Gedik Üniversitesi, iddialı geliyor: “Hedef, mesleki eğitimde 1 numara olmak”

Endüstriye hizmet etmek üzere mesleki eğitime konsantre olmuş olan Gedik Üniversitesi, bu alanda Türkiye’nin 1 numaralı eğitim kurumu olma yolunda old...

BÜYÜT

Endüstriye hizmet etmek üzere mesleki eğitime konsantre olmuş olan Gedik Üniversitesi, bu alanda Türkiye’nin 1 numaralı eğitim kurumu olma yolunda oldukça iddialı
 
Gedik Üniversitesi, 2011 yılı Mart ayında daha önceden eğitim vermeye başlayan Meslek Yüksekokulu ile birlikte kuruluşunu tamamladı ve eğitim-öğretim hayatına başladı. Gedik Eğitim Vakfı’nın ve Gedik Holding’in kurucusu Halil Kaya Gedik tarafından kurulan üniversite, Pendik merkezli, İstanbul Kartal İlçesi’nde 3 binadan oluşan 15 bin metrekarelik kampus, İstanbul Tuzla Orhanlı’da 20 bin metrekalik 2 yurt ve 1 fakülte binası ile Pendik Kurtköy Yerleşkesi’ndeki Meslek Yüksekokulu ile eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.
 
Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Akkuş, mühendislikten teknisyenliğe geniş bir yelpazeyi kapsayacak olan mesleki teknik eğitimde, Türkiye’nin 1 numaralı üniversitesi olmayı hedeflediklerini söylüyor
 
Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda açılan, Tahribatsız Muayene Bölümü ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını belirten Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Akkuş, radyatörle ilgili bir test laboratuvarı kurarak ülkede bir ilke imza atacaklarını açıkladı.   
 
‘KOBİLERİN ÜNİVERSİTESİ OLACAK’
Akkuş, “KOBİ’lerin yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlayan üniversitemiz bu yönüyle KOBİ’lerin üniversitesi olacak” dedi. “Öğrencilerimizi 1. sınıftan itibaren meslekleriyle ilgili laboratuar ve atölyelerde çalışmaya alıyoruz” diyen Akkuş, “Laboratuar ve atölyelerde yetişen gençlerin özgüvenleri daha yüksek oluyor. Fizik, kimya gibi temel bilimlerin derslerinin de tam uygulamalı yapılmasının mesleki alanlardaki çalışmanın kalitesini çok yükselttiği bilinciyle hareket ediyoruz” dedi.
 
‘BÜYÜK AVANTAJ SAHİBİYİZ’
“Gedik Eğitim Vakfı, kurulduğu 1994 yılından bu yana 35 bin kişiye uygulamalı kaynak eğitimi vermiştir” diyen Akkuş, “Atölye çalışmalarına çok büyük önem veriyoruz. Atölyelerimizde, alanlarında uzman olan teknik eğitim veren eğitimcilerimizden yararlanıyoruz” dedi.
 
Gedik Üniversitesi kaynak alanında, kaynak mühendisliğinden kaynak teknisyenliğine kadar geniş bir yelpazede, 7 seviyede eğitim yapmayı planlıyor 
 
Milli gemi imalatında yer alan Gedik Kaynak ve Gedik Döküm gibi bir bilgi birikimini ve dünyada alanında ki en önemli kuruluş olan Uluslararası Kaynak Enstitüsü’nün Türkiye Yetkili Denetleme Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Nihat Akkuş’un desteğini alan üniversite,  kaynak alanında kaynak mühendisliğinden kaynak teknisyenliğine kadar uzanan geniş bir yelpazede, 7 ayrı seviyede eğitim yapmayı planlıyor. 
 
‘İLKLERE İMZA ATIYORUZ’
Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda açılan Tahribatsız Muayene Bölümü’nün alanında ilk ve tek olduğunu söyleyen Akkuş, bu bölümde eğitim alan öğrencilerin endüstriyel ürünlerin özellikle de malzemelerin ses ile muayenesi, ışın ile muayenesi ve manyetik muayenesi konusunda çok önemli uygulamalı eğitim aldıklarını belitti.
 
‘RAHATLIKLA İŞ BULABİLİYORLAR’
Akkuş, Bu alandan mezun olan öğrencilerin petrol boru hatları, doğalgaz hatları, petro-kimya tesislerinin muayenesi gibi alanlarda rahatlıkla iş bulabildiklerini ve birçok alanla karşılaştırıldığında daha yüksek maaşlar alabildiklerini vurguladı.
 
Mekatronik, Otomasyon, Takım Tezgahları ve İmalat, Kimya ve Fizik olmak üzere 5 laboratuarları bulunduğunu aktaran Akkuş, kurmayı planladıkları laboratuarlarla ilgili şu bilgileri verdi:
 
ALANINDA İLK OLACAK OLAN LABORATUARLAR
“Türkiye, Avrupa radyatör üretiminin yüzde 20’sini karşılamasına karşın bu alanda ülkemizde bir test laboratuarı bulunmuyor. Biz bu laboratuarı kurmak istiyoruz” diyen Akkuş, “İklimlendirme sanayicileriyle yaptığımız işbirliği sonucu onlarla bir laboratuar kuracağız”
 
EĞİTİMİ İLK DEFA VERİLECEK OLAN BÖLÜMLER
Haziran ayına kadar özellikle yemek sanatları alanında bir gıda laboratuarı kurmayı planladıklarını söyleyen Akkuş, “ Bir de yine Türkiye’de bir ilke imza atarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da desteğini alarak İş ve İşçi Sağlığı Merkezi kurmak istiyoruz. Türkiye’de bulunmayan mermercilik ve ahşap tasarım bölümlerini de açacağız” dedi.
 
“Üniversitemizde öğrencilerimizin yüzde 75’i burslu olarak eğitim almaktadır”
 
EK KONTENJANA YÜZDE 50 BURS
Akkuş, Meslek Yüksek Okulu’nda 600 öğrencinin eğitim aldığını belirterek, “Fakültemizde 4 fakülte ve 6 yeni bölüm açtık. Bu yıl okulumuza 300 yeni öğrenci daha alacağız. Bunlardan 100’ü belli oldu. Ek kontenjan ile 200 öğrenci daha alacağız” dedi.
 
YÜZDE 75’İ BURSLU OKUYOR
“Üniversitemizde öğrencilerimizin yüzde 75’i burslu olarak eğitim alıyor” diyen Akkuş, “Öğrenim ücretlerimiz incelendiğinde görülmektedir ki vakfımız düşük öğrenim ücretleri ile tüm öğrencilerimize bursları yaymıştır. Özellikle ek kontenjandan açacağımız 7 yeni bölümümüze gelecek tüm öğrencilerimize yüzde 50 burs imkânı sağlayacağız. Bu bölümlerde ödenmesi gereken yıllık ücretler 5-6 bin TL civarında olacaktır. Bu ücretler bu yıl itibarıyla en düşük ücretlerdir” dedi.
 
“Gedik Üniversitesi, Vakıf üniversiteleri içerisinde ilk defa Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nu eğitim kalitesi yönünden daha üst seviyede ele almıştır”
 
Birinci yılından itibaren spor bilimleri fakültesi öğrencileri başta olmak üzere tüm öğrencilerine tam teşekküllü futbol sahası, tenis kortları, açık ve kapalı basketbol sahaları, kondisyon çalışma imkanları, pilates, jimnastik gibi spor etkinliklerini yapma olanağının sağlandığı üniversitede 70 bin metrekare alanda modern spor tesisleri öğrencilerin kullanımına sunulmuş vaziyette.
 
BİR İLK: SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
 “Pendik yaklaşık 700 bin nüfusuyla spor alanında çok önemli bir potansiyele sahip” diyen Akkuş, “ Bizler spor bilimleri fakültesindeki kendi alanlarında son derece kaliteli hocalarımızı fakültelerimizde öğrencilerimiz ve fakülte dışında da Pendik gençleri ile buluşturarak bu alanda da gerçek uygulamalı eğitim yapmak istiyoruz” dedi.
 
 “İstihdama yatkın, özgüveni yüksek öğrenciler yetiştirmek istiyoruz”
 
ÖĞRENCİLERE HAYATBOYU ÖĞRENME AVANTAJI
Öğrencinin seçtiği alana karşı sahip olduğu ilgi ve isteğin zaman içerisinde değişebileceğini söyleyen Akkuş,“Yaşam Boyu Eğitim ile öğrencilerimiz isterlerse kendi alanlarında yeni teknolojileri öğrenecekler, isterlerse farklı bir alanda eğitim alabilecekler. Uzaktan eğitim, web esaslı eğitim gibi yeni teknolojilerle öğrencilerimiz bilgiye ulaşacak” dedi.
 
ULAŞIM AVANTAJI 
Pendik ve Kartal’da bulunan üniversitenin kampüsleri şehir merkezlerine sadece 5-10 dakika uzaklıkta. Yeni yapılan metro istasyonları kampüslere yakın mesafede bulunuyor. Akkuş, ulaşım avantajı nedeniyle öğrencilerin şehir hayatının sosyal etkinliklerine rahat katılmasını sağladığını, çalışan yüksek lisans öğrencilerinin ulaşım problemi yaşamayacaklarını, işyerlerinden çok kısa sürede eğitim alanlarına ulaşabilecekleri bilgisini verdi ve ekledi: “Üniversite’nin ayrıca Tuzla-Aydınlı Yerleşkesi’nde 2 yurt binasının inşaatı tamamlanmak üzere”
 
Gedik Üniversitesi Erasmus gibi programlar yardımıyla öğrencilerini uluslararası platformlara hazırlıyor
 
Üniversite, dünyanın birçok ülkesinde bulunan çeşitli üniversitelerle değişik alanlarda ikili anlaşmalar yapıyor. Böylece öğrenciler farklı yurtdışı üniversitelerinden dersler alabiliyor ve bu derslerinin kredilerini üniversitesinde saydırabiliyor. 
 
LİSANSÜSTÜ EĞİTİMDE İLERİ SEVİYE
Gedik Üniversitesi’nde fen bilimleri başta olmak üzere sosyal ve sağlık bilimleri alanlarında Yüksek Lisans Programları için enstitüler mevcut. Bu enstitülerde güncel, endüstri ve iş hayatının ihtiyaç duyduğu spesifik ve ileri seviyeli eğitim ve araştırmalar için çok iyi bir altyapı hazırladıklarını aktaran Akkuş, lisansüstü eğitim çalışmalarında da mümkün oldukça deneyi ve uygulamalı çalışmayı esas aldıklarını vurguladı.  
 
10 yılı aşkın bir süre Tokyo Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Akkuş, kaliteyle ilgili deneyimlerini Gedik Üniversitesi’ne aktarmayı planlıyor
 
‘ULUSLAR ARASI AKREDİTASYON ÖNEMLİ’
 “Eğitim artık bir öğretmenin sınıfının kapısını kapatıp, dersini vermesi ve verdiği dersin başarısının yine kendisi tarafından sınavlarla ölçüldüğü bir yapıdan çıkmaktadır” diyen Akkuş,“Yüksek öğretimimizde daha önceden yapılan MUDEK, YÖDEK gibi çalışmaları yakinen takip ediyoruz” dedi.
 
‘AR-GE FİRMALARIYLA İÇİÇEYİZ’
Gedik Üniversitesi sanayi bölgesi içinde yer alıyor. Akkuş bu nedenle endüstriden çok sayıda Ar-Ge projesi ve problemin üniversiteye geldiğini dile getiriyor: “Bu tip çalışmalar öğrencilerimiz için bir şanstır. Ar-Ge yönüyle sanayi firmalarıyla bütünleşmek hem istihdam hem de çalışma hayatında başarılı olma yönünden önem taşır” diye ekledi.
 
BÜNYESİNDE BULUNAN FAKÜLTELER
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Uluslararası İlişkiler Bölümü
Uluslararası Ticaret Bölümü
 
Mühendislik Fakültesi
Makine Mühendisliği
Metalurji Mühendisliği
Malzeme Mühendisliği
Mekatronik Mühendisliği
 
Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi
Endüstriyel Tasarım
Mimarlık
 
Spor Bilimleri Fakültesi’nde
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
 
Turizm Fakültesi
Seyahat İşletmeciliği  
 
Ayrıca
Gedik Meslek Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

03 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR