Saağlık çalışanları dün tek yürek oldu

“Kellemizi koyduğumuz gibi, o kelleyi almasını da biliriz”Tam Gün Yasası'nı, performansa dayalı ücret uygulamasını protesto etmek ve özlük haklarının...

BÜYÜT

“Kellemizi koyduğumuz gibi, o kelleyi almasını da biliriz”
Tam Gün Yasası'nı, performansa dayalı ücret uygulamasını protesto etmek ve özlük haklarının korunması amacıyla Kocaeli Devlet Hastanesinde bir araraya gelen Kocaeli Tabip Odası , Kocaeli Eczası Odası, Dev Sağlık-İş,Türk Sağlık-Sen,Kocaeli Diş Hekimleri Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası’na üye sağlık ordusu taleplerini sıraladı.Hükümete uyarıda bulunan Özkürkçügil, “Umarım bu eylem son olur. Bize karşı uygulanacak herhangi bir planda bizim de B planımızı olur. Bizler gerekirse bu kelleyi buraya koyarız, ama o kelleyi almasını da biliriz” dedi.

İKTİDAR TALEPLERİMİZİ TIKADI
Sağlık çalışanları Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) aldığı karar gereğince dün iş bırakma eylemi yaptı. Hastanelere giden doktorlar, hasta muayene etmedi. Eylem süresince acil servisler, diyaliz, radyoterapi, kemoterapi servislerinde önceden randevusu bulunan hastalara bakıldı. Bugüne randevu verilmedi. Kocaeli Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen yaklaşık 100 sağlık çalışanı ve sivil toplum örgütünün de katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Sağlık Emekçileri Sendikası Başkanı Murat Harata,“Bu mitingle sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları, sağlıkta yaşanan sorunları kamuoyuna ve siyasi iktidara duyurmaya çalışıyoruz. Kamuoyu bizi çok iyi anlarken, siyasi iktidar bizlerin taleplerini tıkadı” şeklinde konuştu. Bugün de aciller dışında sağlık hizmeti verilmeyeceğini belirten Harata, “Sağlıkta özelleştirmeye karşı iş güvencesi, gelir güvencesi, can güvencesi, mesleki bağısızlık her türlü katkı-katılım paylarının kaldırılması ana talepleriyle sürdürülen bu eylem Türkiye’de sağlık çalışanlarının geniş katılımı ve halkımızın desteği ile başarıyla devem edecektir” açıklamasında bulundu.

GREVİ SULANDIRMAYA KALKMAYIN
Sivil toplum kuruluşlarından da destek bulan eylemde sağlık emekçilerine seslenen Kocaeli Tabip Odası Başkanı Cüneyd Özkürkçügil, “Darıca ve Fatih’te katılım yüzde 100’e yakın. Bu tablo umut verici. Bizler gelecekte insanlarımıza hak ettikleri değerde sağlık hizmeti vermek için buradayız. Bu eylemi vatandaşlarımızla birlikte yapıyoruz. Kimse bu grevi sulandırmaya kakmasın. Dediler ki yapamazlar, işte buradayız. Bu eylem hukuki temeli tam anlamıyla oluşturularak yapıldı. Eğer sağlık çalışanların herhangi birine baskı yapılırsa bizde bize verilen hakları kullanarak hakkımızı sonuna kadar savunuruz. Bize karşı uygulanacak herhangi bir plana bizimde bir B planımız olacak. Özkürkçügil, konuşmasının devamında “Umarım bu eylem son olur. Çünkü biz bir sonraki aşamaya geçmek istemiyoruz. Bizi birbirimize düşürerek insan sağlığı üzerinden pirim yapıyorlar. Bizler gerekirse bu kelleyi buraya koyarız, o kelleyi almasını da biliriz” dedi.

20 Nisan 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR