Sanayide susuzluk korkusu

Sanayici bugünlerde su tedirginliği yaşarken, üretimde düşüşlere karşı arıtma ve biriktirme yoluyla kendi önlemlerini alanlar da bulunuyor.   Türkiy...

Sanayici bugünlerde su tedirginliği yaşarken, üretimde düşüşlere karşı arıtma ve biriktirme yoluyla kendi önlemlerini alanlar da bulunuyor.

 

Türkiye’de yaşanan kuraklık sonrasında azalan su seviyeleri sanayiyi de tehdit ediyor. İçme suyundan daha fazla su tarım ve sanayide kullanılıyor. Kuraklık tehlikesi sadece hane tüketicisi için değil genel olarak ekonomi ve üretim için de tehdit oluşturuyor. Kuraklık tehlikesi İSO Meclis toplantısının da gündem maddesi oldu.

 

RİSK YÖNETİLEMİYOR

Meclis toplantısında konuşan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin iklim değişikliği riskini yönetemediğini belirterek, “İklim değişikliği, göç ve güvenlik sorunları gibi etkileri arasında en tehlikeli ve başa çıkılması en zor olan afet. Mahşerin dört atlısından birisi olarak görülen kuraklıktır” dedi.

 

İÇME SUYU TEHLİKESİ

Türkiye’nin 2011 yılında yayımlanan İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı’nda yakın gelecekte daha sıcak, daha kurak ve yağışlar açısından daha belirsiz bir iklim yapısına sahip olacağının ortaya konulduğunu dile getiren Bahçıvan, şunları söyledi: “Sadece deniz suyu seviyesinde bir metrelik bir yükselmenin Türkiye’ye maliyeti 12 milyar dolar olacak. Su, sanayi için de en önemli ve kritik girdilerin başında geliyor. İçme ve kullanma suyuna öncelik verilmesi sonucu sanayi sektörü, üretimi için gerekli suyu bulamayabilir. Bu durum tüm sanayi sektörlerini olumsuz etkileyebilir.”

 

ZİRAAT SORUNLU

Yıllık tüketilen 44 milyar metreküplük suyun 32 milyar metreküpünün kullanıldığı tarım sektörünün de kuraklık tehdidi altında olduğunu söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ise, ekim ayında başlayan 2013-2014 üretim sezonundaki kuraklığın Trakya, Marmara’nın batısı, Ege kıyıları dışında ülkemizin hemen hemen tamamında etkili olduğunu vurguladı. 

31 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR