DOMİF 11 törenle açıldı

Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF’11) fuarı açıldı. 3 gün açık kalacak olan fuarın açılışını Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün...

BÜYÜT

Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF’11) fuarı açıldı. 3 gün açık kalacak olan fuarın açılışını Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptı.

Her yıl İŞ-KUR ve KOÜ ortaklığında gerçekleştirilen istihdam fuarının kapsamı bu yıl genişletildi. DOMİF’11 adı altında gerçekleşecek fuarda beklenen 40 bin bölge katılımcısına istihdam sağlanması hedefleniyor. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ile İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) ortaklığında 10 senedir organize edilen ancak bir fuar niteliğinden çok panel günleri havasında gerçekleşen istihdam fuarının kapsamı genişletildi. İnterteks Fuar alanında açılan DOMİF’11, bu yıl Kocaeli Valiliği, İŞKUR, Büyükşehir Belediyesi, KOÜ, TOBB, MARKA, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi, Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi, Yalova Belediyesi ve Yalova Üniversitesi katılımıyla yapıldı.

6 KİŞİDEN 1’İ İŞSİZ
Programın açılış konuşmasını İŞKUR Bölge Müdürü Mustafa Kamil Biçerli yaptı. Biçerli, “İstihdam sağlanması noktasında önemli çalışmalar yapıyoruz. Son iki yıl içerisinde 400 bin gence eğitim verilmiştir. İşsizlikle mücadele milli meseledir, milli seferberlik yapılmalıdır” dedi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da konuşmasında, “Kocaeli ikinci büyük sanayi kentidir. Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruşundan 52 tanesi ilimizde bulunmaktadır. Bölgemizde 2 üniversite, 3 araştırma merkezi ve 3 teknopark vardır. Tüm bunlara rağmen kalifiye insan kaynağının bulunmasına rağmen Kocaeli’nde her 6 kişiden biri işsizdir. Yeni bakış açısı işsizlere sadece iş bulmak değil, meslek edindirmek olmuştur” açıklamasında bulundu.

26 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM
KOÜ Rektörü Prof. Dr.Sezer Şener Komsuoğlu yaptığı konuşmada, “Öğrenciler için düzenlenen fuardır. İyi mesleki eğitim alınması ile ekonomi kalkınmaktadır. Ülkelerin bir çoğu bu sayede kazanmıştır. Bu yönde gayret içerisindeyiz. Ülke genelinde 550 meslek yüksek okulu bulunuyor, 600 bin öğrenci eğitim görmektedir. Kentimizde ise 20 meslek yüksek okulu bulunurken bunlardan 26 bin öğrenci eğitim görüyor. Buraya 152 firma gelmiştir. Burada iş bulmak için eğitimli olmanın yanı sıra, dil eğitimi alınmalıdır.”dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Başarılı çalışmalara imza attık ki yeninden halkımız tarafından seçildik” açıklamasında bulundu. AKP Milletvekili Fikri Işık “Yeni iş imkanları oluşturulmaktadır. Bu eğitimler sayesinde 10 bin gencimiz işe girmiştir ”dedi. Kocaeli Valisi Ercan Topaca gençlerin eğitim alması yönünde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

GİRŞİMCİLİK RUHU
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı konuşmada, “Meslek eğitimleri çok önemlidir. Bununla birlikte lise çağlarında meslek eğitimine ağırlık vermekteyiz. Meslek eğitimlerini yüzde 35 seviyesinde yüzde 65 seviyesine çektik. Uygun meslekte insan bulunması önemlidir. İş açısından bizlere gelenler ne olsa yaparız demek kibarca elinden bir şey gelmez denmektedir. Herkes işsizlik konusunda koordinasyon sağlayarak istihdam oluşturmanın yolu bu tür projeler ile sağlanmaktadır. Otomotiv fabrikaları istihdam yapmaya başladılar. Girişimcilik ruhunun da artmasını sağlanmalıdır. MEB ile yaptığımız çalışma kapsamında liselerde ki öğrencilerimize girişimcilik eğitimi verilecektir. Gençlerimizin her alanda eğitilmesi için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

05 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR