“Sofraya HARAM LOKMA koyarsan hakkımı helal etmem”

  Röportaj: Bülent EKİNCİ   30 Mart seçimlerinde AK Parti’nin ilimizdeki en yüksek oy oranı ile seçilen adayı olan Başiskele Belediye Başkanı Hüsey...

 

Röportaj: Bülent EKİNCİ

 

30 Mart seçimlerinde AK Parti’nin ilimizdeki en yüksek oy oranı ile seçilen adayı olan Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, seçimlerin ardından gazetemize yaptığı değerlendirmelerinde oldukça sıcak açıklamalar yaptı.

 

5 yıllık başkanlığı ve yeni dönemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Ayaz, özellikle Başiskele’nin bugün Kocaeli’nin ve hatta Türkiye’nin en çok gelişme kat eden ilçelerinden biri haline geldiğini söyledi. İlçenin artık herkesin gıpta ile baktığını, ilçedeki ticaretin ve turizmin gelişmesine yönelik hamlelerin başarılı ile neticelendiğini dile getiren Ayaz, Naila2 Kafe’de bulunan Serender’deki sohbetimiz sırasında bir de özel anısını anlattı.

 

Ailesinin yanı sıra anne ve babası ile de birlikte yaşadığını söyleyen Başkan Ayaz, bir gün aile sofrasında bulunduğu sırada babasının kendisine söylediği, “Burada senin ekmeğini yiyoruz. Eğer bu sofraya haram lokma konulursa sana hakkımı helal etmem” sözünü hiç unutamadığını söylüyor.

 

 

“MARKALAŞTIK”

 

Başiskele kültürünü oturtabildiniz mi? 5 beldenin halkı bir ilçenin vatandaşı gibi görüyor mu kendini?

 

Bizim en çok üzerinde durmak istediğimiz konu da buydu. İlçe halkımız ve kurumlarımız arasında Başiskelelilik bilincinin gelişmesini istiyorduk. Bugün geldiğimiz nokta bunu başardığımızı gösteriyor. Başiskele halkımız bugün gururla “Ben Başiskeleliyim” diyebiliyor. Çok şükür bunu başardık.

 

30 Mart seçimlerinde de kazanan Başiskele ve Başiskele halkı olmuştur. 29 mahallesi 8 köyü vardı, bu son seçimde de köyler mahalle statüsüne geçti. Her bir mahallesinde oturan komşumuz gittiği her yerde gururla ben ‘Başiskele’nin şu mahallesinde oturuyorum’ diyebilmektedir. Başiskele, Kocaeli’de her kesim tarafından örnek gösterilen bir yerleşim merkezi oldu. Gerçekten markalaştık.

 

“EŞİT HİZMET ANLAYIŞI”

 

Takdir edersiniz ki bizim belediyemiz 5 beldeden oluşan bir belediye. Alt yapısını, planlamasını yapmak, cadde ve sokaklarını eşit seviyede planlamak çok önemliydi. Bir yerde 10 metre olan yol başka bir yerde 7 metre ya da 20 metreydi, bunların hepsini eşit bir seviyeye getirdik. İmar planlarını bitirdik. Geri kalanlarının üst yapı olarak bu dönem tamamlayacağız.

 

“DEĞİŞİM OLABİLİR”

 

Yeni dönem yönetiminizde birimler arasında değişiklikler düşünüyor musunuz?

 

Aslında değişimle ilgili düşüncelerim var. Ancak şu anda yapmak istediğim şey fiziki şartlarımızı düzenlemek. Belediye binamızı yapıyoruz, 80 bin metrekarelik bir alan içerisinde kaymakamlığımız ve birimleri, belediyemiz ve birimleri bölüm müdürlükleri orada birleşecek.  Bu proje kurumsallığa alışma adına çok büyük bir adım olacak. Halkımıza daha kaliteli hizmet vereceğiz ve bununla birlikte yönetimimizdeki değişim şeklimizi belirleyeceğiz.

 

Gecen 5 yılın tecrübesi var. Nerede eksik yaptık, hatalarımız neler,  nerede hatamız var, nerede fazlamız var ya da hakim olduğumuz konular neler gibi birçok sorunun yanıtını biliyoruz. Hakim olabildiğimiz ve olamadığımız bölgelerle ilgili değişim yapacağız. Bu arada şunu da söyleyebilirim, 2015’in ilk yarısında yeni belediye binası bitmiş olacak.

 

“HİZMET AŞKIM ÇOK BÜYÜK”

 

Büyük küçük demeden yapılan bütün hizmetler bizlere mutluluk veriyor. Bakın bir ağaç fidesi dikmek, büyük bir belediye hizmet binası yapmak, Başiskele’ye bir turizm yatırımı kazandırmak veya daha farklı hizmetler bana aynı heyecanı veriyor. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Kesinlikle siyasi bir cümle değil bu. Gerçekten yaptığım işe aşığım. İnsan birçok şeye aşk duyar, ama ben hakikatten yaptığım işe aşığım

 

Belediyeye tek başınıza katma değer katamazsınız, belediye hizmetleri bu katma değer hizmetlerinin gelmesine yol açar. Kolaylık sağlar. Biz de bunu yapıyoruz. Bugün Başiskele’de emniyet sarayını konuşuyorsak, öğretmenevini, polisevini konuşuyorsak, bu bizim belediyecilikte ne kadar ufkumuzun açık olduğunu, Başiskele’yi markalaştırmaktaki kararlılığımızı gösterir. Bu markalaşmayı söylerken boş konuşmuyoruz. Yaptıklarımızın bunun ispatıdır. Ayrıca bakanımızın, milletvekillerimizin, vali beyin sahip çıkması, il başkanımızın siyaseten bu işin arkasında durması elbette ki bizim kazanımlarımızdır.

 

“YENİ YATIRIMCILAR GELECEK”

 

Önümüzdeki günlerde birkaç ay içerisinde yeni yatırımlarımız da olacak. Kent meydanının yanında bulunan özel okul ve özel hastane yerlerimizdeki yatırımlar hızlanacak. Birkaç yatırımcı var ve önümüzdeki günlerde bunları kamuoyu ile paylaşacağız.

 

Kent meydanı yaptığımız yer yıllardır imara kapalı alandı. Güvenlik sahasıydı, daha sonra sit olarak görünüyordu ve yüzün üzerinde kuyu kazıldı. Müze müdürlüğü ve vakıflar genel müdürlüğü tarafından ve bakıldı ki kayda değer hiçbir şey yok. Şimdi müze müdürlüğü denetiminde kazı yapılıyor, gidin bakın hiçbir şey yok, kara toprak sadece. Yıllardır değersiz olarak tutulmuş. Şimdi ise bu bölgeyi Başiskele halkı için hizmet noktası tayin ettik. 80 bin metrekare bir alan burası.

 

 

Başiskele’nin geleceğiyle ilgili öngörünüz nedir?

 

Öncelikle şunu söylemek isterim. Başiskele sağlık, eğitim ve turizmle anılacak. Siz hiç 5 yıl içinde Başiskele’de sanayiye ilave bir şey yapıldığını, Büyükşehir meclisine ya da Başiskele meclisine ilave bir teklif geldiğini duydunuz mu? Ama Başiskele’ye hem turizm ile ilgili tekliflerin geldiğini, eğitimle ilgili teklifler geldiğini görüyoruz. Bu da giderek artacak. Bu ilçe artık, sağlık, turizm ya da eğitim denildiğinde akla gelen ilk yer olacak.

 

“YATIRIMCININ KARTVİZİTİNDE BAŞİSKELE YAZMALI”

 

Turizm noktasında şu anda otellerle birlikte 5 yatırımcı geldi. Bunlar istihdam sağlayan ve Başiskele’nin ufkunu açan yatırımlar. İnşallah bundan sonra daha fazla olacak. Yatırımcı geldiği zaman, ona şunu söylüyorum, “Kartvizitinize Kocaeli Başiskele yazın yeter.” Çünkü sen zaten kaliteli hizmet veremesen sürekli olamazsın. Beni ilgilendiren kısmı kartvizitindeki Başiskele ibaresi.

 

Başiskele, yeni kurulmasına rağmen yıllara sair etmiş olan birçok ilçeden önce uluslararası organizasyonlara imza atmış bir ilçe. Uluslararası Satranç Turnuvası düzenlendi. Uluslararası futbol takımlarını ağırlayan, büyük organizasyonlara ev sahipliği yapan bir Başiskele olduk. Bakan ve milletvekillerinin organizasyonları için ilk adres Başiskele’dir. 5 beldeden oluşmuş ve henüz 5 yaşında olan bir ilçeyiz. Çok geçmişimiz yok. Fakat Allah’a çok şükür ekip arkadaşlarımızla birlikte başardık. Tek taştan duvar olmaz. Biz her şeyi Başiskele halkıyla birlikte kazandık.

 

“BAŞİSKELE YAŞANMAK İSTENEN YER OLDU”

 

İlk seçimden sonra herkes “Bizim belediyemiz gitti, şimdi ne olacak” diye soruyordu, bizim yolumuz süpürülecek mi, çöpümüz alınacak mı diye soruyordu. Sonuçta 5 belde birleşerek belediye oluşmuştu. Bizde o zaman şunu konuşuyorduk, bunların hiçbiri bizim gündemimizde yok. Başiskele’de öyle bir ilçe oluşturmalıyız ki, insanlar burada yaşamaktan, hayat geçirmekten huzur duymalı, zevk almalı. Ve biz bunu başardık. Başiskele’ye gelen hiç kimse “Biz buraya taşındık ama bu hizmeti alamıyoruz” demedi. Başiskele, bu nedenle beğenilen, ikamet edilmek istenen yer oldu.

 

“BETONLAŞMAYA İZİN VERMEDİK”

 

Kaliteli, güzel mimarisiyle örnek olan binalar yapıldı. Bunlar yapılırken de betonlaşmaya izin vermedik. Emsali artırmadık, aksine 30 olan yeri yüzde 25’e düşürdük, 40 olay yeri 30’a düşürdük. 20 bin metrekareden, 10 bin metrekareden küçük olan yerlerde zaten hiçbir emsal artışı vermedik. Böylece Başiskele’nin tercih nedenlerinden biri olan doğaya sahip çıktık.

 

 

“SANAYİ ALANLARINI KÜÇÜLTTÜK”

 

Başiskele’nin doğasına zarar vermemek için sanayi alanlarımızı yüzde 17 planlarımızla küçülttük. En önemli yaptığımız iş budur. Gelecek nesillere bırakacağımız en önemli miras budur. Tabi sanayi alanlarını küçültürken ticareti ve turizmi yönlendirmek durumundayız. Çünkü komşumuzun arazisinin de değer kaybetmemesi gerekiyor.

 

 

“VATANDAŞ ZARARA UĞRAMAMALI”

 

Yeni emniyet müdürlüğünün kurulacağı alan komple sanayi alanıydı. Şimdi ticaret alanı oldu. Öyle bir yer oldu ki, geçen 5 yılda arazinin metrekaresi 30 liraydı, şimdi 200 lira. Sahilde 8 bin liraya daireler satılıyordu. 50 TL’ye 100’TL’ye daireler satılıyordu ve boştu, gelmiyordu kimse. Şu anda ise 800 ile bin 200 TL arasında kiralanıyor daireler. Başiskele’de oturmanın bir bedeli var. İlçenin bütün planlarını bitirdik. Başiskele Belediyesi olmadan önceki 5 beldenin 20 yıldan beri yapmış olduğu 18 uygulamasının toplamından daha çok 18 uygulaması yaptık. Şehirleşme 18 uygulaması olmadan olmuyor, aksi halde kaçak yapılaşmanın önü alınmaz. İmara, ruhsata aykırı yapılaşma yapılır.

 

 

“50 YIL SONRA 400 BİN NÜFUS”

 

Başiskele’de önümüzdeki yeni taşınacak nüfusla belki de oran 400 bin olacak. Ama yaptığımız ön çalışmayla bu yükü kaldırabiliyoruz. Bugün şehir içinde yaşanan trafik yarın bizde yaşanmayacak inşallah. Ve bu 400 binlik nüfus 4-5 katlı binalarda olmayacak. Yüzde 20-25 emsal olan yerlerde olacak, yeşiliyle birlikte olacak. Bugün Başiskele’nin tercih edilmesindeki neden nedir? Tabi ki doğası, yeşili…

 

 

İnsanlar turizm amaçlı oralak neden Başiskele’yi tercih edecek?

 

Sağlık turizmimizle ilgili güzel bir gelişmemiz var, vatandaş yurt dışından da gelecek. Fizik tedavi hastanemiz 3. katını çıkıyor. Hem yurt içinde hem de yurt dışındaki hastalara hizmet verecek. İşte sağlık turizmi Başiskele’ye, ülkeme gelmek için bir sebep. Artık burada yapmış olduğumuz yatırımlar, düşündüğümüz projeler, hayal ettiğimiz gelecek olan projeler ister baraj havzasındaki 5 Kayalar bölgesi olsun, isterse termal bölgesi olsun, artık düşündüğümüz tüm projeler sadece Başiskele için değil ilimiz ve ülkemiz içindir. Doğa turizmiyle ilgili bize başvurmuş yatırımcılarda var. Önümüzdeki günlerde onlarla bir araya geleceğiz.

 

 

“BAŞİSKELE’YE AQUA PARK”

 

Aqua Park için makine kimya hurdalığı düşünüyor. Burası kalkarak Aqua Park yapılacak. Bakın işte, hurdalık kalkıyor, yerine Aqua Park geliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun bir sözü vardır, güzel insanlardan güzel şeyler zuhur eder diye. İşte güzel şeyler zuhur ettiriyoruz şimdi. Aqua Park ile ilgili görüştüğümüz yatırımcılarımız var. Halende yatırımcılarımızı bekliyoruz. Ne kadar çok yatırımcı gelirse o kadar çok rekabet artar ve bundan mutluluk duyarız.

 

 

“İBRAHİM BAŞKANA TEŞEKKÜR”

 

Aqua Park’ın yapılacağı bölgeyle ilgili bizden desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Makine kimyanın hurdalığının buradan kaldırılması ve çevreye verdiği zararın giderilmesi noktasında ilçemizde önemli hizmetler yapmıştır. Tüm Başiskeleliler adına sizin aracılığınızda kendisine teşekkür etmek isterim.

 

 

“MAVİ BAYRAK BAŞVURUSU”

 

Mavi Bayrağı alacağız inşallah. Buradaki kolektörlerin hepsi bitti ve terfi istasyonları da çalışıyor. İSU bunları tamamladı. Arıtma zaten çalışıyor. İki adet arıtmamız var. Bir tek makine kimya vardı. Makine kimya hurdalığı da İZAYDAŞ’ın bulunduğu yere gidiyor. Büyükşehir bu bölgede de bir düzenleme ve set yaptı. Artık oraya kir pas gitmiyor. Zaten denetliyor da… Mavi Bayrağı alacağımızdan şüphem yok. Şu anda bir kirlilik görünmüyor. Hayat Kimya’nın bulunduğu bölgeye büyük bir arıtma yaptırıldı. Önceden küçük bir arıtma vardı.

 

 

“İSTİHDAM DA SAĞLADIK”

 

5 yıl içerisinde yaptığımız yatırımlarımızın karşılığını da istihdamla sağladık, bakın burada çocuk bezi üreten bir fabrikada yaklaşık 350 kişi çalışıyor. İki tane otelimizde de bu kadar kişi çalışıyor. Ve bu iki otelimizde çalışanların yüzde 60’ını Başiskeleli gençler oluşturuyor. Bu istihdama destek değil de nedir. Biz Başiskele halkını, geleceğini, gençlerini düşündüğümüzü gösterdik. Başiskele halkı da, bizi özümsediğini, bize sahip çıktığını zaten seçimlerde gösterdi.

 

 

Belediyenin yan kuruluşu olan Yuvacık Su da önemli bir gelir imkanı…

 

Kurduğumuz ve ardından paketlemeye başladığımız Yuvacık Su bugün halkımızın da rağbet gösterdiği, alıp içtiği ve güvendiği bir marka oldu. Evet, Yuvacık Su bugün bir marka oldu. Bu isimden de kimse rahatsız değil. Başiskele’nin bir markası bu. Bundan da herkes gurur duyuyor. Peki, bundan sonra ne yapacaksınız, Yuvacık Su içeceksiniz, her derde deva bulacaksınız.

 

 

Geleceğe yönelik projeleriniz arasında neler var?

 

İlçemize çok yakında iki yeni kolej gelecek. Bununla ilgili olarak yatırımcılarımızla görüşüyoruz. Yaz bitmeden bu projeleri açıklayacağım. Ayrıca mutlaka bu 5 yılı önceki döneme göre çok daha yoğun geçireceğiz. Çünkü milletimize verdiğimiz sözlerimiz var. Biz sıfırdan büyük bir belediye ortaya çıkardık. Gece gündüz demeden halkımızın huzuru ve mutluluğu için çalıştık. Tabii ki ekip arkadaşlarımızla birlikte büyük projelerimiz hayata geçti. Düşünün, bu zamana kadar hiç yıllık izin kullanmadım. Benim tek derdim var, o da Başiskele…

 

 

Peki son olarak vermek istediğimiz bir mesajınız var mı?

 

Seçimler öncesindeki 5 yıllık süreyi iyi geçirdiğimizi düşünüyorum. Bunun karşılığı olarak da Başiskele halkımız büyük bir teveccüh ile bizleri yeniden yetkili kıldı. Azımsanmayacak kadar bir oy potansiyeli ile bunu yaptı. Az önce söylediğim gibi, milletimize karşı verdiğimiz sözler, bazı sorumluluklarımız var. 5 yıllık dönemde verdiğimiz bütün sözlerimizi yerine getireceğiz. Bugüne kadar halkımızın desteği ile önemli başarılar elde ettik. Bundan sonra yapacağımız her çalışmada halkımızın ilgi ve desteğinin yanımızda olacağına inanıyorum.

 

 

“Babamın altın nasihati hep kulağımda”

 

Röportajımız sırasında belediye başkanı Hüseyin Ayaz, ailevi durumunu da bizlerle paylaştı. Çok yoğun bir dönemden geçen Ayaz, verdiği hizmet mücadelesinin aile hayatına nasıl yansıdığını da bizlerle paylaştı. Bu konuda esprili bir dil kullanan Ayaz, duygusal bir anısını da bizlerle paylaştı:

 

“Ben Gürcülerden evliyim, biliyorsunuz. Gürcülerle geçinmek iyidir. Sıkıntı olmaz. Evdeki durumda sıkıntı yok Allah’a şükür. Samimi bir şey söylemek istiyorum. Sonuçta burası evim, mahremim, birisi dünya ve ahrette bir yere gelmek istiyorsa öncelikli olarak anne ve babasının duasını alması gerekir. Ben annem ve babamla birlikte yaşıyorum. 1993’te evlendim. Özal’ın öldüğü gün ben evlenmiştim. Evlendikten sonrada annem ve babamla birlikte yaşıyorum. Sabah akşam onların duasıyla ayakta duruyorum. Eşim ve çocuklarımız desteği, anne, babamın duası ve desteği bizi ayakta tutan en büyük manevi güç. Evde de huzursuzluk olsa bu başarıyı nasıl elde edersiniz ki.

 

 

“ÇOCUKLARIMLA BAYRAM ALIŞVERİŞİ YAPAMADIM…”

 

Ben bugüne kadar çocuklarımla bayram alışverişi yapamadım. ‘Hadi gidiyoruz bugün bayram alışverişi yapacağız’ diyemedim. Bunu ajitasyon olsun diye söylemiyorum. Allah şahit ki, Yeniköy Belediye Başkanı iken, oğlum ilkokula gidiyordu ve bana annesinin telefonunda mesaj atıp, “Baba vaktin yok biliyorum ama ayakkabım yırtıldı, acaba alabilir miyiz” dediğini biliyorum. Ben o günü hiç unutmuyorum. Şimdi oğlum üniversitede, kızım lise 4’e gidiyor. Şimdi böyle bir sorunumuz yok Allah’a şükür. Alıştılar onlarda bu yaşam tarzına. Onlarda iyi biliyorlar ki, biz bunu Allah rızası için yapıyoruz. Halka hizmetin Hakka hizmet olduğunu biliyorlar.

 

BABANIN ALTIN NASİATI

Anne ve babam da biliyorlar ki o evde o sofraya haram lokma konmadı, konmayacak. Onlar da inandıkları değerleri yaşatma uğruna çalıştığımızı biliyorlar. Ben belediye başkanı olduğumda akşam sofraya oturduk ve babam bana dedi ki, “Oğlum ben senin ekmeğini yiyorum. Eğer bu sofraya bir haram lokma konursa hakkımı helal etmem.” Ben babamın o akşamki söylediğini kulağıma küpe yaptım ve o gün bugün aynı duygularla hareket ediyorum. Aynı titizlikle davranıyorum. Ve benim ailem ve annem babam benim nasıl yaşadığımı görüyorlar. Desteklerini esirgemediler, Allah onlardan razı olsun ve başımdan eksik etmesinler.

 

 

Ayaz’ın seçim değerlendirmesi

 

 

30 Mart seçim süreci çok yoğun ve bir o kadar da güzel geçti. Her şeyden önce ilçemizdeki seviye hiç düşmedi. Seçim döneminde herhangi bir sıkıntı olmadı. Adaylar arasında ve siyasi partiler arasında bu böyleydi. Seviyeli bir seçimi geride bıraktık. 5 yıl hizmet ettik ve bu hizmetin bir karşılığı olacaktı. Hizmetlerimizin karşılığını sunduk, halkımızda notunu verdi.

 

“VAATLERİMİZ SÖZDE KALMADI”

 

2009 seçim beyannamesinde vaat ettiğimiz projelerin hemen hemen yüzde 90’ını tamamladık. Ama seçim beyannamesinde bulunan projelerden çok daha fazlasını yaptık. Eksik kalan kısımlarımızda bu dönem tamamlayacağız.

04 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR