4 Mayıs ‘Dersim 1938 Katliamı’ ilan edilsin!

4 Mayıs 1937 tarihinde dönemin Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim’de düzenlenen ‘Tedip ve Tenkil Harekatı’nın ardından 13 bin civarında sivil halkın öl...

4 Mayıs 1937 tarihinde dönemin Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim’de düzenlenen ‘Tedip ve Tenkil Harekatı’nın ardından 13 bin civarında sivil halkın ölümüyle sonuçlanan Dersim Olayları’nın 79’uncu yıldönümünde Kocaeli Dersimliler Derneği bir basın açıklaması düzenledi.

 

GENİŞ KATILIM

Belediye İş Hanı önünde düzenlenen açıklamaya Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, eski AB Bakanı ve eski HDP Milletvekili Ali Haydar Konca ve eşi Naciye Konca, HDP İl Başkanı İbrahim Ergin, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, Vartolular Derneği Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Ali Kanmaz, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, Emekli Sen Şube Başkanı İbrahim Turgut, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri katılım gösterdi.

 

ATEŞE VERİLDİ

Dersimliler Dernek Başkanı Ruhi Çelik, “4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim’de ‘Tedip ve Tenkil Harekatı’ adı altında travmatik etkileri günümüzde dahi sürmekte olan, bir etnik temizleme uygulaması başlatılmıştır. Anadolu’da resmi terminolojiye uymayan halklara karşı işlenen suçlar zincirinin son halkası Dersim’de Kürt, Alevi, Kızılbaş kıyımı olmuştur. Dersim’in yaşam kaynakları, insanıyla birlikte, yerinde ve sonsuza kadar etkisiz kılınmak kaydıyla ateşe verildi” dedi. 

 

DERSİM SOYKIRIMI OLARAK GEÇECEK

Ele geçirilenler göçertilmiş ve topraklarına dönüşleri yine kanunla yasaklanmıştır diyen Çelik “Çocuklar, bilhassa da kız çocukları, ailelerinden koparılarak başta subay olmak üzere çeşitli sınıflardan ailelere, adeta ataerkil-ganimetçi Türk geleneklerine uygun olarak dağıtılmışlardır. Canlı tanıklarının küçük bir kısmının henüz hayatta olduğu bu döneme dair anlatılanlar tüyler ürperticidir. Yaklaşık 2 yıl süren bu askeri operasyonlar, geride tarihe Dersim Soykırımı olarak geçecek büyük bir yıkım bıraktı” açıklamasında bulundu.

 

BELGELER ORTAYA ÇIKIYOR

Doğrudan bir etnisiteye karşı yapılan kökten silme amaçlı saldırıların cezalandırılarak kayda geçirilmesi gerekliliği, evrensel değerlerin en vazgeçilmezi konumuna gelmiştir diyen Dernek Başkanı Çelik “Devlet eliyle işlenen ve bugün belgeleri bir bir ortaya çıkan Dersim 38 Katliamı’ndan dönemin tüm yetkilileri sorumludur. Katledilen insanların anıları önünde saygı ile eğilirken kırımı uygulayan ve gizleyerek suç ortaklığı yapanları da şiddetle kınıyoruz. Hakikati inkarda direnenleri şiddetle kınıyoruz. 4 Mayıs’ta mumlar, Dersim kırımında yitirdiklerimiz için yakılacak” ifadelerini kullandı.

 

‘KATLİAMI OLARAK İLAN EDİLSİN’

Dersim’le ilgili taleplerini de sıralayan Çelik “Soykırım tanınsın, gizli belgeler kamuoyuyla paylaşılsın. Sürgünler, kayıplar ve evlatlık verilen çocukların kimlikleri açıklansın. 4 Mayıs resmi olarak ‘Dersim 38 Katliamı’ olarak ilan edilsin. Dersim Katliamı’nda yer alan pek çok isim gibi Sabiha Gökçen ismi de değiştirilsin. Dersim ismi iade edilsin. Dillerimiz ve Kızılbaş Alevi inancımız özgürleşmeli. Munzur’da baraj projeleri iptal edilsin. 38 Soykırımı’nda yitirdiğimiz canlarımızı anıyoruz. Vicdanın yok olmadığını; zalimlere, egemenlere, hınzır paşalara ve raybere koplara inat haykırıyoruz. Bu topraklarda yatan kefensizlerimize, yolumuzu aydınlatan meşalelerimize yüzümüzü dönüyoruz. İkrar verenlerin sözündeyiz, yolundayız” dedi. Serkan BORLAK

05 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

EROL. - Başka bir derdiniz varmı.Katliamı yapan derbeyiniz seyit rıza.Askerlerimizi şehit edeceksiniz ondan sonra vergi verme yapılacak köprüye engel ol.Önce ağalık sistemine karşı çıkın.Devlet kendine silah çekene gülmü atacaktı.

Yanıtla . 0Beğen 05 Mayıs 11:56
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR