Kırım halkı bir gecede sürgüne gönderildi

Kırım Tatarlarının bir gece Diktatör Stalin tarafından sürgün edilişinin 72’nci yıl dönümünde tepkiler dile getirildi. Yapılan basın açıklamasında ta...

Kırım Tatarlarının bir gece Diktatör Stalin tarafından sürgün edilişinin 72’nci yıl dönümünde tepkiler dile getirildi. Yapılan basın açıklamasında tam bağımsız Kırım Cumhuriyetinin kurulmasını istediler.

 

Kırım Tatarlarının sürgün edilişinin 72’nci yıl dönümü Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk anıtına çelenk konulması ile tepkiler dile getirildi. Düzenlenen anma programına Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kırım Dernekleri Federasyonu Vefa İbrahim Aracı, Ülkü Ocakları İl Başkanı İbrahim Özcan ve dernek üyeleri katıldı. Atatürk Anıtına çelenk konulması sonrasında dernek adına açıklama yapan Denetim Kurulu Üyesi Emre Tokel, yaşananları anlattı.   

 

kirim222.jpg

 

BİNLERCE ŞEHİT VERİLDİ

Tokel “Bugün 18 Mayıs 2016. Kırım Tatarlarının 1000 yıllık Türk toprağı olan Qırım’dan topyekün sürgün edilişinin 72. Yıldönümü. Sovyet Diktatör Stalin’in emriyle harekete geçen kızılordu 18 Mayıs 1944 şafağında Kırım Tatarlarına evlerini boşaltmaları için 15 dakika verdi. Hunharca bir gecede yük vagonlarına bindirilen yüzbinlerce Kırım Tatarı Sibirya ve Özbekistan’a sürgüne gönderildi. Acımasız şartlarda, günlerce süren sürgün yolunda, binlerce soydaşımız genç yaşlı çocuk demeden şehit oldu” dedi. 

 

SLAV IRKI YERLEŞTİRİLDİ

Neticede, 19 Mayıs 1944 sabahında 1000 yıllık Türk yurdu olan Kırımda bir tane dahi Tatar soydaşımız kalmadı diyen Tokel “Evleri ve toprakları yağmalandı, asimilasyon çalışmaları sürecinde yerlerine slav ırkı yerleştirildi. Sürgüne gönderildikleri topraklarda KGB’nin devam ettirdiği çalışmalar ile dillerini, kültürleri kaybetmeye zorlandılar” açıklamasında bulundu.  

 

VATANA DÖNÜŞ MÜCADELESİ

Sözlerine devam eden Tokel “Cengiz Han’dan başlayıp Altın Ordu ve Kırım Hanlığı ile devam eden şanlı Tatar tarihi ve milletini soykırıma maruz bırakarak bir gecede yok etme planı içerisinde olan diktatör Stalin yanılmıştı. Sürgüne gittikleri yerlerde dilini ve kültürünü her türlü baskıya karşı kaybetmeyen Kırım Tatarları yaşadıkları bölgelerde teşkilatlanmaya başladı ve SSCB’nin dağılması ile birlikte vatana dönüş mücadelesine başladı” ifadelerini kullandı.  

 

RUSYA YENİNDEN İŞGAL ETTİ

Vatanına zorlu şartlar altında dönen Kırım Tatarları yirmi küsür sene Ukrayna hakimiyetinde yaşam mücadelesine devam etti diyen Denetim Kurulu Üyesi Tokel “Bu süreçte bazı devletlerin kurumları tarafından bilerek ve istenilerek Tatar milletinin içerisinden çıkartılan sahte kahraman ve diaspora uzantıları yıllarca Ukrayna ve Rusya ile birlikte millete zulüm etmeye devam ettiler.Kırım’a dönüşten 20 küsür sene geçmesine rağmen kendi menfaatleri dışında soydaşa hukuki olarak en ufak bir hak kazanamayan sahte liderlerin politikaları sonucu 26 şubat 2014 tarihinde Kırım bu sefer bir gecede Rusya tarafından tekrar işgal edildi” dedi.  

 

TAM BAĞIMSIZ KIRIM CUMHURİYETİ

 

İşgal sonucu ortada vatan hakkını savunacak ne bir kurum ne de yöneticileri vardı. Rusların Kırım'dan vazgeçmeyeceklerini bilerek ve farkında olarak bilinçli bir şekilde teşkilat oluşturmadılar ve diasporayı adeta uyku haline soktular diyen Tokel “Kırım'dan Anadolu ya bakan soydaşlarımız bu toprakları huzurun merkezi olan Ak Topraklar ismi ile anarlar. Tarihe bakıldığı zaman bir ders çıkartmak gerekirse Kırım’ın kaybı Anadolu da ki huzuru da kaçıracaktır. Stratejik olarak Kırım olmadan Anadolu'nun güvenliğinden bahsetmek çok zordur. Bu sebeple tüm soydaş ve milletimizi tarihte kara bir leke olan 18 Mayıs 1944 sürgünü hakkında bilinçlenmeye davet ediyoruz. Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kırım Dernekleri Federasyonu olarak tek görüş ve amacımızın ne Ukrayna ne de Rusya, Tam Bağımsız Kırım Cumhuriyeti olduğunu ve bu cumhuriyette ana vatan hakkı olan soydaşlarımızın yönetimde eşitlik ilkesi dahilinde insanca bir yaşam sürmek olduğu belirtir bu konuda çalışmalarımıza ve hizmetlerimize var gücümüzle devam edeceğimizi saygılarımızla bildiririz” açıklamasında bulundu.

 

Serkan BORLAK

18 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR