Kandıra’da tiyatro yeniden canlanıyor

Kocaeli Tiyatrolar Çevresi (KOTİÇ), Kandıra’da tiyatronun üretim anlamında yeniden canlanması için kurduğu ilk temaslardan olumlu yanıt aldı. 4 Ağusto...

BÜYÜT

Kocaeli Tiyatrolar Çevresi (KOTİÇ), Kandıra’da tiyatronun üretim anlamında yeniden canlanması için kurduğu ilk temaslardan olumlu yanıt aldı. 4 Ağustos Cumartesi günü bu ilçede gerçekleşecek toplantı öncesi yapılan ziyaretlerde Kandıra’da yeniden bir tiyatro topluluğunun kurulması ve oyunlar sahnelemesinin önü açıldı.


KOTİÇ’in İzmit’te gerçekleşen üçüncü toplantısında iki haftalık periyotlarda gerçekleşen toplantılarda sonraki üç toplantının nerelerde yapılacağı da kararlaştırılmış, 4 Ağustos’a denk gelen 6’ncı toplantı için yakın tarihte tiyatro topluluğu olan ancak sel sonrası üretim anlamında faal olamayan Kandıra’da karar kılınmış, toplantının organizasyonunu KOTİÇ üyelerinden Gebze BİLKAR üstlenmişti.

TEMASLARDA BULUNULDU

Söz konusu toplantı ve çalışma için Kenan Sert başkanlığındaki Gebze Kandıralılar Derneği ile işbirliği yapan BİLKAR ön temaslar sonrası Kandıra’da bir dizi temasta bulundu. 3 kişilik ziyaret heyetinde Gebze Kandıralılar Derneği Başkanı Kenan Sert ve eski başkan Sedat Durmuş ile BİLKAR Tiyatro Topluluğu yardımcı oyuncularından gazeteci Aktan Uslu yer aldı.

GÖRÜŞMELER YAPILDI

Heyet Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Kandıra Kent Konseyi Başkanı İlhan Tezkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yağız, İl Genel Meclis üyesi İsmail Akalın, Halk Eğitim Merkez Müdürü İsmail Birdane, Kandıra Devlet Hastanesi Müdürü Orhan Can, Kandıra Musiki ve Tiyatro Derneği Başkanı ve Kandıra Belediye Meclisi üyesi Rüştü Uygur, Kandıra Batı FM’in sahibi Kadir Doğan, aynı zamanda Akdurak Mahallesi Muhtarlığı yapan gazeteci Cüneyt Özcan ile görüştü.

KAN SALON TAHSİS ETTİ

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, 4 Ağustos Cumartesi günü saat 16.00’da Kandıra’da gerçekleşecek toplantı için KOTİÇ’e Belediye Meclis Salonu’nu tahsis etti. Üç kişilik heyeti beraberlerinde kendilerine eşlik eden Kandıra Kent Konseyi Başkanı İlhan Tezkan ile birlikte ağırlayan Kan ilçedeki Turan Güneş Kültür Merkezi’nin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde, evrensel tiyatro geleneğine uygun şekilde herhangi bir topluluğun ücretsiz oyun sahnelemesi durumunda, ücretsiz tahsis edebileceklerini dile getirdi.

ÇALIŞMAYA DESTEK

Kandıra Halk Eğitim Merkez Müdürü İsmail Birdane kurumlarının kültür sanata yönelik faaliyetlerinin de olduğunu belirtip bu bağlamda Kandıralılar’dan oluşacak bir tiyatro topluluğuna gerek prova için mekan temin edebileceklerini, gerekse yönetmen/hoca temininin giderini üstlenebileceklerini söyledi. Çalışmaya açık destek verdi.

DÖKMEN, HAYRAN KALMIŞTI
Aynı zamanda Kandıra Belediye Meclis üyesi olan Kandıra Musiki ve Tiyatro Derneği Başkanı Rüştü Uygur, “Kandıra’da yaşanan sel felaketi öncesi Üstün Dökmen’in ‘Komşu Köy’ün delisi adlı oyununu Üstün Dökmen’i de davet ederek Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde sahnelemiştik. Dökmen oyun sonrası, ‘Bu oyunu çok yerde, çok topluluktan izlemiştim. Hiç bu kadar keyif almamıştım’ diyerek bizleri onura etmişti. Sel felaketinde ise dekor ve kostümler dahil topluluğa dair her şeyi kaybettik ve bir daha da tekrarlayamadık” dedi. Heyete ziyaretlerinden ötürü teşekkür eden Rüştü Uygur ilçede yeniden topluluk kurulması için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini dile getirdi.

09 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR