Böke: Sanayi devrimine ihtiyaç var

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, dün ziyaret için geldiği ilimizde bir dizi temaslarda bulundu. Sakarya...

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, dün ziyaret için geldiği ilimizde bir dizi temaslarda bulundu. Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile PM Üyesi Ayşe Eser Danışoğlu’nun da eşlik ettiği Böke, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ve  Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’na konuk oldu. Yapılan oda ziyaretlerinde il başkanı Cengiz Sarıbay, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür ile parti yöneticileri de hazır bulundu.

 

ORGANİZE TİCARET BÖLGESİ

CHP’li heyetin ilk ziyareti KOTO’ya oldu. Burada Oda Başkanı Murat Özdağ ile bir araya gelen Özdağ, Kocaeli’nin sanayi ve ticarette ülkenin büyük bir alanını kapsadığını dile getirdi. Fuar ve kongrelerle bu duruma katkı sunduklarını dile getiren Özdağ, “Sanayide gelişiyoruz, ancak ticaretin de önemli olduğu unutulmamalı. Organize sanayi bölgeleri gibi organize ticaret ve organize sağlık bölgeleri de kurulmalı. Sağlık bölgesi için Gebze’de yer gösterdik. Mesleki okul konusunu önemsiyorum. Kurduğumuz Özel KOTO Teknik Koleji özel bir çalışmadır” diye konuştu.

 

“ÖNCELİK KALKINMA OLMALI”

Özdağ’ı dikkatle dinleyen ve bol bol not tutan CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke de bu tür buluşmaların önemine değindi. Böke, “Türkiye’nin sınırsız ticaret ağı bu diyaloglarla daha verimli kullanılabilir. En temel konumuz kalkınma olmalıdır. Buna yoğunlaşılmalı. Organize ticaret bölgelerinin kurulması gerçekten bir ihtiyaç. Ayrıca eğitimle de ilgilenilmeli. Ülkede işsiz sayısı çok fazla. Bu projelerle soruna çözüm üretilebilir” şeklinde konuştu.

 

ÜRETİM KENTİ KOCAELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve beraberindeki heyetin sonraki durağı ise KSO oldu. Ziyarette konukları ile yakından ilgilenen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nin sanayisi için uyguladıkları projelerden övgüyle bahsetti ve Kocaeli’nin, ülkenin en çok üretim yapan kentlerinden biri olduğunu söyledi.

 

60 MİLYAR DOLAR TİCARET

Kent sanayisi hakkında bilgiler veren Zeytinoğlu, “Sanayideki bütün faaliyetlerde yüzde 73, imalat sanayisinde de yüzde 13’ünü yapıyoruz. Ağırlıklı sanayi kollarımız kimya, otomotiv, metal gibi bölümleri. Tekstil ağırlımız pek yok. Küçük sanayicileri üye yapmıyoruz. Geçen yıl ki ticaret hacmimiz 60 milyar dolar olarak kayıtlara geçmiştir. Yatırım açısından cazip bir noktadayız. Burası doğal bir liman. Körfezde 35 tane deniz tesisi bulunuyor. 60 milyon ton mal kapasitesi ile Avrupa’da 10. sıradayız” dedi.

 

“KOCAELİ’Yİ UÇURURUZ”

AKP hükümetine yönelik de eleştirilerde bulunan Başkan Zeytinoğlu, “Hükümet, Kocaeli için yeterli düzeyde harcama yapmıyor. Burada hükümet temsilcisi olan siyasilere ‘İlden bu kadar vergi toplanıyor, Kocaeli’ye daha çok verin’ demiyoruz. Talebimiz diğer illerdeki gibi kişi başına 6 bin lira harcanmasıdır. Bu yapılırsa bizler Kocaeli’yi uçururuz. Mutlaka aramızda yanlış yapan üreticiler var, fakat denetimler ve diğer konularda duyarlı bir sanayici kimliğine sahibiz” diye konuştu.

 

SANAYİDE DEVRİME İHTİYAÇ VAR

Zeytinoğlu’nun ardından konuşan Selin Sayek Böke de, sanayicinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. üretim yapan sanayicinin ekonomiye büyük katkı sunduğunu kaydeden Böke, “Asıl gerekli olan sanayide devrim yapılmasıdır. Kocaeli’nin ülkeye büyük katkılar sunuyor. Biz başka bir Türkiye hayali kuruyoruz. Bu ülke üretim ve teknoloji anlamında hak ettiği yerde değil. Altındaki sebep ise eğitimsizliktir. Teknolojideki tuzak ekonomide sorun yaratıyor. Kocaeli’deki sanayinin büyümesi için kurallı işleyen bir sisteme ihtiyaç var. Bu şehir vergilerin yüzde 12’sini ödüyor, ama kamu yararına yapılan hizmetleri aynı oranda olmuyorsa büyük bir sıkıntı var demektir” diye konuştu. Ahmet HAZER

03 Mayıs 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR