor.

Tarih: 30 Kasım 2014 

Yer : Mimarlar Odası Tarihi Bina

Saat: 14.00

 

“62 Yıllık Siyasal Hayatı İle Erol Köse” kitabı yayımlandı

kit.jpg

1971-1977 yılları arasında İzmit Belediye Başkanlığı yapan, 1987-91 dönemi Kocaeli Milletvekili EROL KÖSE’nin özel ve siyasal yaşamını içeren; “62 Yıllık Siyasal Yaşamı İle Erol Köse” adlı kitap nihayet basıldı.

Mustafa Küpçü’nün kaleme aldığı kitabın Kocaeli ölçeğinde tanıtım ve imza günü, 4 Aralık 2014 Perşembe günü, saat: 17.00-19.00 arasında,  KYÖD-Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde gerçekleşecek.

Bilindiği gibi, kitabın yazarı Mustafa Küpçü, KYÖD 2008-2010 dönemi başkanı ve Erol Köse de KYÖD onursal üyesi.

KYÖD Yönetimi, kitabın tanıtım ve imza gününün KYÖD’de yapılmasını önerdi ve bu öneri onaylandı.

Kitabın satış geliriyle KYÖD BURS FONU’na katkı sağlanacak.

Geceye, Erol Köse’nin de yer aldığı Türk Sanat Müziği Korosu’nun Şefi, Türk Sanat Müziğinin usta yorumcusu Serap Mutlu Akbulut da katılacak. Programa göre; kitap imza programı sonrası Serap Mutlu Akbulut ve Erol Köse, konulara bir de mini konser sunacaklar.

Sizi de bu anlamlı etkinlikte aramızda görmek dileğiyle.

 

“Atölyeden Renkler”i izlemelisiniz…

tol-002.jpg

Resim çalışmalarına farklı yerlerde başlayıp, 2010 – 2014 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi Firdevs Çalışkan Resim Atölyesi’nde eğitim alan ve mezun olan yedi kadın ressam, “Atölyeden Renkler” adıyla yeni bir sergi açıyor.

2014 Kocaeli Kitap Fuarı’nda da birlikte sergi açan; Ayşe Kaboğlu, Ayla Kavuşturan, Fatma Koç, İlknur Çoban, Selma Tombaloğlu, Şükran Kocaata ve Zeynep Ulusay’ın eserleri, 1 Aralık 2014 – 12 Aralık 2014 tarihleri arasında, Cumhuriyet parkı içindeki İzmit Sanat Galerisi’nde gezilebilir.

 

Geleneksel Türk Süsleme sanatları kursları

g.jpg

Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, unutulmaya ve kaybolmaya başlayan geleneksel Türk süsleme sanatları ile ilgili ilimizde de kurslar açıyor. 

Ebru, hüsn-i hat, tezhip, minyatür, kat’ı, ahşap boyama ve elde Maraş kursları için geniş bilgi (0 262) 324 54 64 / 142 nolu telefondan edinilebilir.

30 Kasım 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR