Hürriyet, baraj nedeniyle boşaltılacak köyleri gezdi

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet önceki akşam Kandıra’nın Sungurlu Barajı’nın yapılması halinde boşaltılacak olan Selametli ve Çakmakla...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet önceki akşam Kandıra’nın Sungurlu Barajı’nın yapılması halinde boşaltılacak olan Selametli ve Çakmaklar Köyü’nü ziyaret etti. CHP Kandıra ilçe Başkanı Recep Şenol ve partililerle birlikte dolaşan Hürriyet, “Ortada su derdi yok, rant derdi var. Burada bir Cerattepe hassasiyeti oluşturulursa baraj yapılmayabilir” açıklamasında bulundu.


“ÖNERGE HAZIRLADIK”

Sungurlu Barajı konusuna değinen Hürriyet, halka baraj ile ilgili teknik bir bilginin verilmediğini dile getirerek, “Hani İstanbul’un 2071’e kadar su sorunu olmayacaktı da şimdi mi su sorunu oluştu? Zaten ömrü 50 yıllık bir baraj yapılmak isteniyor.  Halk kendisini yerinden yurdundan edecek, birinci sınıf tarım arazilerini de sular altında bırakacak barajı istemiyor. İlk yapılan ÇED toplantısı engellendi. Ama bu sorunu çözmüyor. Konuyla ilgili soru önergesi ve meclis araştırma önergesi hazırladık ve meclise sunacağız” dedi.


“ARAZİLER PEŞKEŞ ÇEKİLECEK”

İstanbul’un bu baraja ihtiyacı olmadığını yineleyen Fatma Kaplan Hürriyet, “Neden Kocaeli’de yaşayan insanlar bunun için feda ediliyor anlayabilmek mümkün değil. Barajın koruma havzasında değerlenecek olan arazilerin birilerine peşkeş çekilme ihtimali de var. Her projenin altından birilerini zengin etme hikayesi çıkıyor. Birilerinin yer topladığıyla ilgili duyumlarımız da var. Sizler burada Cerattepe’deki gibi birlikte hareket ederseniz kazanırsınız. Bu projenin ardından HES’ler gelecek ve o zaman sadece sizleri değil Kocaeli’nin tamamını mağdur edecek” dedi.

31 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR