İl Genel Meclisi’nde sübyan okulu kavgası

İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında CHP’li Nuran Atalay dilek ve temenniler bölümünde sübyan okulları ile ilgili söz alması üzerin...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında CHP’li Nuran Atalay dilek ve temenniler bölümünde sübyan okulları ile ilgili söz alması üzerine Meclis’te tartışmalar yaşandı. Meclis Başkanı AKP’li Fahim Kılıç’la Nuran Atalay arasında yaşanan sübyan okulu tartışmasından sonra erken bitirilen meclis toplantısı bugün devam edecek

İl Özel İdaresi’nin 2012 faaliyet raporunun görüşülmesine ve oylanması konusunda İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Eres gerekli sunumu yaptı. Daha sonra İl Özel İdaresi’nin 2012 faaliyet raporunun onaylanmasına geçildi ve oy birliği ile kabul edildi. Daha sonra dilek ve temenniler kısmında söz alan CHP’li Nuran Atalay’ın sübyan okulları ile ilgili olarak söz alması Meclis’te tartışmaların yaşanmasına neden oldu.

“ÇOĞU MERDİVEN ALTI”
Nuran Atalay, “Bu okulların bazıları Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürlükleri’nden onay alarak kreş adı altında faaliyet gösteriyorlar. Çoğu da merdiven altı diye tabir edilen sübyan okulları. Kaçaklar ve devamlı olarak yer değiştiriyorlar. İl Milli Eğitim Müdürü’nü tam bir yıl önce uyarmıştık. Nevzat İspirli parmağını bile kıpırdatmadı. O kadar şikayette bulunduk. Basında çıktı ve kimse parmağını bile kıpırdatmadı. Ne Nevzat İspirli ne de Vali Ercan Topaca. Bir kişi bile arayıp bu konu da sorup soruşturmadı bile” şeklinde konuştu.

“DANS VE BALE OKULLARINI DA ARAŞTIR”
Nuran Atalay’ın eleştirel çıkışına çok sert bir şekilde ve bağırarak cevap veren İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, “Bırak burada gösteri yapmayı. Basın toplantını dışarıda yap. Sen git de dans okullarını, bale okullarını araştır. Bakalım oralarda neler dönüyor. Tutturmuşsun bir sübyan okulu gidiyorsun. Ne varmış, ne olmuş yani. Onlara da ihtiyaç var. O çocukları oralara kaçırarak mı sokuyorlar? Anneleri, babaları kendi rızaları ile gönderiyor. Suç değil ki” dedi.

TOPLANTIYI BİTİRMEDEN SALONDAN ÇIKTI
Meclis Başkanı Fahim Kılıç’ın Nuran Atalay’a yönelik sert sözlerini ve bağırmasını eleştiren CHP Grubu başta Ahmet Uzun ve Mehmet Kaçar olmak üzere salondan dışarı çıkan ve meclis toplantısını bitirmeyi bile unutan Fahim Kılıç’a bağırdılar. Mehmet Kaçar, “Foyalarınız ortaya çıktığı için mi bu korku ve bağırma. Ortak mısınız? Parayı beraber mi kazanıyorsunuz? Sen kimseye bağıramazsın. Burası İl Genel Meclisi. Hükümetin ve Valiliğin, din tacirliğinin militanlık yeri değil. Burada önüne gelene bağıramazsın” ifadelerini kullandı.

Sübyan okulu ile ilgili çıkan tartışmaların ardından salondan oturumu kapatmadan çıkan Fahim Kılıç, geri dönerek, “Bugünkü meclis oturumunu yarın sabah saat 10.30’a kadar kapatıyorum” dedi.

“SUÇ İŞLİYORSUNUZ”
Daha sonra CHP’li Meclis Üyesi Nuran Atalay’la AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Karaosmanoğlu salon içinde tartışmaya başladılar. Nuran Atalay, “Halkın isteklerini, öğrencilerin, işçilerin, bürokratların, diğer siyasi partilerin, ev kadınlarının diğer tüm kesimlerin isteklerini görmezden gelerek irticacı, aşırı dincilerin isteklerini görüyor ve karşılıyorsunuz. Suç işliyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Muhammet Karaosmanoğlu, “Biz herkesin ihtiyaçlarını görüyor ve biliyoruz. Ve hepsini karşılıyoruz” şeklinde cevap verdi.

07 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR