Bahar Baykal: İş dünyasında kadınlar daha başarılı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü geride bıraktık. Her kafadan bir ses çıktı bu özel günde. Mesele aslında Kadın Emekçilerle ilgiliydi, ancak anacağımız...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü geride bıraktık. Her kafadan bir ses çıktı bu özel günde. Mesele aslında Kadın Emekçilerle ilgiliydi, ancak anacağımız yerde nedense kutlayıp geçirmeyi yeğleriz biz. Bu dönemde en çok dikkat çeken konulardan birisi de kadın istihdamı ya da kadın girişimciliği. Ancak bu işin öncüleri ile bu konuyu konuşmanın daha uygun olacağını düşündük.

 

Körfez Ticaret Odası (KTO) Meclis Üyesi olan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu’nun başkanı olan Bahar Baykal ile bu konuyu masaya yatırdık. Aslında söylemek istediği çok şey var. Fakat biz ölçüsü ile bu meseleyi ele alacağız. Dikkate değer bir söyleşi olduğunu söyleyebilirim.

 

Bahar Hanım, kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Ben İstanbul Küçükyalı’da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Küçükyalı’da, liseyi Üsküdar Kız Lisesi’nde okudum. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun oldum. Evli ve bir çocuk annesiyim. Kimya Mühendisi olan eşimle 1972 yılında KİMAŞ’ı kurduk. Firmamız 1994 yılında aile şirketine dönüştü. 44 yıldır plastik ve promosyon sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Çalışılıyor. LPG, sağlık, gıda, iletişim, kırtasiye ve oyuncak sektörlerinin promosyon ihtiyaçlarına kreatif çözümler sınan bir firmayız.

 

Yenilikçi ve girişimcilik ruhumuzu, ileri düzeydeki iş tecrübelerimizle birleştirerek, 2012 yılında ikinci firmamızı kurduk ve kimya sektörüne adım attık, tesisimizin kimya bölümünde kurumsal firmalara patentli sıvı el sabunu ve sıvı bulaşık deterjanı üretimleri yapıyoruz.

 

Bir kadın olarak iş dünyasında var olmak zor olsa gerek…

Her konu da olduğu gibi kadın olarak iş dünyasında yer almanın elbette zor tarafları var. Fakat son dönemde özellikle kadın girişimciliği konusu çokça gündeme geldi. Bulunduğumuz durum bizi biraz sorumlu kılıyor. Çünkü günümüzde kabuğunu kırmak isteyen bir kadın kitlesi ve biz bunları doğru yönlendirmekle mükellefiz. Bir yerde kadınlar için rol model oluyoruz diyebilirim.

 

Kadınların artık iş dünyasında girmedikleri sektör yok gibi. Sağlık, tekstil, gayrimenkul, kısacası her sektörde kadınları görebiliyoruz. Bu noktada bize düşen bu noktadaki girişimciliğe soyunmak isteyen kadınların eğitimleri ile ilgilenmek. Nasıl iş kurabilecekleri ve finans boyutunun nasıl sağlanacağı hakkında kendilerine rol model olmak.

 

Şu söylediğiniz çok doğru, yani kadınların artık hemen her sektörde yer alması konusu gerçekçi bir yaklaşım oldu. Son dönemde kadın girişimci sayısı da arttı ve çok başarılılar. Başarıdaki yükselişi neye bağlıyorsunuz?

Bir kere şunu herkesin bilmesi lazım. Erkek egemen bir yapı etkili olsa da toplumumuzda kadının yeri ve önemi çok büyüktür. Başarılar ise detaylarda gizlidir. Kadınlar olarak bizler beylere göre daha detaycı ve titiziz galiba. Çabuk adapte olabiliyoruz. Kadınların iletişim kurma becerileri bence erkeklere göre daha iyi.

 

Peki, bir kadın girişimcinin başarıyı kısa vadede elde edebilmesi için ne gerekiyor?

Bu aslında ticaretin genel bir konusu. Şayet girişimci olmak ve kuracağınız bir işletme ile iş dünyasına girmek istiyorsanız, kadın olarak ortaya bir emek koymak istiyorsanız öncelikle olayın finans boyutunu çözmek ve buna göre adımlar atmanız gerekir. Zira sıfırdan bir işletmenin kurulması ve idamesinin sağlanması çok kolay olmuyor. Piyasanın sizi, sizin de piyasayı yakinen tanımanız gerekiyor. Bu da bir adaptasyon dönemini gerektiriyor. Fakat başta söylediğim gibi kadınlar olarak beylere göre bu süreci daha çabuk geçirebiliyoruz. Başarı düzeyimiz bence o yüzden daha fazla.

 

Burada önemli olduğunu düşündüğüm bir konuda teşvikler ve sağlanan destek çeşitleri. Bu konuda kadınları bilgilendirmemiz gerekirse, neler söyleyebilirsiniz?

Daha önce de söylediğim gibi, girişimciliğin temelinde belirlenen iş kolu ve ileriye dönük hedeflerin hepsi finans konusunun sağlıklı bir şekilde çözümü ile belirlenebilecek konular. Örneğin KOSGEB, bu konuda kadınlara yönelik büyük çaplı destek sağlıyor. Ve bu destek sürekli artıyor. Daha önce yüzde 30 olan destek şimdilerde yüzde 50 seviyesinde gerçekleşiyor.

 

Fakat kadınların önemli bir eksikliği şu. Sürecin nasıl işletildiğini açıkçası bilmiyorlar. Kadınlar iş dünyasına girmek için önce kendilerine en uygun sektörü bulmak zorundalar. Sonra bu sektörle ilgili projenizi hazırlayacaksınız ve KOSGEB’in onayına sunacaksınız. Tabi bunu da faturalandırarak yapacaksınız. Fatura konusu çok önemli. Şayet bu olmazsa zaten teşvik ya da desteğin çıkma şansı olmuyor.

 

İşte biz bu konuda eğitimler düzenliyoruz. Kadınların belirledikleri iş kolunda başlayıp süreci götürebilmeleri için gerekli olan her şeyi, mevzuatların tamamını kendilerine anlatıyoruz. Finansın ne şekilde ve hangi şartlarda sağlanabileceğinden, işini nasıl geliştirebileceğine kadar her türlü bilgiyi kendileri ile paylaşıyoruz.

 

Bu arada sizi Kocaeli’deki iş dünyası ve kadınlar çok aktif bir birey olarak tanıyor ve seviyor. Özellikle sivil toplum düzeyindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ben Körfez Ticaret Odası’nın meclis üyesiyim. Ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev yapıyorum. Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanıyım. Ayrıca Kocaeli Sanayi Odası Disiplin Kurulu Üyeliği, Körfez Ticaret Odası Hesap İnceleme Komisyonu Başkanlığı ve Körfez Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığı görevlerimden bazıları. Evet biraz sahada çok aktif göründüğümüz doğrudur.

 

Biraz özele inecek olursam, sosyal hayatınızın bu kadar heyecanlı olmasından özellikle eşiniz ne kadar muzdarip?

Evet, bazen ben de yoğunluğun ortasında ailemi ihmal ediyor olabilirim. Fakat bazı özel durumların dışında ailemle zaman geçirmeyi de başarabilen bir yapıdayım. Çünkü her şeyden önce çok disiplinli bir insan olduğumu düşünüyorum. İş hayatım, özel yaşantım ve aile hayatım mutlaka zamanlı ve programlıdır. Bu aslında bir alışkanlık gibi.

 

Yemek yeme saatine kadar her şey derli topludur. Her ne kadar bazen ailem yaptığımız çalışmalardaki yoğunluktan dolayı bazen serzenişte bulunsalar da onlara maksimum derecede zaman ayırdığımı söylemeliyim…

 

Sizi özellikle Körfez ilçedeki bazı özel projelerle tanıdık. Bu çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mahmut Şirinoğlu’nun kaymakamlığı döneminde ilçede başlatılan bir çalışma vardı. İleri Tarım Uygulamaları dile bir proje başlattık. Bu çalışma ile kurduğumuz seralarda kadınlara yönelik çok özel bir çalışma yürüttük. Bu seralar 7 dönümlük bir arazi üzerine kuruldu. Burada köylü kadınlar istihdam edildi. Daha başka birçok çalışmamız ve projelerimiz oldu. Ancak bu sera projesi gerçekten çok güzel sonuçlar verdi.

 

Kadınların iş dünyasına girişi veya kadın istihdamı ile ilgili sizin hatırınızda kalan ya da unutamadığınız bir durum var mı?

Şöyle bir anım var aslında. Hatta hiç unutamıyorum, çünkü çok hoşuma giden bir durumdu bu. Aracımdaki bir arıza nedeniyle sanayiye gitmiştim. Ben bir muhatap ararken içeriden tulum giymiş bir kadın geldi. Ben kendisine iş yerinin sahibinin kim olduğunu sordum ve o da beni ofise alarak ağırladı.

 

Bir kahve söyledi ve birlikte içtik. Ben hala tamircinin sahibi gelecek diye bekliyorum. Bu sıra kadın atölyenin kendisinin olduğunu söyledi. Yani bu duruma ne kadar sevindim anlatamam. Az önce söylediğim gibi… Kadınların iş dünyasında artık girmedikleri sektör kalmadı. Şahit olduğum bu durum beni çok mutlu etti. Hatta beni bir kadın girişimci olarak motive etti diyebilirim. O kadınla uzun süre sohbetimiz oldu ve hala da görüşüyoruz…

 

İş hayatında sizi farklı kıldığınızı düşündüğünüz özelliğiniz nedir?

Çalışma hayatına çok erken yaşlarda başladım. Sabah erken kalkarım, işimi severek yapıyorum. Uzun yıllardır disiplinli bir çalışma hayatım oldu. Üretimden yönetime kadar işimin her kademesinde, detaycı duygusal ve uyuma özen gösteririm, gelişen küresel teknolojileri takip edip tecrübelerime her gün yeni bir bilgi eklerim.

İş hayatında kadının üstüne yakışan en güzel özellik sevgi, disiplin ve güven duygusu olduğunu düşünüyorum. Hem anne hem bir iş kadını olarak topluma katkı sağlayabilecek sosyal sorumluluk projelerine de önem veriyorum. Bulunduğum bölgede önemli sorumluluklara sahibim.

 

Başkanı olduğunuz Kadın Girişimciler Kurulu’nu anlatabilir misiniz?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde, kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzerine kurulmuş olup 81 ilde faaliyetlerini sürdürüyor. Bu anlamda Kocaeli’de kurul olarak, her biri kendi iş alanında başarılı olmuş güçlü kadın girişimci profiline sahibiz.

 

Kadınlarımızın kalkınması noktasında üstlendiğimiz misyon ile; kişisel gelişim yollarını öğreterek girişimcilik eğitimleri, ekonomik ve sosyal alanda kadın istihdamını teşvik edecek projelerde, iş kurma ve işlerini başarılı bir şekilde sürdürme sırasındaki destekler kapsamında KOSGEB, Kredi Garanti Fonu, Mikro Kredi ve finansman konularında bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz.

 

Girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak farkındalığın artırılması için bilgi ve deneyimlerimizi girişimcilerle paylaşıyoruz. Toplum baskısı, kadın-erkek cinsiyet ayrımı yapılmasıyla kadınların iş hayatında da zorluklarla karşılaştığı bilinen bir gerçek. Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun girişimciliğin geldiği bu noktada kadın girişimcilerin önemi her geçen gün daha da artıyor. Kadının iş yaşamında yer almasının bireysel ve toplumsal kalkınma açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Sosyal sorumluluk bilinci oluşturulması amacıyla çeşitli etkinlik programları düzenliyoruz.

 

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerimizin hazırladığı Türk girişimciliğinde, kadın girişimciliğin yeri ve önemi konulu tezlerinde Kocaeli Kadın Girişimler Kurulumuz örnek gösterilmiştir.

 

Bu anlamda güzel bir ekibiz, ekonomik ve sosyal alanda kadın istihdamını teşvik edecek her türlü projelerde varız diyoruz. 

10 Mart 2016 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR