Fotoğrafçılar İstanbul’u fotoğrafladı

Kocaeli Kent Konseyi Fotoğrafçılık Kulübü üyelerinden oluşan bir grup, İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri fotoğrafladı. Kulüp olarak yoğun ama b...

BÜYÜT

Kocaeli Kent Konseyi Fotoğrafçılık Kulübü üyelerinden oluşan bir grup, İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri fotoğrafladı. Kulüp olarak yoğun ama bir o kadarda güzel bir gün geçirdiklerini söyleyen Kocaeli Kent Konseyi Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı Nurşah Şahin, İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri karşısında oldukça etkilendiklerini söyledi. Özellikle farklı mimarileri görmek adına böyle bir gezi düzenlediklerini dile getiren Şahin, “Daha önceden ayarladığımız bir program kapsamında 16 kişilik ekibimizle İstanbul’a gittik. Günübirlik gezimizde ilk durağımız Eyüp Sultan Camii oldu. Camii içinde çektiğimiz fotoğrafların ardından İstanbul’un kendi haline terk edilmiş tarihi, güzel bir semti olan bir zamanlar Rumların oturduğu Balat’a gittik. İlk bakışta varoş izlenimi verse bile, Balat sokaklarında dolaşırken tarihi koklamanız içten bile değil. Balat’ın renkli evleri ve çocukları fotoğraflarımıza renk kattı. Ardından Yavuz Selim Camii ve Yeni Cami’ye gittik.  Son durağımız ise Eminönü’ndeki balık ekmek teknesi oldu” dedi.

 

EYÜP SULTAN CAMİİ

Eyüp Sultan Cami kökleri Bizans dönemine kadar uzanan bir yerleşim yerine inşa edilmiştir. Cami bu günkü haline 1800’lü yıllarda kavuşmuş olmasına rağmen ilk dönem inşasına uygun bir şekilde yeniden inşa edildiği bilinmektedir. Camii kompleksi içinde bulunan türbede bir çeşme bulunmaktadır. Burada bulunan su zaman içinde kutsal sayılmaya başlanmıştır. Türbenin tek kubbesi bulunmaktadır. Dönemin diğer eserlerinin aksine sekiz köşeli inşası tarihçilerde şaşkınlığa sebep olmaktadır.

 

YAVUZ SELİM CAMİİ

Fatihte, kendi anıyla anılan semtte, İstanbul’un yedi tepesinden birinde, Haliç'in hemen kıyısından dik bir yokuşla, Fener'in üstündeki Çarşamba'ya kadar yükselen tepede yer alır, adeta tepeyi taçlandırır, Yavuz Selim Camii… Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası Yavuz Sultan Selim hatırasına, 1516–1522 yılları arasında yaptırılmıştır. Caminin kıble kapısında ve bazı pencere kemerlerinde yer alan çini panolarda kullanılan kakmalarla, bu öğelere sanatsal bir değer katılmıştır. Ayrıca; caminin işlemeli mermer minberi, tek şerefeli iki minaresi, bu sade camide göze çarpan diğer elemanlardır. Kıble yönündeki hazirede Yavuz Sultan Selim’e, Kanuni Sultan Süleyman’ın küçük yaşta ölen şehzadelerine, kızlarına ve Sultan Abdülmecid’e ait üç türbe vardır.

 

YENİ CAMİİ

Eminönü İlçesi’nde, Eminönü Meydanı’nda, Mısır Çarşısı’nın yanında yer alır Valide Camii… Yeni Cami ya da Valide Sultan Camii, İstanbul'da 1597 yılında Sultan III. Murat'ın eşi Safiye Sultan'ın emriyle temeli atılan ve 1663'te zamanın padişahı IV. Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan'ın büyük çabaları ve bağışlarıyla tamamlanıp ibadete açılan camidir.Yeni Cami etrafında Valide Sultan Türbesi, sebil, Mısır Çarşısı arastası bulunmaktadır.

 

SON DURAK EMİNÖNÜ

Günü dolu dolu yaşamak için kendini fotoğrafa kaptıran kulüp üyelerinin son durağı ise Eminönü'nde bulunan balıkçılar oldu.  Deniz kenarında ve minik taburelerde oturup balık ekmek yiyen kulüp üyeleri, İstanbul’a hayran kaldıklarını dile getirdi.Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi! mask
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR