Koroner bypass ameliyatı sonrası yaşama dikkat!

Sigara, stres, beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörlerin başını çektiği birçok faktör koroner arter hastalığına sebep oluşturmakta ve bunun sonu...

Sigara, stres, beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörlerin başını çektiği birçok faktör koroner arter hastalığına sebep oluşturmakta ve bunun sonucu olarak koroner arter bypass cerrahisi günümüzde sıkça yapılan ameliyatların başını çekmektedir. Son zamanlarda, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Koç'un vefatıyla birlikte koroner bypass ameliyatı ve sonrasında yaşam şekli konusunda hastalarımızdan daha fazla soru gelmesi bu makaleyi yazma kararı aldırdı.

 

İLK AYI İŞTAHSIZLIK

“Evet koroner bypass ameliyatını başarıyla atlattık, ya şimdi ne olacak...” İnanın pek çok hasta kalp ameliyatı sonrası bu endişeyi taşıyor. Ameliyat sonrası yaklaşık 2-3 aylık bir nekahat dönemi var ve bunun ilk ayı iştahsızlık, ağrı, halsizlik gibi küçük şikayetler olabilir. Ancak bu şikayetler çoğunlukla kısa sürede son bulur ve önemsiz durumlardır.

 

KALP SAĞLIĞI KONTROLÜ

Yapılan bir çalışmada Türk halkının % 63 'ü kalp sağlığını kontrol amaçlı hiç doktora gitmemekte ve gidenlerin ise yılda bir kez gitme oranının % 20'lerde kaldığı görülmektedir. Ne yazık ki; Bu durum ameliyat olan hastalarda da değişmemekte... Pek çok hastamız koroner bypass ameliyatı sonrası ilk aylardaki kontrolleri aksatmamakta ancak genellikle 6. aydan sonra olan kontrollerini ihmal etmektedirler. Kontrollere gelmedikleri gibi uyulması gereken kurallara ve alınması gereken ilaçları da aksatmaktadırlar. Aslında bu ameliyatlar sonrası yılda en az iki kez kalp ve damar hastalıkları açısından düzenli kontrol yaptırılmalıdır.

 

BYPASS AMELİYATLARI

Öncelikle beslenme alışkanlıklarından başlayalım. Düzenli öğün alışkanlığı oluşturulmalı ve ara öğünlerle desteklenmelidir. Ancak yemeklerde aşırıya kaçılmamalı, az yenmeli ve sık öğün tercih edilmelidir. Kısacası ihtiyacınız kadar yemek sizi daha sağlıklı kılacaktır.  Günlük yağ tüketimi mutlaka azaltılmalı, sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet uygulanmalıdır.  Et seçiminde yağsız etler tercih edilmeli, sıklıkla balık, tavuk, hindi gibi beyaz et ürünleri tüketilmelidir. Pişirme tarzı daha çok ızgara ya da haşlama şeklinde olmalıdır. Sakatat içeren besinler diyette fazla yer almamalıdır. Diyette posalı yiyecekler daha fazla yer almalıdır. Kuru fasulye, nohut, mercimek, sebzeler, meyveler, kepek ekmeği, tahıl ürünleri, bulgur posalı yiyeceklerdir.

 

BOL SU İÇİLMELİ

Hastalığınızın bir gereği olarak doktor tarafından özellikle kısıtlanmamışsa, bol su içilmelidir. Tuzlu yiyeceklerden  (konserve, turşu, tuzlu peynir, tuzlu bisküvi, ketçap) uzak durulmalıdır. Haşlama, ızgara, buğulama veya fırında pişirilmiş yemekler tercih edilmelidir. Kızartma ve kavurma tarzı yiyeceklerden ise kaçınılmalıdır. Yağ tüketiminde, katı yağlar tüketilmemelidir. Sıvı yağlar içinde ise özellikle zeytinyağı tercih edilmelidir. Çünkü zeytinyağında bulunan oleik asit kolesterolü düşürmekte faydalı iken diğer sıvı yağlarda bulunan lineloik asitin zararlı etkileri mevcuttur. Karbohidrat içeren gıdalar (hamur işleri, tatlılar, ekmek, pilav, makarna vs.) diyetinizde oldukça az yer almalı. Unutulmamalıdır ki, koroner bypass ameliyatı geçiren hastalar nekahat dönemi sonrası en kısa zamanda  ideal kilolarına kavuşmalıdırlar.

 

YÜRÜYÜŞ YAPILMALI

Spor çok önemli... Bunu söylemek yapmaktan daha kolay galiba... Bu nedenle; hepimizin dilinde var ancak uygulamada ne yazık ki başarısızız. Ülkemizde tam anlamıyla düzenli egzersiz yapan kişi sayısı %10'un altında gözlenmektedir. Kalp ameliyatları sonrası en kolay yapılabilen spor, yürüyüş olduğundan, özellikle ilk aylarda düzenli yürüme egzersizleri yapılmalıdır. Belli bir süre sonra yürüyüş bantları kullanabilirlerse de öncelikle doğal yaşam yürüyüşleri tercih edilmelidir.  Yürüyüşün yanı sıra yüzme, masa tenisi, dans gibi bir takım sporlar tavsiye edilmektedir. Ama barfiks,  halter ve ağır efor gerektiren sporlardan kaçınmak önemlidir. Spor, yemeğin üzerinden en az 3 saat geçtikten sonra yapılmalıdır. Sporda nabzın kontrolü de çok önemlidir.  Bunu dengede tutmak için  nabız sayısı kontrol edilerek aktiviteye devam edilmelidir.

 

SİGARAYI BIRAKIN...

Sigara, kalp ve damar sağlığının en büyük düşmanıdır. Bypass sonrası sigara içmeye devam edenlerde yeni damarların kısa sürede tıkanma olasılığı oldukça yüksektir. Sigara ve zararları ile ilgili uzun uzun yazmanın bir anlamı yok bence ne öncesinde ne sonrasında, HİÇBİR ZAMAN SİGARA İÇİLMEMELİDİR...

 

STRES VE DEPRESYON

Bypass ameliyatlarından sonra hastaların üçte birinde ruhsal depresyon oluştuğu gözlenmiştir. Depresyon ile mücadele hastanın iyi hissetmesi ve kalp koruyucu yaşam tarzına uyum sağlamasını kolaylaştırır. Ev ve iş yerinde stres ile baş etme yollarının öğrenilmesi sadece kalp sağlığı değil, akıl ve ruh sağlığı için de faydalıdır. Eğer stresle mücadelede zorlanıyorsanız, bir psikiyatrist veya psikologdan profesyonel destek alabilirsiniz.

 

SOSYAL HAYAT...

Bypass ameliyatları,  yaşam süresini uzatmanın yanında yaşam kalitesini de artırmak da olduğu için aktif yaşamınıza mutlaka geri dönmelisiniz.  Özellikle ameliyat öncesi kısıtlanmış olan sosyal faaliyetlere bir an önce geri dönülmelidir. Bu arada hastalarımızın birçoğunun sormaktan çekindiği ama merak ettiği bir konuya da kısaca değinmek gerekiyor. Cinsel yaşam hayatın       bir parçası ve kalp ameliyatları sonrası ilk birkaç hafta gibi kısa bir dönem kısıtlanmalıdır. Bu süre sonrasında göğüs kemiğinin iyileşmesine engel olmayacak şekilde ve aşırı yorucu olmamak kaydıyla cinsel yaşama dönüş sağlanmalıdır. Görüldüğü üzere bypass ameliyatları sonrası yapmanız gereken düzenli doktor kontrolü ve kurallara riayet etmek. Şu bir gerçek ki yapmanız gerekenler yapmamanız gerekenlerden daha az ve daha kolay.

06 Nisan 2016 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR