Serbest Bölgelerde İstihdam Artıyor

Türkiye'de bulunan 19 serbest bölge ki istihdam bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı Türkiye'de bulunan 19 serbest bö...

BÜYÜT

Türkiye'de bulunan 19 serbest bölge ki istihdam bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı Türkiye'de bulunan 19 serbest bölge ki istihdam bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı.

Türkiye'de bulunan 19 serbest bölge ki istihdam bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı Türkiye'de bulunan 19 serbest bölge ki istihdam bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı. Geçen yılın Ocak-Şubat döneminde Türkiye'deki serbest bölgelerde 38 bin 916 kişi istihdam edilirken bu sayı bu yılın ilk iki ayında 48 bin 155'e yükseldi. En çok istihdam artışı İstanbul Trakya Serbest Bölgesinde yaşandı. Bölgedeki istihdam bir yılda yüzde 43. 4 arttı.

ANKA'nın Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, Türkiye'de bulunan 19 serbest bölgede bu yılın Ocak-Şubat dönemi itibariyle 48 bin 155 kişi istihdam edildi. 2011 yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı ayına göre istihdam edilenlerin sayısı yüzde 24 artış gösterdi. Geçen yılın ilk iki ayında ise Türkiye'deki serbest bölgelerde toplam 38 bin 916 kişi istihdam edilmişti. Söz konusu dönemde 15 serbest bölgenin istihdamında artış gözlenirken 4 bölgenin istihdamının ise azaldığı belirlendi.

İstanbul Trakya SERBEST BÖLGESİNİN İSTİHDAMI YÜZDE 43. 4 ARTTI
Serbest bölgelerin içinde en çok istihdam artışı İstanbul Trakya Serbest Bölgesinde yaşandı. İstanbul Trakya Serbest Bölgesinin istihdamı bu yılın Ocak-Şubat döneminde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43. 4 artarak 971'den bin 392'ye yükseldi. İstanbul Trakya Serbest bölgesini yüzde 38. 1'lik artış gösteren Kocaeli Serbest Bölgesi izledi. Kocaeli Serbest Bölgesini istihdamı yüzde 37. 6 artan Mersin Serbest Bölgesi takip etti.

İSTİHDAMIN YÜZDE 35 EGE BÖLGESİNDEN
Ocak-Şubat döneminde 19 bölgedeki 48 bin 155 istihdamın yüzde 35'ini Ege Serbest Bölgesi kapsadı. Ege Serbest Bölgesi'nde yılın ilk iki ayında istihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 12 bin 397dten 16 bin 826'ya yükseldi. Bursa Serbest Bölgesi'nde yılın ilk iki ayında 6 bin 459 kişi, Antalya Serbest Bölgesi'nde ise 2 bin 628 kişi istihdam edildi.

4 BÖLGEDE İSTİHDAM AZALIŞI
Yılın ilk iki ayında 4 serbest bölgenin istihdamında gerileme meydana geldi. İstihdamında en büyük azalış yaşanan bölge yüzde 16. 7 ile Denizli Serbest Bölgesi oldu. Bunu yüzde 6. 6'lık azalışla Samsun Serbest Bölgesi ve yüzde 0. 7'lik azalmayla İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi takip etti. Rize Serbest Bölgesinin istihdamı 2010 yılı sonunda durmuştu.

19 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR