'Kocaelispor'u satmam'

Gazetecilerle önce iftar açan Başkan Yavuz, ardından 4 saatlik bir toplantı yaptı. Toplantıda Başkan Yavuz ilk kez bu kadar öfkeli, bu kadar gerdindi...

Gazetecilerle önce iftar açan Başkan Yavuz, ardından 4 saatlik bir toplantı yaptı. Toplantıda Başkan Yavuz ilk kez bu kadar öfkeli, bu kadar gerdindi...

 

iceee-013.jpg

 

2 YIL ÖNCE, 2 YIL SONRA

Başkan Yavuz toplantıda ilk sözü basın mensuplarına bırak ve gazetecilere "Değerli arkadaşlar, değerli büyüklerim. Sizden 2 yıl önce Kocaelispor'un ne durumda olduğunu, hangi şartlar altında kulübü devraldığımızı yorumlamanızı istiyorum" diye sordu. Gazeteciler ortalama 1'er dakika o günkü ortamı yorumladı. Cevapların ardından Başkan Yavuz gündeme dair konulara açıklık getirdi. sorulara yanıt verdi.

 

KEVIN CARTER'İN FOTOĞRAFI GİBİYDİK

Bahri Yavuz, 2 yıl önce göreve geldiklerinde Kocaelispor'un durumunu şu şekilde aktardı. 27 Haziran 2014'ten önce Kocaelispor, çektiği Akbaba-Çocuk fotoğrafı ile Pulitzer Ödülü'nü alan fotoğraf gibiydi. Bir akbabanın ölmek üzere olan çocuğa baktığı o an, bizim 2 yıl önce yaşadığımız andan farksızdır. Akbabalar, hasta, ölmek üzere olan Kocaelispor'un etrafında toplanmış ve Kocaelispor'un ölmesini bekliyordu. Biz bunun gerçekleşmesine izin vermemek için çaba sarf ettik, sarf etmeye devam ediyoruz. Kardeşim bile -Siyaset Kocaelispor'a para versin- diyor. Ben aynı düşüncede değilim. Geldiğimiz gün de dedik. Kocaelispor için siyasete yaslanmak hiç bir zaman olmamalı.

 

UTANDIM

Geride bıraktığımız sezon 3.3 milyon TL'lik bir bütçemiz vardı. İnanın bana anamız ağladı. Ama ben kimsenin kapısında kul olup beklemek istemiyorum. Benden sonraki başkan da kulübü bu şekilde yönetmeli. Geçmiş dönemde kulüpten alacaklı olan başkan ve yöneticileri aradık. 5 kişiden başka alacağını bağışlayan olmadı. Utandım, bunu şehre açıklayamadım. İyi de o zaman sen nasıl kulübe başkanlık yaptın!.. Kocaelispor kulüp başkanlığı kime nasip olmuş!.. Demek ki sen, geri almak için para verdin.

 

SİYASETİN KUCAĞINA OTURMADIK

2 yıl boyunca Ak Partili adam "CHP'ye saldır Bahri" diye yanıma geldi, CHP'li adam "Ak Parti'ye saldır Bahri" diye. Benim ne işim bu konularla. Benim yolum farklı. Ne yazık ki, siyasetçi için en önemli olay, onların kucağına oturmaktır. Buna izin vermedik. Fabrikalara gittik, sosyal sorumluluk projesi yapılsın istedik. Ford'un genel müdürü ve Tüpraş'ın idari işler müdürü yaptığımız sunumdan sonra -Bu kadar mı? Para ne zaman isteyeceksiniz..?-  dediler. Ama bizim derdiniz bu değildi -Biz proje üretmek, Kocaelispor'u özendirmek istiyoruz- dedik, inanmadılar.

 

FUTBOLCULARIN BORCUNU BEN ÖDEYECEĞİM

2 yıl önce şehre bir hikaye yazdırmak, şehrin tutkalının Kocaelispor olmasını istedik. Şampiyonluk, galibiyet ve maç primleri dahil, teknik adam ve futbolculara yaklaşık 400 bin liralık bir borç var. Bu borcu ödemeden futbolcularla önümüzdeki yılın pazarlığını yapamam. Futbolculara olan borç benim borcum. Bu parayı ben ödeyeceğim. Bir sürü hayalimiz, hedefimiz vardı. Bir maçımızı biletsiz oynatmak, herkesten bu maç için kitap getirmesini istedik. 20 bin kitap ile 4 farklı ilde kütüphane kuralım diye düşündük. Pek hayal ettiğimiz gibi olmadı. İstediğimiz fabrikaya gidip para dilenebilirdik. Yapmadık, yapmayız da..! Dilenen değil, kendi kaynakları ile ayakta duran bir yapı oluşturmanın gayreti içindeydik.

 

İBRAHİM ALAT SAĞ OLSUN!..

Geçmiş dönemlerin yöneticilerine ve 3. şahıs alacakları olanlara, oluşturacağımız bir komisyon ile gidilip ricalarda bulunacaktık. Olmadı... Kocaelispor'un resmi tek geliri Manisalı halıcı. Yani Baç'taki binamızın kiracısı. Sağ olsun İbrahim Alat, kulübe alacak ihbarnamesini gönderdi. Kendisine cevap verdik ve -Kirayı peşin aldık- dedik. Ancak bize -Alamazsınız. Öyle bir şey olmaz- geri bildirimi geldi. İbrahim Alat sağ olsun!.. Bize durumu toparladığımızı öğretti. Geçen hafta da il dışından 3 dosya daha geldi.

 

HAYAL DÜNYASINDAN ÇIKIN!..

Hayal dünyasından çıkın, kimse kimseyi kandırmasın. Biz kimseye hayal satmadık. Bu konuda rahatız. Siz, bu kulüp kurtuldu mu sanıyorsunuz..? Kulüp tarihinde şampiyonluk yaşayan 4 ya da 5 kişiden biriyim. Ben şampiyonluğu kutlamadım. Bakın, şehirde -Bir şekilde kulüp yönetilir- duygusu oluşmaya başladı. Nasıl..? Böyle bir şey yok arkadaşlar!.. Ben veya bir başkası, Kocaelispor'u bu noktaya kim getirdiyse o kişilere bir şeyler anlatmalı. Kimse merak etmesin anlatacağız da...

 

GERÇEĞİN NE OLDUĞUNU İSPATLADIK

Sefa Bey benim en güzel yıllarımın başkanıydı... 1991'i de, 97'yi de 2001'de... O yılları çok iyi hatırlıyorum. Ama ben Sefa Bey'e kırgınım, Sefa Bey de bana çok kızgın. Umurumda bile değil. Kocaelispor Kulüp Başkanı olarak ne yapmam gerekiyorsa yaptım. 15 yıl boyunca Sefa Bey'in bu şehre söylediği -Vakıf malı satılamaz- cümlesini doğru olmadığını ispatladık. Kısacası  geçen yıl ki genel kurulda kendisini çürüttü.

 

KENDİNİ HAKLI ÇIKARMAYA ÇALIŞTI

KEV Kongresi'nden sonra Sefa Bey gazete gazete giderek bir bakıma kendisini savundu. Benim böyle bir sorunum olmadı. Hatalı olduğunu ya da yanlış yaptığını düşünen insan gider kendisini anlatır. Kongrede son güne kadar hatta son dakikaya kadar Sefa Bey -Haydi Bahri, haydi oğlum- der diye bekledim. Hatta o gün izlettiğimiz filmi onun için hazırlattım. Boşuna beklemişim.

 

MEHMET ÜMİT KÜÇÜKKAYA DA NASİBİNİ ALDI

Birileri mütevelli heyete gidip "Bahri kendini Ak Parti'ye sattı, Bahri Ak Parti'nin altına yattı" diyor. Yaşı 83 ya da 75... Kim bunu demişse şerefsizdir!.. Hayatta, kendisini mal olarak görenler kendini satar. Yazık sana!.. 75 yaşındasın, 1 kilometreyi 1 saatte yürüyorsun!.. Bu yakıştırmayı nasıl yaparsın!.. Mehmet Ümit Küçükkaya... CHP İlçe Başkanı... Gitti Sefa Sirmen için oy topladı. CHP İlçe Başkanı hangi sıfatla oy toplar!.. Cengiz Sarıbay'a "O'nu stada sokmam, hangi hakla bunu yapıyor" dedim. Vakıfla ilgisi olmayan bir partinin ilçe başkanı hangi hakla vakıf için oy toplar!..

 

NASIL BASKI YAPTILAR ANLATAMAM

Bakın son 15 gün içinde beni 2 kez Sefa Bey ile bir araya getirmeye çalıştılar, sokak tabiri ile beni bükmeye çalıştılar. Adaylıktan çıkayım diye şahsıma nasıl bir baskı yapıldı anlatamam. Çözüm arıyorum, karaya varmaya çalışıyorum diye mücadele ederken beni siyasetin içine çekmeye, siyasetçinin kucağına oturtmak için çabaladılar. Buna izin verme durumum tabii ki olamaz. Kongreden 2 gün önce adaylıktan çekilseydim şehir hakkımda ne düşünürdü..?

 

NELER ÇEKTİĞİMİ BİR ALLAH BİLİR BİR DE BEN

İnandığım her şeyin üzerine yemin ederim ki, son 30-35 günde neler çektiğimi bir Allah bilir bir de ben bilirim. Sefa Bey ile beni yan yana getirmek ve Ak Parti'ye saldırtmak için kurulu bir düzenin içine girmedim. KEV Kongresi'nde oy veren 29 kişi -Kahraman- vermeyen -Hain- olarak adlandırıldı. Buna katılmıyorum. İsmail Kalkandelen, Erol Köse, Turan Sarı, Mustafa Turan, İsmet Kaya... Onlar bu kulübün tarihi. Sefa Bey'in Kocaelispor ile ilgili organik bağı var. "Benden çok kimse Kocaelisporlu değil" diyor. O yüzden Sefa Bey'in Kocaelispor'un önünü açması için hep bekledim. Hiç bir zaman olayı siyasallaştırmadım.

 

ERGUN ORTAKCI KONUSU

Geçen sezon Mahmut Aydın ve Kayhan Çubuklu için nasıl bir tavır izlediysem Ergun Ortakcı için de aynı tavrı sergileyeceğim. İki eski hocamıza teşekkür ettim. Ergun Ortakcı'ya da resmi teşekkürümü edeceğim. Geçen sezon lig bittikten sonra Ergun Ortakcı ve ekibi ile anlaştık. Hocamızın isteği ile 7 oyuncu transferi yaptık. 6'sından çok randıman alamadık. 3 futbolcu ilk haftalarda gitti zaten. Sadece Emin arkadaşımız verimli oldu. Erol ve Şenol arkadaşlarımız da zaman zaman katkı sağlarken, Yusuf arkadaşımız dakika alamadı.

 

ÖZÜR DİLERİM

Baştan ifade edeyim. Futbolculardan özür dileyeceğim. Onlara haksızlık yaptık, mağdur ettik. Maddi sıkıntılarımız nedeni ile kendilerine gerekeni yapamadık. Ancak bu süreçte hepsi çok güzel durdu. Hiç sıkıntı yaratmadan bekleyen futbolculara teşekkür ederim. Sezon bittikten 10 gün sonra futbolcularla bir araya geldik ve ön görüşme yaptık. Bize -Hoca ne olacak..?- sorusu sıklıkla soruldu. Bizim bir mücadelemiz vardı. 35 gün evime gitmediğim günlerde demek ki Kocaelispor'un kurtuluşu olan KEV'in ne kadar hassas bir konu olduğunu anlatamadık.

 

ERGUN HOCA'DAN BENİ ARAMASINI BEKLERDİM

Hoca neden aranmadı konusuna gelince... Ergun Ortakcı'nın 24 Mayıs'ta Amasya ile anlaştığı bilgisi geldi. Hatta Amasya'da bir sosyal medya hesabından konu net bir şekilde anlatıldı. Kimseyi itham etmiyorum. Gerçek olan bir şey var... Benim KEV kongrem, hocadan da, 30 futbolcudan da ne yazık ki daha kıymetli. Beklemek zorundasın arkadaşım. Ben senin kişisel niyetlerin Kocaelispor'un geleceği ile ilgili bir kongreyi es geçemem. KEV kongresi bitmemişken neyin planını yapacaksın!.. Önümüz karanlık. Bunu anlamak bu kadar mı zor..? Toparlamak gerekirse kongre hepsinden önemliydi. Evet, ben hoca ile görüşmemiş olabilirim, ancak Kocaelispor tarihinin en önemli kongresi öncesinde Ergun hocanın beni arayıp -Başarılar dilerim başkanım- demesini de beklerdim.

 

BİR AMAÇ UĞRUNA HAREKET EDİYORSAK

Biz Ergun hoca ile geçen sezon 2 yıllık anlaşma yapmak istedik. Ancak Ergun hoca -Ben genelde 1 yıllık anlaşıyorum- dedi. Saygı duyuyorum. Ancak Ergun hoca ya da bir başkası "Benim şartlarım var" diyerek bu kulübe gelemez. O kadar uzun boylu değil. Benim 29 futbolcum var. Hoca istediğini oynatır, istediğini oynatmaz. Ne hoca futbolcuyu, ne de futbolcu hocayı yok sayamaz. Bir kişiye sarılıp herkesi uçuruma yuvarlayamayız. Evet, anlaşmazlıklar olmuştur. Ama bir amaç uğrunda gittiğimiz yolda herkes bizim ile olmalı, kimseye haksızlık edemeyiz.

 

ANAHTARLARIMIZ VAR

3 yıllığına geldik demiştik. Yaşadıklarımız kolay değil. Son 15 günde şunu gördük. İşler iyi gitmediği zaman insanlar seni yarı yolda bırakabiliyor. İşte bu 15 günde insanların ne hale geldiğini gördük. Elimizde anahtarlarımız var. Başta Serhan Gürkan'a sonra Sefa Sirmen'e, valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Nevzat Doğan'a birer anahtar vermeliyiz. Toplu bir anahtar yaptırıp KEV'in önüne koymalıyız. Hatta onların sosyal medya hesaplarını mesaj yağmuruna tutup, maçlara çağıralım. Bu arada sezonun ilk yarısındaki maçları İsmetpaşa Stadı'nda oynayacağız. Muzaffer müdürüm yeni stadın Aralık sonunda biteceğini belirtti. İkinci yarıda iddiamız devam ederse, 33 bin kişilik stattan elde edecek gelirlerle bütçemizi biraz olsun doğrultabiliriz.

 

BU ŞEHRİN ÇOCUKLARI İLE

Şampiyon olduğumuz için 1.5 milyon lira almamız lazımdı. Ama alamıyoruz. Bu parayı alamamamızın sorumlusu ben değilim. Eğer hakkımız olan bu parayı alabilsek, öyle işler yaparız ki herkesin aklı hayali durur. Kentin idarecileri bize destek vermek zorundalar. Buna mecburlar. Artık cebimdeki para ile otelde kalmak istemiyorum. Şehri yönetenler bu kulübe katkı sağlamak zorunda, antrenman sahamı vermek zorunda. Birlikspor'a verilen parayı istedikleri gibi harcayabilirler. Eleştirmeyeceğim. Ancak vicdan terazisinde bunu mukayese yapmalılar. Bu şehrin çocukları ile bir yola çıktım, bu şehrin çocukları ile yoluma devam edeceğim.

 

ADAM GİBİ GELDİM, ADAM GİBİ GİDECEĞİM

112 tane alt yapıda oyuncumuz var. Alt yaşlarda şampiyonluklar da gelmeye başladı. Kimse sordu mu, şampiyonaya nasıl gittik. 1 şampiyona 10-12 bin lira. Bu çocukların topunu, ayakkabısını, formasını, tozluğunu nasıl aldık diye düşünen oldu mu..? Alt yapıdan oyuncuları A takımımıza kazandırdık. Bu yıl 3 oyuncu daha alacağız. Bu şehri yönetenlerden hiç kimse bize destek olmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı da dahil. Anamız ağladı. 15 stat gezdik. Ama yılmayacağım, kulübü satmadım, satmayacağım. 1 yıl sonrasını göremiyorum. Ailem, kardeşlerim, annem, babam -Hayır devam etme diyor- edeceğim. Kendime sövdüreceğimi bilsem de adam gibi geldim  adam gibi gideceğim. Bu takımın ne olacağına ise şehir karar verecek!.. 

09 Haziran 2016 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR