Kartepe Eşme Maden ve Yukarı Dereleri ıslah ediliyor

İki derede yapılacak toplam 600 metre ıslah çalışması 1.5 milyon TL’ye mal olacak.   Yüzey suları ile beslenen Eşme Maden ve Yukarı dereleri, toplad...

BÜYÜT

İki derede yapılacak toplam 600 metre ıslah çalışması 1.5 milyon TL’ye mal olacak.

 

Yüzey suları ile beslenen Eşme Maden ve Yukarı dereleri, topladığı suları Sapanca gölüne aktarıyor. Sağanak yağışlar ile birlikte debisi artan iki dere yerleşim alanları için yer yer tehdit oluşturuyordu. İSU Genel Müdürlüğü, yatırım programı kapsamında iki derenin ıslah çalışmaları için proje hazırladı.

 

Bir süre önce başlanan ıslah çalışmaları Maden deresinin E5 karayolunun üst kısmında sürüyor. Taş duvar ve betonarme zemin olarak yapılan ıslah çalışmaları E5’in altı kısmında da yapılacak. Burası tamamlandıktan sonra Eşme merkezinde yer alan Yukarı derede çalışmalara başlanılacak.

 

Üç ay sürecek ıslah çalışmaları kapsamında Yukarı derede 130 ve Maden deresinde 470 metre olmak üzere toplam 600 metre ıslah çalışması yapılacak. 50 metre içmesuyu deplase, 100 metre kanalizasyon ve 2 adet çökeltme havuzunun da yapılacağı proje toplam 1.5 milyon TL’ye mal olacak.

 

Dereler, ıslahı ile birlikte düzenli akışları sağlanarak çevre için tehdit oluşturmayacak hale getirilecek.

11 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR