"Elektrik kullanıcılarına sunulan dünya hileden ibaret kalem oyunları"

Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu tarafından önceki gün kayıp ve kaçak tutarıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Fa...

Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu tarafından önceki gün kayıp ve kaçak tutarıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Faturalara yansıtılan çıplak elektrik bedeli de düşerken dağıtım bedelinin yüzde 29.6 oranında zamlandığının vurgulandığı açıklamada, sadece mesken abonelerinden yıllık 687 milyon lirayı aşkın bir kaynağın faturadaki bu oyunla özel dağıtım şirketlerine aktarıldığı açıklandı.


“GİYDİRME YÖNTEMİNE BAŞVURULDU”

Vatandaşların Ocak 2015`ten itibaren yürürlüğe sokulan tarife ile gizli zamma maruz bırakıldığını söyleyen açıklamada, “2015 yılında azaltılması gereken kayıp ve kaçak bedel tutarı faturanın başka kalemine aktarılmıştır. Faturalardan çıkarılması gereken kayıp ve kaçak bedellerinin dağıtım bedeli içine giydirme yöntemine başvurulmuştur. Faturalardaki kayıp ve kaçak bedelini dağıtım bedeline giydirme oyunu sonucunda dağıtım şirketlerinin, mesken kullanıcılarından tahsil ettikleri dağıtım bedeli, Ocak 2015`te Aralık 2014`e göre yüzde 29.6 oranında zamlandırılmıştır” ifadelerine yer verildi.


“KALEM OYUNLARIDIR”
Açıklamanın devamında, “AKP Hükümeti, dağıtım şirketlerine kaynak aktarımını öyle bir boyuta taşımıştır ki, yalnızca dağıtım bedeli adı altında yurttaşlardan yapılan aktarımı yüzde 30 zamlandırmakla kalmamıştır. Kamu kurumu olan ve arz güvenliği, elektrik şebekesinin sağlıklı işlemesi bakımından yatırım, bakım-onarım gibi yükümlülükleri olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin payını bile dağıtım şirketlerine kaydırmıştır. Özelleştirmelerin ardından elektrik kullanıcılarına sunulan dünya, hile ve hülleden ibaret kalem oyunlarıdır” sözleri kullanıldı.

02 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR