Konca: HDP barajı geçemezse Türkiye bölünebilir

Siyasi partiler, 1 Kasım seçimlerinde ilimizdeki milletvekili adaylarını açıkladı. HDP’nin Kocaeli listesinin zirvesinde yine AB Bakanı Ali Haydar Ko...

Siyasi partiler, 1 Kasım seçimlerinde ilimizdeki milletvekili adaylarını açıkladı. HDP’nin Kocaeli listesinin zirvesinde yine AB Bakanı Ali Haydar Konca yer aldı. Listede ayrıca Zakire Dündar Aydın, İbrahim Ergin, Sevda Özer, Hasan Sancar, Bedia Salhan, Ahmet Okuyucular, Ayten Yılmaz, Turan Yalçınkaya, Halide Ağma Encü ve Sevgil Olan bulundu. HDP’nin aday tanıtım toplantısı Capella Cafe’de gerçekleşti.

 

“BARAJI YİNE GEÇECEĞİZ”

Toplantıya adaylardan Hasan Sancar, Ahmet Okuyucular, Turan Yalçınkaya ve Sevgil Olan katılamadı. Toplantının açılışında konuşan il başkanı Mehmet Akgül, yaşananlara karşı 1 Kasım’da sandığa giderek ortaya konulan filme tepki gösterilmesi gerektiğini söyledi. HDP’nin hedef tahtasına konulduğunu dile getiren Akgül, “1 Kasım’da barajı yine geçeceğiz. Kimin haklı kimin haksız olduğunu bu seçimde göreceğiz. Adaylarımızı güçlü bir şekilde mecliste görmek istiyoruz” dedi.

 

“AKP’Yİ SANDIĞA GÖMECEĞİZ”

HDP İl Başkanı Mehmet Akgül’ün ardından milletvekili adayları kendilerini tanıttı ve gündeme dair görüşlerini ifade etti. Adaylardan İbrahim Ergin, “Bakan Fikri Işık’ı Hereke’de sandığa gömeceğimi söylemiştim. Şimdi AKP’yi Dilovası’nda da sandığa gömeceğiz diyorum” diye konuştu. AB Bakanı Ali Haydar Konca ise, 7 Haziran seçim süreci ile birlikte Türkiye’deki sancılı dönemin başladığını dile getirdi.

 

ERKEN SEÇİMİ ATEŞLEYEN MHP

MHP’nin tavırları sonucu erken seçimin kaçınılmaz hale geldiğini belirten Konca, “Sözde HDP’yi içine sindirememişti. Seçim hükümeti kararı alındı. Bizim yer alış nedenimiz anayasadan kaynaklanan bir haktır. Bizim AKP ile koalisyonumuz yoktur. Milletimiz uzlaşmaz siyasilere mesajının neden anlaşılmadığını ve erken seçim ile amaçlarının ne olduğunu 1 Kasım’da sormalı” dedi.

 

“HDP BARAJ ALTINDA KALIRSA TÜRKİYE BÖLÜNÜR”

AKP’nin 17-25 Aralık gibi sebeplerden dolayı tek başına iktidarı elden kaybetmek istemediğini dile getiren Bakan Konca, “Bu işlerden kurtuluş yolları ararken sorunlar gayri meşru işlere giriyorlar. Alın Suruç olayı. Varto’da, Yüksekova’da, Silvan’da yaşanan olaylar zinciri. ‘Siz HDP’ye oy verirseniz başınıza bu gelir’ diyorlar. Köy basmaları, boşaltmaları, baskılar bu nedenledir. Bu amaçla HDP’yi terör ve şiddetin bir parçası olarak göstererek onu barajın altına itmektir. Fakat HDP baraj altı kalırsa Türkiye bölünme riski ile karşı karşıya kalır. Halklarımız oynanan oyunun farkındadır” ifadelerini kullandı.

 

ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden sahneye çıktığını dile getiren Konca, sözlerine şöyle devam etti: “Anayasanın kendisine biçtiği tarafsızlığı yok sayarak dünkü mitingde milli ve yerli aday istedi. Asıl halkları bölme, parçalama budur. Milli ve yerli demekle neyi kastetti ben anlamadım. HDP, Türkiye’nin aydınlık geleceğidir. Eşitlik, barış, özgürlüğün, adaletin tek kapısı HDP’dir. Eğer biz Türkiye’de barış ve kardeşliği istiyorsak HDP’nin demokratik siyaset yapma yollarının mutlaka açılması gerektiğini herkes bilmektedir.”

 

UMARIM BU SON FİLM OLUR

Türkiye’nin çok hassas bir süreçten geçtiğini belirten HDP PM Üyesi Hatip Çaplık ile açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye cumhuriyetten beri çoğulcu devlet şeklini oluşturamadı. Demokrasi ve insan hakları, çağdaş medeniyet düzeyine yükseltme hikayeleriyle halkımız uyutuldu. Türkiye tam bir yol ayrımındadır. Herkesin, bu devletin Kürtlerin, Türklerin bu topraklar üzerinde yaşayan tüm halkların eşitlik temelinde kendini yeniden dönüştürecek ya tek kişi diktatörlüğü adı altında tüm yasalar hayatın tüm alanları bu zemine göre gerçekleşecektir. Türkiye işçisi, emeklisi, basını, Türk’ü ve Kürt’ü ile toprakta yaşayan herkes bu filmin sonunu kaderimizi değiştirecek şekilde gerçekleştirecektir.”

21 Eylül 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

hayalcı - bunlar uyusturucu alıp mı cıkmıslar ortaya...

soyledıklerınde bır kelıme dogru varmı acaba...

Yanıtla . 0Beğen 21 Eylül 11:43
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR