Kartepe’nin ‘Yalnızlar’ı fosseptik içinde yaşıyor

Kentimizin hem temiz havası hem de yeşiller içerisindeki doğası ile dikkat çeken Kartepe ilçesinde yaşayan ve yalnızlar olarak adlandırılan 2 hane alt...

BÜYÜT

Kentimizin hem temiz havası hem de yeşiller içerisindeki doğası ile dikkat çeken Kartepe ilçesinde yaşayan ve yalnızlar olarak adlandırılan 2 hane altyapı çalışmaları yapılmadığı için kendi imkanları ile kazdıkları fosseptik ile iç içe yaşıyor

Kartepe’nin en önemli beldelerinden biri Köseköy Fatih Mahallesi’nde onlarca konutun arasında 2 aile, 2 konut… Biri, eşinin vefatı sonrasında 6 çocuğuyla baş başa kalan Saniye Erdoğan, diğeri ise Tenzile Sarı. Sarı ve Erdoğan aileleri Köseköy’e yıllar önce taşındı. Yaklaşık 20 senedir bölgede bulunan ailelere çevredeki komşuları ‘Yalnızlar’ diyor. Yalnızlar denmesinin sebebi çevrede hiçbir ev yokken ilk evi onların yapmış olmaları.

KENDİ ÇÖZÜMLERİNİ ÜRETMİŞLER
Uzun yıllar bölgede yalnız yaşamışlar. Son 5 sene içerisinde bölgede yerleşim artmış. ‘Yalnızlar’ bölgede konut sayısı artınca belediye hizmetlerinin de aynı şekilde artacağını düşünerek sevinmiş. Fakat konut sayısının artması hiçbir şeyi değiştirmemiş. Yeni gelen konutların hepsine elektrik hatları muntazaman çekilmiş, altyapıları, kanalizasyonları bağlanmış. Bu iki aile de kendi çözümlerini üreterek bahçelerinin arka kısmına fosseptik açmışlar.

ÇAMUR DERYASI YOLLAR
Çukuru düzenleyecek, üstünü kapatacak güçleri olmadığı için açık bırakmak zorunda kalmışlar. Belediyeye başvurmuşlar, ‘Bize yardım edin. Altyapımızı yapın’ diye. İSU’ya gitmişler, yanıt yok. Kendi imkanları ile evlerinin önüne kadar sağdan, soldan topladıkları mıcırları yığmışlar, çocuklar çamur içinde okula gitmesin diye çabalamışlar. Mıcır çamuru ortadan kaldırmasa da büyük ölçüde azaltmış. Saniye Erdoğan konuşmaktan çekiniyor, “Ben her yere şikayetimi bildirdim. Beni artık anarşist bellediler. Ben konuşmayayım” diyor.

KANALİZASYON BAĞLANMADI
Tenzile Sarı, “Çocuklarımız ve kendi sağlımız için çabalıyoruz. Her yere başvuruyoruz; ancak bizi duyan yok” diyerek başlıyor anlatmaya; “Biz buraya yıllar önce yerleştik. Biz geldiğimizde hiçbir yerde ev yoktu. Buralar babalarımızın arazileri. Ev yaptık. Tapu aldık. Oturmaya başladık. Eskiden hiçbir evde kanalizasyon bağlantısı yoktu. Fosseptik çukurları vardı. Yeni konutlar gelince kanalizasyon bağladılar buraya. Fakat bizim oturduğumuz 3 haneye kanalizasyon bağlanmadı.

KOKUDAN RAHATSIZLAR
Evlerimizin önüne yol dahi getirmediler. Sağdan soldan çakıl toplayarak yolumuzu yaptık. Evimize fosseptik açsın diye belediyeye ve İSU’ya başvurduk; fakat açmadılar. Bizde yandaki bir inşaatın temelini kazan dozer operatöründen ricacı olduk öyle açtırdık. Fakat üstünü örtemedik. Koca çukur, bütün pisliğimiz içine akıyor. Komşularımız kokudan rahatsız. Her tarafı sinekler sardı. Belediye hiçbir adım atmıyor. İSU hiçbir dilekçemize cevap vermiyor. Kartepe’nin merkezinde oturuyoruz; ancak bizi kimse düşünmüyor.

ATIK SU BEDELİ
Biz faturalarımızı ödüyoruz. Faturalarımızda atık su ücreti olarak bizden ücret tahsil ediliyor. Ben kendi atığım için kendim çukurumu kazmışım. Sen bana çağdaş bir toplumun sunacağı hiçbir imkanı sunmamışsın bir de benden para alıyorsun. Bu durumu anlamak mümkün değil.” İSU’nun ve Kartepe Belediyesi’nin yalnız bıraktığı Erdoğan ve Sarı aileleri tek bir şey istiyor, fosseptiğin kaldırılıp kanalizasyonlarının bağlanması ve insanca bir yaşam için çamur deryasına dönüşmeyen bir yol.

28 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR