Kadın Platformu “Gerçek adalet istiyoruz”

  Yaklaşık iki yıl önce akrabası Erdinç K. tarafından tacize uğrayan ve daha sonra da sınıf arkadaşının babası F.K tarafından tecavüze uğrayan 14 yaşı... 

Yaklaşık iki yıl önce akrabası Erdinç K. tarafından tacize uğrayan ve daha sonra da sınıf arkadaşının babası F.K tarafından tecavüze uğrayan 14 yaşındaki B.K.’nın 5’nci duruşması Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. Kocaeli Kadın Platformu dava öncesinde adliye önünde toplanarak açıklama yaptı. Kocaeli Kadın Platformu adına açıklamayı gerçekleştiren Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Çağla Aslan, 2 yıl önce akrabası Erdinç K. tarafından tacize uğrayan B.K.’ya daha sonra da sınıf arkadaşının babası tarafından tecavüze edildiğini, ancak bir yıldır devam eden duruşma sonucunda Erdinç K.’nın serbest bırakıldığını dile getirdi. Aslan, “Erkek adalet bir tacizciyi daha koruma altına aldı” dedi.

“CEZALAR YÜKSELMİYOR, DÜŞÜYOR”

Taciz olayından kısa bir süre sonra kızının sınıf arkadaşı olan B.K.’ya tecavüz eden F.K.’nın, ailenin şikayeti üzerine yakalandığını belirten Aslan, şahsın bir yıldır tutuklu bulunduğunu söyledi. Aslan sözlerine şöyle devam etti: “Adil olmayan yargı kararlarını lanetliyoruz. Hükümetin geçtiğimiz günlerde ‘cinsel suçlarda ceza yaptırımı arttı’ propagandasını yaptığı yasa tasarısından, sanık lehine düzenlemeler çıkmıştır. Düzenlemeye göre tecavüz dışındaki cinsel saldırı suçlarında ceza yükselmiyor aksine düşüyor.”

“NÖBETİMİZ DEVAM EDECEK”

Gölcük’te tecavüze uğrayan Ö.Y.’yi hatırlatan Çağla Aslan, “Gölcük’te 29 kişinin tecavüz ve cinsel istismarına uğrayan Ö.Y’nin tecavüzcülerinin çoğu serbest bırakıldı. Cezalar adeta ödül niteliğindedir. Dava Yargıtay aşamasında ve biz bu davanın da takipçisi olacağız” şeklinde konuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın ailelere çocuklarını tecavüzden koruyabilmek için onlara çığlık atmayı öğretmesi açıklamasına değinen Aslan, “Ayşenur İslam’a ablasının intikamını alabilmek için canice katledilen Gizem’in çığlıklarını duyabildi mi diye soruyoruz? Bu kentte yaşanan diğer kadın davalarında da olduğu gibi bizler adliye önünde nöbet tutmaya devam edeceğiz. Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz” dedi.

DAVA ERTELENDİ

Davanın 5. Duruşması, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mağdur B.K.’nın yaşının küçük olması nedeniyle kapalı yapılan duruşmada, erteleme kararı çıktı. Duruşma, 23 Temmuz tarihine ertelendi. 

28 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR