Türk-Macar dostluk derneği gezisi - 5

İzmit ve Nikomedia adını Carnuntum duvarında yazılı görmek bizi mutlu etti. Elbet bunun uzun hikayeleri vardı. Tanınırlık, arkeolojik faaliyetlerin s...

İzmit ve Nikomedia adını Carnuntum duvarında yazılı görmek bizi mutlu etti. Elbet bunun uzun hikayeleri vardı. Tanınırlık, arkeolojik faaliyetlerin sürdürülmesi, bazı antik binaların eski malzemelerle tamamlanmış olması, akademik araştırmaların desteklenmesi, yayınlanan dergiler, belgeseller, kitaplar ve festivaller, Carnuntum’u ilgi odağı haline getirmişler. İşleyen devam eden başarılı bir proje. Aynı dönemin daha önemli bir parçası olan Nikomedia’nın mirasçısı “İzmit’in de zamanı gelir, başarılı bir arkeolojik ve sanatsal bir projenin konusu olur elbet” diye umuyoruz.

 

2 Ağustos 2014

Shekesfehervardan Avusturya’ya hareket. Hedefimiz, Viyana ve Bratislava arasındaki 10 kilometrekarelik alan üzerinde Roma Askeri Kampı “Carnuntum” kalıntılarının bulunduğu  “Carnuntum Arkeoloji Parkı”.

Macaristan sınırı herhangi bir işlem yapılmadan sadece otoyol parası ödeyerek geçildi. Elektrik üreten zamane yeldeğirmenleri Avusturya tarafında dikkat çekiyordu. Macaristanda bile güneyden kuzeye çıkıldıkça daha bakımlı olan köyler, Avusturya ya geçince zenginliğin artışını ülke bilgilerine bakmadan kırsal yerleşimler ve halkı görüldüğünde kolayca anlaşılabiliyor.

 

Haydn’ın Doğduğu Ev (31 Mart 1732)

Petronell- Carnuntum Arkeoloji Parkı yetkilileri tarafından; Vakfın başkanı Pierro Bordin ve çat pat Türkçe konuşan sempatik kızları Constantina tarafından karşılandık. 

Viyana’dan sonra Petrnel-Carnuntum yolunda bir köyde saplardan çatısı olan tek katlı bir evin önünde durduk. Ev Klasik dönemin ünlü Avusturyalı bestecisi Haydn’ın doğduğu çocukluğunu geçirdiği baba evi idi. Hayranlıkla müzik dehası Haydın’ın mutfağını, beşiğini, dolaplarını, piyanosunu izlerken, “müze ev nasıl olurmuş” üzerine epey laf yarıştırdık.

 

Carnuntum Arkeoloji Müzesi

Tuna kıyısındaki Carnuntum Arkeoloji müzesi’nde yasaksız gezip fotoğraflar çektik. Müzede hep tanıdıklar vardı. İzmit’te Roma İmparatoru olan ve İzmit’i Roma ‘nın başkenti yapan Diokletian, Büyük Konstantin, Galerius ve diğerleri. Hele Numan Bey’i Konstantin heykeli yanında gördüğümüzde benzerliklerine inanamadık. Bu benzerliği fotoğrafla da kanıtladık. Artık gerçek bir akrabalık var mıydı bilemeyiz.

 

Carnuntum Arkeoloji Parkı

Avrupa Birliği Projesi olarak hayata geçirilen 1 Haziran 2006 tarihinde halka açılan “Carnuntum Arkeoloji Parkı”, Art Carnuntum Vakfı tarafından yönetiliyor. Art Carnuntum’un kurucusu ve direktörü Pierro Bordin’in eşi Elfi ve kızları Constantina İzmit’i iyi tanıyan bir aile. Pek çok defa İzmit’te kalmışlar. Hayli dostları var. Kızları Constantina yeri geldiğinde rahatlıkla “tövbe tövbe” diyebiliyor. İzmit Belediye Başkanı Nihat Doğan’ı da iyi tanıyor. İzmit -Carnuntum arasındaki köprüleri Roma İmparatorları kurmuşsa da günümüzde Numan Gülşah, İzmit Belediye Başkanı, Kocaeli Üniversitesi, Art Nicomedya Derneği ve Thököly İmre –İlona Zrinyi Dostluk Derneği sağlıyor. Öyle bir karşılandık ve ağırlandık ki başka türlü yorumlama imkanı yoktu.

Ana karayolu yanındaki     geniş bir alana kurulu otoparkı da buranın geleninin çok olduğunu söylüyordu. Gelip geçen görsün diye duvar boyu adı yazılmıştı; Carnuntum.

Carnuntum müthiş bir proje. Sadece tarih ve arkeoloji değil, pek çok disiplin burayı tarihsel ve görsel bir şölen yeri olma konusunda işbirliği yapmış. Geniş kitlelere hitap eden bir yer olmuş. Sade vatandaş çocuklar Roma dönemini evleri, mutfağı, hamamı, içme suyu ve atık su sistemleri, tuvaleti, kabı kacağı, dönem ürünleri(meyvesi, sebzesi, tahılı, kumaşı, odunu, inşaat malzemesi, sandalyesi, yatağı ve diğer ne varsa kullandıkları herşeye dokunabilir hale getirmişler. Romalı tüccar örneği dönem tipleri ile her an karşılaşabilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. 

Dönemi dokunarak, görerek anlamaya, hazırlanan belgesellerin toplu ve küçük guruplar halinde gösterimleri de destek sağlıyor. Hazırlanan kitaplar, hatıra eşyalar ve çekilen fotoğraflar üstüne yorulanlar dinlenir, acıkanlar yemek yer, diğer ihtiyaçlarını karşılayabilirler.


Roma şehri Carnuntum

Roma şehri Carnuntum’da arkeolojik kazılarla birlikte geleneksel teknikler kullanılarak antik evler yeniden inşa edilmiş( Lucius Evi örneği)


Amfitiyatro Kazı Alanı

Kentin askeri kalıntıları üzerinde ki Amfitiyatro Kazı Alanı’nda bulunan bir yazıtta bu yapının tüm Roma İmparatorluğu'nun 4. büyük amfitiyatrosu olduğu iddia ediliyor. Gladyatör okulu da ortaya çıkarılmış. Roma usulü gladyatörlerin  temsili olarak döğüştüğü festivallere de ev sahipliği yapıyor.    

 

Antik Şehrin Kapısı

Antik Şehrin Kapısı, Konstantius II’nin zaferleri anısına yaptırılmıştır. Carnuntum kalıntıları bir dönem sonra kayboldu.  Zafer anıtı doğal bir peyzaj içinde tek başına bir yapı olarak kaldı. Ortaçağ insanları yapının dev bir pagan mezarı olduğuna inandıkları için yapı Heidentor/pagan kapısı oldu.

 

Hoşgörü Fermanı İzmit ve Carnuntum

30 Nisan 311 yılında, Nicomedia, Roma İmparatorluğu’nun başkentiyken, dönemin imparatorları Nicomedia’da bir hoşgörü fermanı yayınlar. Bu fermanla hristiyanlara ibadet özgürlüğü ve uğradıkları zararların tazmini sağlanır. 2 yıl sonrasında da hoşgörü içeriği genişletilerek 13 Haziran 313 de Mailand (Milano) fermanı olarak bilinen 2. hoşgörü fermanı yine Nicomedia’dan yayınlanmıştır.

Art Carnuntum kurucusu ve direktörü Piero Bordin bu tarihi olayı “dünya değişiyor boyutu” ile düşündü.  Avusturya Hükümeti desteği ve Carnuntum Arkeoloji Parkı işbirliği ile kısa sürede "Carnuntum OF İMPARATOR - Onlar dünyayı değiştirdi” başlığı altında bir kaç festivalde işlendi.

9-11 Kasım 2012 tarihlerinde Avusturya’nın Viyana ve Carnuntum(Petronell) kentlerinde gerçekleştirilen “Uluslararası Art Carnuntum Sempozyumu”na İzmit’i temsilen, İzmit Belediye’sinden Başkan Yardımcısı Filiz Ertürk, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr Hasret Çomak ve Art Nicomedia Derneği Başkanı ve Art Carnuntum projesi İzmit Direktörü Akın Ülkü Sevinç davetli olarak katılmışlardı.

İzmit’te, Art Carnuntum Projesi dışında etkinlikler yapılmaktadır. “Hoşgörü Fermanı” 30 Nisan ve 13 Haziran yıldönümlerinde  İzmit’te ÇEKÜL Vakfı Kocaeli Temsilciliği, Nicomedia Akademi ve kısa adı ULUSANDER olan Uluslararası Sanatçılar Derneği tarafından düzenlenen etkinlik İzmit Çukurbağ Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İzmit’teki etkinlikler  ÇEKÜL Vakfı Kocaeli Temsilcisi Numan Gülşah önderlik etti.

İzmit ve Nikomedia adını Carnuntum duvarında yazılı görmek bizi mutlu etti. “Museum Carnuntium A.D.313 von Carnuntum zum Christentum” adlı kitap elime geçtiğinde bazı şeyler de ne kadar geciktiğimizi düşünmekten kendimi alıkoyamadım. Kendi başarılarımıza ve sahip çıkmalarımıza ihtiyaç var.

Yarın Budapeşte

12 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR