Zeytinoğlu, Avrupa Birliği’nden uzaklaşmanın maliyetini değerlendirdi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Avrupa Birliği’nden uzaklaşmanın ülkemize maliyeti ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Açıkla...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Avrupa Birliği’nden uzaklaşmanın ülkemize maliyeti ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Açıklamasında Avrupa Birliği’nin hala Türkiye’nin en önemli ticaret partneri olduğunu belirten Zeytinoğlu, AB ile yakınlaşmanın ülkeye medenileşme, batıllılaşma ve teknolojide ilerlemeye katkı sunacağını söyledi.

 

AVRUPA’YI ANLATTI

Avrupa’nın dünya ekonomisinden yüzde 25 pay aldığının altını çizen Zeytinoğlu, “AB büyük bir ekonomi. Ülkemizin de en büyük ticaret partneri. Bu yılın ilk 10 bir ayında AB’ye ihracatımız yüzde 43,8 düzeyinde gerçekleşti. Ayrıca ülkemize giren sermayenin büyük bir kısmı da Avrupa kaynaklı. Nitekim 2013 yılında ülkemize yatırım yapan yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 63’ü Avrupa’dan geldi” diye konuştu.

 

“UZAKLAŞMA ZARAR VERİR”

Öncelikle yaşanabilecek uzaklaşmayı Türkiye’nin AB süreci açısından olumsuz bir gelişme olarak gördüklerinin altını çizen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Olası bir uzaklaşma AB’nin ekonomimizdeki yeri düşünüldüğünde bu sürecin, ticaretimiz açısından olumsuzluk yaratabileceği gibi Avrupa sermayesinin ülkemize gelmesinde de algı sorunu oluşturabilir.”

 

“AVRUPA BİZİ OYALIYOR”

Tam üyelik konusunda AB’nin bugüne kadar Türkiye’ye samimi davranmadığını bildiklerini söyleyen KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Kanaatimizce Avrupa’nın üyelik sürecini uzatmasının temel nedeni önceleri ekonomik bir gerçeğe dayanıyordu. Bu artık azaldı. Mastrich kriterlerini tamamıyla sağlayan istisna ülke konumundayız. Şimdi ise sosyal demokraside gerisiniz diyorlar. Avusturya ziyaretimde AB Genişlemeden Sorumlu eski Komiseri Verheugen’nın konuşmasını dinledim. Kıbrıs’ta hata yaptıklarını ifade etti ve Juncker’in 5 sene genişleme olmayacağı açıklamasını talihsiz olarak değerlendirdi” dedi.

 

“TARIMDA DIŞARIDA KALDIK”

Avrupa Birliği’nin, 100 milyar dolarlık bütçesinin yüzde 50’sinden daha büyük bir kısmını tarım sübvansiyonlarına harcadığını kaydeden Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Ülkemizin tam üye olması halinde, tarımla uğraşan çiftçi sayımızın azalmasına rağmen Fransa’nın çok üzerinde olması nedeniyle, bu kaynakların ülkemize transfer edilmesi endişesi; üyeliğimizi geciktiriyor diye düşünüyoruz. Bu uzaklaşma ile tarım ürünü alımında Avrupa kısıtlamaya gider mi endişemiz var. Ülkemizin olduğu kadar Avrupa’nın da Türkiye’ye ihtiyacı var. Meslektaşlarımız olası bir uzaklaşmanın bize olduğu kadar Avrupa’ya da zarar verebileceğini düşünüyor” dedi.

25 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR