Danıştay, MİA’ya vize verdi

CHP’li meclis üyeleri ve İzmit Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin MİA Projesi ile ilgili olarak yerel mahkemeden aldıkları iptal kararı, Danıştay’dan dönd...

CHP’li meclis üyeleri ve İzmit Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin MİA Projesi ile ilgili olarak yerel mahkemeden aldıkları iptal kararı, Danıştay’dan döndü. Büyükşehir’in itirazını görüşen Danıştay 6. Dairesi, iptal kararını bozdu

 

İlk olarak 2011 yılında gündeme gelen ve 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi meclisinden geçen Merkezi İş Alanları (MİA) Projesi ile ilgili olarak yeni bir yargı kararı alındı. CHP’li eski meclis üyesi Ali Haymanalı’nın yaptığı itiraz üzerine yerel mahkemenin verdiği projede yürütmenin durdurulması ve iptal kararı, Büyükşehir’in itirazı ile Danıştay 6. Dairesi’nde görüşüldü. Danıştay, Büyükşehir’in itirazını haklı bularak projenin devamına karar verdi.

 

“PROJE DOĞRU, YERİ YANLIŞ”

İzmit’in doğu bölgesinde toplam 465 hektarlık alanda kurulacağı belirtilen MİA Projesi, çalışmanın kamuoyuna duyurulmasının ardından siyasilerin sık sık karşı karşıya geldiği bir konu oldu. Özellikle CHP’li Ali Haymanalı, projenin birçok esnafı ve vatandaşı mağdur edeceğini belirterek konuyu yargıya taşıdı. CHP’liler de yaptıkları açıklamalarla MİA projesine karşı olmadıklarını, ancak yer tercihini yanlış bulduklarını belirtmişlerdi.

 

ÇALIŞMA YENİDEN GÜNDEMDE

Konu hakkında 2013 yılında Büyükşehir tarafından askıya çıkarılan proje, CHP’liler ve İzmit Sanayi Sitesi Kooperatifi tarafından aynı gerekçelerle yargıya taşındı. Bunun neticesinde 2014 yılında MİA projesi ile ilgili olarak 2. Bölge Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Büyükşehir ise projede yaptığı değişikliklerle çalışmayı yeniden gündemine aldı.

 

İTİRAZ YİNE HAKLI BULUNDU

AKP’li meclis üyelerinin oyları ile meclisten geçen yeni projedeki değişikliklerden tatmin olmayan ve yine esnaf ile vatandaşların mağdur olduğunu düşünen CHP’li yöneticiler eski meclis üyesi Ali Haymanalı, İzmit Sanayi Sitesi Kooperatifi ve bazı hak sahipleri tarafından açılan ikinci dava da yine itiraz sahiplerinin zaferi ile sonuçlanmıştı.

 

PROJE İPTAL EDİLMİŞTİ

Buna göre hazırlanan bilirkişi raporunda belirtilen eğitim, sağlık, sosyo-kültürel gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığının anlaşılamaması, uygulama imar planında görülen sosyal alanlarının da mevzuatta öngörülenin altında kalmaması, alandaki donatı dengesinin yetersiz olması gibi sebeplerden ötürü 2. Bölge Mahkemesi, yeniden yürütmenin durdurulması ve projenin iptaline karar verdi.

 

AĞUSTOS MECLİSİNE GELİYOR

Büyükşehir Belediyesi ise söz konusu çalışmayı değişiklik yapacaklarını belirterek, bu kez Danıştay’a taşıdı. 465 hektarlık alanı kapsayan çalışma ile ilgili olarak yapılan itirazları değerlendiren Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan dava ve itiraz sürecini işletirken diğer yandan da yapılan itirazlar ve gelen talepler ışığında projeyi yeniden hazırladı. Yeni projenin de Büyükşehir Belediyesi’nin ağustos ayı meclis toplantısında gündeme alınacağı bildirildi.

 

İZMİT BELEDİYESİ PLANI HAZIRLAYACAK

Öte yandan Danıştay 6. Dairesi’nde geçtiğimiz günlerde görülen davada heyet Büyükşehir’i haklı bularak, yerel mahkemenin proje iptali kararını bozdu. Buna göre 1/25000 ve 1/5000 ölçekli imar planlarının Büyükşehir yerine İzmit Belediyesi’nin hazırlamasını isteyen itiraz sahiplerinin girişimleri sonuçsuz kaldı. Danıştay, söz konusu planları Büyükşehir’in yapmasının önünü açtı, ayrıca 1/1000 ölçekli imar planının da İzmit Belediyesi tarafından hazırlanabileceğine hükmetti. Danıştay’ın bu kararı anı zamanda kesin hükmü taşıyor.

 

KARARI DUYURDU

Bu arada Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak da, dün düzenlediği basın toplantısı ile gelişmeyi kamuoyuna duyurdu. Antikkapı Restoran’da gerçek basın toplantısına Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ve Büyükşehir Belediyesi Avukatı Halit Çokan da katılım gösterdi.

 

SABOTE EDİLDİ

Açıklamasında, MİA imar planının muhalefet tarafından siyasi bir malzemeye dönüştürüldüğünü ve bilinçli bir şekilde sabote edildiğini söyleyen Başkan Vekili Özak, “Konu yargıya taşındı. Yerel mahkemenin yürürlüğü durdurma ve plan iptali kararı belediyemizin itirazı sonucunda Danıştay 6. Dairesi tarafından bozuldu. Danıştay tarafından yerel mahkemenin kararına esas teşkil eden bilirkişi raporlarında çelişkiler olduğu ve plan kararlarının yeterince değerlendirilmediği ifade edildi” açıklamasında bulundu.

 

“60 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞTI”

Mahkeme sürecinde bilirkişi heyetince yeniden rapor düzenlenmesi istenildiğini de belirten Özak, “Bu karar ile MİA’nın önü açılmış oldu. Danıştay’ın aldığı kararla 25 bin ve 5 bin ölçekli nazım planları tekrar yürürlüğe girmiştir. 1/1000 ölçekli imar planının da İzmit Belediyesi tarafından hazırlanacağı hükme bağlamıştır. Büyükşehir Belediyesi olarak yaklaşık 60 şehir plancısı, imar, mühendis ve akademisyenin 2.5 yıl çalışarak hazırladığı, kent vizyonunun projesi olan MİA, aynı zamanda kentin gelişiminin anahtarıdır” dedi.

 

“MUHALEFET ÇOK BİLGİSİZ”

Muhalefetin hukuksuz yere projeye itiraz ettiğini belirten Özak, şöyle devam etti: “Bu itirazlar yüzünden vatandaşlar mağdur oldu. Bin 623 adet parselde binlerce kişi arazilerine çivi dahi çakamadı. İnsanların o bölgede gayrimenkulleri var. Yatırımın kredilerini yenileyemiyorlar. Otel, hastane, iş merkezi ve benzeri yatırımların önü kesildi. Planın iptalinin sebebi bilgisizce tavır alan muhalefettir. Yaptığımız planlamanın doğruluğuna ve mevzuata uygunluğuna başından beri güveniyorduk. Ancak dava sürecinin uzaması ihtimaline karşı arazi sahiplerinin daha fazla mağdur olmaması için planı yeniliyoruz. İptal kararından hemen sonra belediyemizce hazırlanmaya başlanan ve yoğun bir çalışmayla tamamlanan yeni plan bu ay meclis gündemine gelecek.”

 

“BU AY MECLİSE GELECEK”

Sözlerinin devamında Özak, şu ifadelere yer verdi: “Yeni bir plan geliştiriyoruz. Her kesime sesleniyoruz, gelin kentimizin geleceğini birlikte şekillendirelim. Bu plan siyaset üstü tutulmalı. Bu tarihi fırsatı iyi kullanmalıyız. Yapıcı tavırdan kentimiz kazançlı çıkacaktır. Bu ay meclise gelecek olan bu plan, muhalefet için de bir fırsat. Vatandaşın, esnafın, tüccarın, sanayicilerin, siyasilerin, tüm kesimlerin talepleri harmanlanarak bu planda yer almıştır. Yeni MİA projesi yapılıyor. Mahkemenin tespitleri ve vatandaşların isteklerine uygun olarak değişiklilerle birlikte İzmit Belediyesi Meclisine gönderilecek, burada alınan karar Büyükşehir Meclisi’ne gelecek” Serkan BORLAK

04 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR