NCity’de yine erteleme

  İki yıl önce Salim Dervişoğlu Caddesi üzerinde olan ve İzmit’in ilk alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyan NCity Alışveriş Merkezi’nde yangın çık...

 

İki yıl önce Salim Dervişoğlu Caddesi üzerinde olan ve İzmit’in ilk alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyan NCity Alışveriş Merkezi’nde yangın çıkmış ve alışveriş merkezi kullanılamaz hale gelmişti. Yaklaşık bir yıl süren tadilat çalışmalarının ardından kullanıma açılan alışveriş merkezinde çıkan yangından dolayı KOTON mağazasında çalışan Zehra Yılmaz sorumlu tutulmuş ve hakkında dava açılmıştı. Yangınla ilgili davanın görülmesine dün Kocaeli 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

 

“TANIKLAR DA ŞÜPHELİ”

İlk olarak son savunmasını yapan isim sanık avukatlarından Av. Taner Kıral oldu. Geçen duruşmada krize neden olan makete değinen Kıral, Ncity AVM’nin açıldığında ve yangından sonra olmak üzere iki kez tadilata alındığını, ancak buna rağmen karşı tarafın proje, kroki ya da çizim sunmadığını dile getiren Kıral, “Asıl manidar olan budur” dedi. Tanık ifadelerinin de çelişkili olduğunu vurgulayan Taner Kıral, “Tanıklar, Koton deposunda kaç pencere onu dahi bilmiyorlar” diye konuştu. Davada tanıkların da şüpheli konumunda olduğunu belirten Kıral, “Tanık, 02.33’te sigortaları kapattım, 02.44’de itfaiyeye haber verdim diyor. Bilimsel olarak da bir yangına 7 dakika içinde müdahale edilmediğinde, daha sonra kontrol altına almak imkansızlaşıyor” diye konuştu.

“BERAAT İSTİYORUZ”

Bilirkişi raporlarında da temizlik odasına değinilmediğine dikkat çeken Kıral, “Bilirkişiler, ilk raporlarını hazırladıklarında, temizlik odasından hiç bahsetmiyorlar. O odaya hiç girilmemiş. Bilirkişiler gelip, ellerindeki donelere göre olay yerine bakıp gitmiş, baktıkları yer sınırlı” ifadelerini kullandı. Toplanan tüm deliller ışığında yangının Koton Mağazası deposundan çıkmış olabilmesine imkan bulunmadığını ifade eden Taner Kıral, “Biz sanık Zehra Yılmaz’ın kusurunun olmadığını düşünüyor ve sanığın beraatını talep ediyoruz” dedi.

“MUHATABIMIZ KOTON”

Ardından son savunmalarını yapan katılan ve AVM avukatları, sanığın kusurlu olduğunu, yangının Koton deposundan çıktığını ve sanığın cezalandırılması gerektiğini talep ettiler. Bir kısım katılanlar avukatı Av. Sertaç İnan, sanığın kusurunun olmadığını, kusurun başka kurum ve yöneticilerde olduğunu söyleyerek, “Eski beyanlarımızı tekrar ediyoruz. Ticaret mahkemesindeki duruşmada, kusur ve kusurlular tespit edilecektir. Sanıktan şikayetçi değiliz” dedi. AVM Müdürü Necmettin Kayatürk ise Av Taner Kıral’ın, tanık ifadelerini değiştirerek anlattığını belirterek, “Bir müsibet, bin nasihatten iyidir. Orası yangın yaşadı ancak yangından sonra bile birçok ısıtıcıyı dizmişler. Kaç defa uyardık, yazı yazdık” şeklinde konuştu. Kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını dile getiren Kayatürk, “Kamuoyunda, asgari ücretle çalışan bir kızcağıza yükleniyormuşuz gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bizim muhatabımız, bizim kiracımız Derin Mağazacılık değil, Koton’dur. Derin Mağazacılık, alt kiracıdır” diye konuştu.

9 MAYIS’A ERTELENDİ

Son olarak savunma yapacak olan sanık avukatlarından Uğur Poyraz, “Boş laflara verecek cevabım yok” diyerek, son savunmasını hazırlamak için mahkemeden süre talep etti. Talebi uygun gören Mahkeme Başkanı, duruşmayı, 9 Mayıs saat 11.00’e erteledi.

21 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR