Kartepe Ekoköy’de turizm eğitimlerine ağırlık verildi

Ekoköy’deki girişimci köy kadınları yiyecek içecek kültürü, servis teknikleri, turizm ve ağırlama endüstrisinde çalışanlar konusunda eğitimlerden geç...

BÜYÜT

Ekoköy’deki girişimci köy kadınları yiyecek içecek kültürü, servis teknikleri, turizm ve ağırlama endüstrisinde çalışanlar konusunda eğitimlerden geçirildi.

Kartepe Belediyesi tarafından, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteği ile Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu paydaşlığında Ekolojik ve Sağlıklı Yaşam Köyü Ketenciler’de yürütülen “Bir Başka Yaşam Mümkün” adlı projesi değişik alanlardaki faaliyetlerle gündemdeki yerini koruyor. Proje paydaşlarından KOÜ Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyeleri özverili bir çalışmada bulunarak köydeki girişimci bayanları 40 saatlik turizm eğitimlerine tabi tuttu.

 

YİYECEK İÇECEK KÜLTÜRÜ

Turizm eğitimleri kapsamında katılımcılar Ekoköy’deki eğitimlerde yiyecek içecek kültürünü aktarırken; İnsanoğlunun başlangıcından itibaren geçirdiği dönemler ve bu dönemlerin kültüre sosyal yaşama dolayısı ile yeme içme alışkanlıklarına etkisi ile geçmişten günümüze yemeğin tarihi hakkında bilgiler verdiler. Eğitimlere katılanlar, günümüz insanının yeme içme alışkanlıkları yanında çağdaş yiyecek içecek işletmelerinin yönelimlerini incelerken, benzeri uygulamaları ile dünyada tekrar önem kazanan yerel yeme içme kültürünün bölgedeki potansiyel ile kıyaslamasını da yapma imkanı buldular.

 

SERVİS TEKNİKLERİ

Servis teknikleri dersinde ise girişimci kadınların işlettiği restoranda gerçekleşen eğitimde öncellikle teorik olarak iş tanımları,  masa düzeni, servis takımları, yemek takımları, masa örtüleri ve servis biçimleri hakkında bilgi verildi ve uygulama yapıldı.  Ardından eğitime katılanların servis teknikleri hakkındaki soruları yanıtlandı.  İşletmenin fiyat politikası ve tanıtımı konusunda önerilerde bulunuldu.

 

TURİZM VE AĞIRLAMA ENDÜSTRİSİ

Turizm ve turist kavramlarının tanımı, insanları turistik gezilere yönelten faktörler, turizmin fiziksel çevreye olumlu ve olumsuz etkileri, turizmin fiziksel çevreye olumsuz etkilerinin azaltılmasında alınabilecek önlemler, turist- yerli halk etkileşimi, turizmin olumlu ve olumsuz toplumsal etkileri, ağırlama endüstrisi, ağırlama endüstrisinde misafir kavramı, misafir memnuniyetinin sağlanmasında etkili olan faktörler, turizm ve ağırlama endüstrisinde çalışanlar konularında katılımcılara eğitim verildi.

02 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR